Masina de pe stoc vs comanda de fabricatie

Creat de costin_dsm12, August 16, 2008, 11:37:43 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este metoda prin care v-ati cumpara noua masina?

Masina de pe stoc.
4 (20%)
Masina comandata.
16 (80%)

Numărul total de membrii care au votat: 1

Cloud no.75

Am asteptat 5 luni pentru 308 bva dar a meritat fiecare zi, din punctul meu de vedere.

Pentru masina de la firma iarasi am asteptat 2 luni, timp in care m-am plimbat cu o vechitura, tocmai ca sa ma pot bucura de configuratia dorita. E chestie de optiune personala
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




asterisc

Depinde mult de firea omului, cum ziceam si intr-un post precedent. Sunt unii care cum pun mana pe niste bani, vor sa beneficieze imediat de masina, daca tot au achitat-o. Cu atat mai mult cu cat in prezent nu au o alta masina.
Ca a doua masina, eu mi-as lua masina mult visata, si nu m-as grabi deloc in alegerea ei  :blush:
Reality is for those who can't face Science Fiction

Kman

E asa bine sa astepti (desi asteptare e chinuiotare), ca la final sa poti savura alegerea facuta!!!
Se poate spune ca e un mod masochist, dar apoi va merita fiecare clipa de asteptare cand vei conduce masina ta, nu pe cea din statistici.
De ce sa hotareasca Trust pentru mine ce fel de Peugeot sa imi cumpar eu??
Ca se vinde bine griul si echiparea cheala?? Prefer sa aleg eu chiar daca asta insemna 3 luni de asteptare!!


costin_dsm12

Citat din: Cloud no.75 din August 27, 2008, 02:44:02 P.M.
Nu dau 2 bani pe senzorul de ploaie sau lumina, in schimb ma intereseaza in mod deosebit oglinda heliomata.

.............

Pug e undeva la mijloc: la 308 poti avea volan in piele si Xenon doar pe penultima varianta de echipare, la cele de mai jos sub nici o forma. Paradoxal, am cutie auto pe masina, dar volan de plastic, caci nu am luat echiparea de top cu volan de piele :cursing:


Cum am mai zis si in topicul dedicat frumosului 308 pe care il strunesti de ceva vreme(@Cloud), la noi totul se face in ideea de a castiga cat mai mult. Daca statistica spune ca vor exista cel mult 10 comenzi pe an pentru un 207 Premium Pack atunci il scoatem de pe lista de preturi. Din punctul de vedere al celor de la PSA este mult mai usor si cost-efective sa monteze un pachet de optionale decat sa monteze doar un singur optional si asta pentru ca obtii un pret mai bun de la un contractor cand iei pachet(faruri automate si stergatoare automate). Peste tot se incearca sa se ofere produse la pret cat mai mic pentru a putea concura pe piata... norocul nostru este ca PSA nu a renuntat si la calitate cum au renuntat alte marci.

In privinta comenzii in fabricatie, regret foarte mult ca nu am oglinda interioara electromata, stiti cati idioti cu loganuri merg pe timp de noapte cu proiectoarele de ceata aprinse. Ma inteleg foarte bine cu masina pe care o am si am fost tot timpul multumit de ea(mai ales ca tocmai a implinit 93.000 Km  :clap:), dar tot timpul mi-am dorit 110 CP sub capota si mai multe tehnologii de ultima ora.
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Din pacate ai dreptate. Pacat ca nu se procedeaza ca la grupul VAG. Orice optionala pe orice motorizare/echipare, in limita bunului simt. Oglinda o poti rezolva. Nu aveti nici o dauna totala pe acolo ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

#20
Din pacate nu mai lucrez in reteaua Peugeot de aproape un an, acum lucrez la "concurenta"  :blushing:, dar pasiunea a ramas :biggrin:.
Oricum bulina rosie nu va mai sta mult in familie sau poate cine stie. Cu siguranta pana la sfarsitul anului va depasi 110.000 km si nu stiu daca va mai fi necesar sa o mai tinem pentru ca va apare a un leut nou si mai mare in familie  :clap:.
206 HDi, Nature will remember.

Gabriel

Citat din: Cloud no.75 din August 28, 2008, 10:58:37 A.M.
Din pacate ai dreptate. Pacat ca nu se procedeaza ca la grupul VAG. Orice optionala pe orice motorizare/echipare, in limita bunului simt.
Nu va mai tine mult treaba asta. Acum actionar majoritar la volksvagin e statul si pentru ca statul nu va da nici un neamt afara din cauza politicii sociale la VW muncesc mai multi angajati decat la oricare constructor auto. De acea sunt posibile asemenea configuratii. Din punctul meu de vedere vw ramane marca cea mai nemteasca in cel mai neartistic sens al cuvantului, de aceia o exclud din start cand e vorba sa configurez o masina. Mai degraba imi iau Fiat stoc decat VW la comanda.

Cloud no.75

Artistic, neartisc, nemtesc sau nu, oamenii au niste atuuri reale, unul din ele fiind politica de configurare a masinilor. Au cea mai mare flexibilitate a benzilor de productie dintre marii constructori, iar asta este o chestie de apreciat. Ca si client ma simt respectat prin treaba asta. Atat timp cat pe un golf 1.4 chel eu pot pune Xenon sau Navi si nimic altceva inseamna ca sunt fericit ca si client.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




cristic

Offtopic, dar nu cred ca exista un actionar majoritar la VW. Din ce stiu eu, cel mai mare capital investit si cele mai multe voturi sunt detinute de Porsche Automibil Holding, care detine si Porsche AG.

Ontopic, Peugeot-ul cand l-am luat, l-am luat pe comanda. Asta se intampla la sfarsitul anului 2003, un 307 1.6E XS + diverse dotari. Acum l-am dat dar a ramas pasiunea si prietenii :) De altfel parintii mei recent au trecut de la Cielo la Corolla iar aici desi sunt doar 3 nivele de dotari, nu prea am simtit nevoia de o configurare individuala deorece au cumparat varianta cea mai dotata.

Eu sunt adeptul masinii facute la comanda dupa gustul meu. De exemplu la 207 RC (ca l-am studiat intr-o vreme) care este motivul pentru care nu poti sa iti iei farurile directionale si JBL ? Oare asa arata statisticile nu ar exista cerere ? Eu mai degraba tind sa cred ca nu prea a fost gandita treaba in acest caz, care nu cred ca e singular.

AIR

Configurarea detaliata tip Vw, are ca dezavantaj pretul mare la configurare.Configurarea tip stoc ca cea de la Toyota e insa cu un pret mai mic.
Orice avantaj are si un neajuns depinde din ce parte privesti lucrurile.
Insa mi se pare firesc sa imi pot configura masina exact cum vreau!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Cloud no.75

#25
Pretul "ceva"mai mic de la Toyota e cu 2 taisuri: pare mai ieftin in prima faza, pentru ca vorbim de masini la care difera doar culoarea, masini configurate de fabrica, la care volumul mare de productie genereaza un cost mai scazut si astfel apare ideea cu pretul "ceva"mai mic.
Va rog configurati un Avensis cu incalzire in scaune, Xenon si cutie auto si vedeti pretul....S-ar putea sa aveti o surpriza.

In ceea ce priveste pretul optionalelor de la VAG, sa-mi fie cu banat: un volan in piele e 130E si il pot monta pe orice varianta de Golf. La 308 volanul in piele il pot avea doar pe varianta de masina care 20,000Euro. Vi se pare corect ?

Am cutie auto, scaune incalzite, jante pe 16, senzori lumina/ploaie si pachet ambiental, dar am volan de plastic la 308 :cursing: . De ce? Pentru ca masina cu volan in piele si aceleasi optiuni costa cu 1,000E mai mult. Vi se pare corect sa dai 1,000E pe un volan in piele ? Cu ce ma incalzeste ca primeam si plafonul transparent de banii astia, cand eu nu vreau plafon transparent ci un nenorocit de volan in piele ? :cursing:

Va intreb din nou: e corect ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Politica Trust-ului!!!
Ei hotaresc ce masini sa ne vanda. In rest punem Jbl doar prin brosuri la 308 ca pe masini ...
Asta e!! Nu vedeti ca si reducerile sunt facute la masinile de pe stoc, care sunt echipate cum vor ei!!
De ce sa iti ia banii pe un volan de piele cand iti poate vara pe gat si pavilionul transparent.
Vrei branza cumperi si o conserva de peste. Astfel de amintiri imi trezeste politica Pejo in Ro!!

Cloud no.75

Din pacate, cam ai dreptate....Nu mai zic nimic, ca ma enervez si mai tare :cursing:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

#28
Tu vorbesti de nervi, tu macar ai masina pe care ti-ai dorit-o(apox.) si o si conduci. Eu vreau sa comand dar nu pot pentru ca sa-mi iau un 207 1.6 HDI FAP trebuie neaparat sa-mi iau Feline, ceea ce nu ma incanta; sunt prea multe lucruri inutile pe ea, ca sa nu mai zic de tapiterie Feline plusata.  :cursing: :death:

Sorry daca suna ca vb(scriu) cam apasat, dar....

[edit]
Acum ca m-am mai linistit, pot sa editez post-ul si sa-mi cer scuze inca o data.
Ma gandesc ca poate vede cineva ce pareri se expun aici si isi schimba putin modul de abordare a produsului pe piata, dar sa stiti ca doar "ma gandesc" :).
206 HDi, Nature will remember.

coyote

Politica Trust-ului este sa vanda stoc. Ca urmare, imaginea de marca are de suferit. Sugestie. Uitati-va pe cifrele APIA de luna trecuta comparativ cu aceeasi luna a anului trecut.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107