Consilierul de serviciu va raspunde!

Creat de costin_dsm12, Martie 01, 2009, 03:02:04 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

costin_dsm12

Acest topic este dedicat celor ce vor sa-si achizitioneze o masina marca Peugeot si mai vor sa afle anumite aspecte despre masina dorita; celor ce vor sa confirme cele spuse de un consilier de vanzari din show-room; celor ce se zbat prin stufosul mecanism de configurare a masinilor Peugeot si multe alte intrebari ce nu isi gasesc usor un raspuns.

Pentru a vi se raspunde la intrebari trebuie sa veniti cu intrebari relevante si nu intrebari de genul "Cat mai costa un Peugeot 206?", pentru astfel de intrebare exista site-ul PEUGEOT care speram noi este de actualitate in materie de preturi.

Cateva sfaturi inainte de a posta intrebarea Dumneavoastra aici:
1. Pentru a vedea cam cum ar arata masina Dumneavoastra in materie de optionale/dotari standard utilizati CONFIGURATORUL PEUGEOT.
2. Consultati cu mare incredere BROSURILE PEUGEOT. Puteti afla multe informatii utile din aceste brosuri.
3. Vizitati cea mai apropiata Concesiune PEUGEOT si faceti un test-drive cu masina dorita.

Sper ca acest topic sa va fie de folos si sa reveniti pe forum cu noua dumneavoastra masina Peugeot la sectiune JURNAL DE BORD.
206 HDi, Nature will remember.

vierme

#1
Ce norma euro are un Peugeot 406 din Noiembrie 1999?

costin_dsm12

206 HDi, Nature will remember.

Col


Gheko

Costin, in viitorul nu prea indepartat as dori sa achizitionez un nou Peugeot. Problema este ca nu stiu ce model. Optiunile mele si ale nevestii normal, sunt Peugeot 407 si Peugeot 307 sw, neaparat diesel dar nu stiu pentru care sa optez mai mult. Masina o voi folosi atat la naveta si mers la munca cat si pentru excursii cu familia. Ce mi-ai recomanda? Multumesc anticipat!

Gabriel

307 SW 1.6 HDi vine cu un spatiu interior ce nu-l gasesti in 407. Pe de alta parte, 307 il gasesti doar SH pe cand 407 e a final de viata deci s-ar putea sa gesesti niste oferte imbietoare pentru o masina noua.

poope

salutare. AM gasit un peugeot 307 din 2005 cu 45 de mi de km la bord motor 1.4i 90 cai putere, verde, cu dubluclimatronic, geamuri fatza electrice, radio cd, 6 airbag, comenzi volan, computer bord, inchidere centrala, abs si asa. Zice omu ca are carte service si e inscrisa in romania la pretul de 5300 euro. Ce parere aveti?? merita cumparata???ce imi puteti spun edespre modelul asta deoarece nu am mai avut peugeot pana acum si as vrea unul. Nu are oglinzi electrice si presupun ca nici incalzite, in rest are cam ce e pe sus. Nu e prea slab motoru pentru masina aia??? astept niste opinii urgent daca se poate.

turbojack

Cu acest motor este cam scump,care este considerat ca o submotorizare.
Pentru uz normal,fara cerinte sportive,depasiri in tromba,demaraje in forta este  ok.
Avand 5 ani,trebuie avuta in vedere schimbarea curelei de distributie (kilometrajul redus nu necesita inlocuirea rolelor si a pompei de apa),

poope

#8
Citat din: turbojack din Septembrie 12, 2010, 05:26:36 P.M.
Cu acest motor este cam scump,care este considerat ca o submotorizare.
Pentru uz normal,fara cerinte sportive,depasiri in tromba,demaraje in forta este  ok.
Avand 5 ani,trebuie avuta in vedere schimbarea curelei de distributie (kilometrajul redus nu necesita inlocuirea rolelor si a pompei de apa),

si care ar fi pretul corect pentru o asemenea masina???

altceva ce ar mai trebui sa am in vedere la achizitionarea modelului respectiv??

la ce trebuie sa fiu atent???

cam care ar fi pretul unei curele de distributie cu tot cu manopera??? asa aproximativ nu neaparat exact????

zici ca nu ar merita achizitionat???

am mai gasit asa ceva: http://www.depozitauto.ro/vand-Peugeot-307-second-hand-2003-Sibiu-id86029.html\

despre masina asta ce sfat poti sa imi dai???

linkul despre prima masina este aici: http://autovit.ro/peugeot-307-C15069178.html

daca se poate niste sfaturi mai ample deoarece maine as vrea sa iau una dintre ele...
multumesc

turbojack

Curea distributie 100+200 ron manopera.
cea din 2005 fara jante aliaj merita 4500.daca sunt km reali,merita mai mult daca este absolut impecabila.
Cea din 2003 va necesita cu siguranta inlocuirea intrgii distributii (circa 1000 ron)
Important de stiut daca sunt luate de aici sau sunt aduse.
Daca sunt aduse de afara,kilometrajul nu este real.
Cu orice reparatie sau diagnoze,te pot ajuta.Daca o achizitionezi din Sb,de asemenea.


poope

Citat din: turbojack din Septembrie 12, 2010, 10:18:56 P.M.
Curea distributie 100+200 ron manopera.
cea din 2005 fara jante aliaj merita 4500.daca sunt km reali,merita mai mult daca este absolut impecabila.
Cea din 2003 va necesita cu siguranta inlocuirea intrgii distributii (circa 1000 ron)
Important de stiut daca sunt luate de aici sau sunt aduse.
Daca sunt aduse de afara,kilometrajul nu este real.
Cu orice reparatie sau diagnoze,te pot ajuta.Daca o achizitionezi din Sb,de asemenea.



deci am sa ma uit maine la cea din brasov deoarece cea din sibiu este cam cu multi proprietari plus kilometrii is destui....dar are optiuni multe care probabil nu ma va incalzii prea tare daca se va defecta...

cea din 2005 din brasov este cumparata din romania de la peugeot si nu este adusa din afara de aceea tind si eu sa cred ca are kilometrii reali...nu are prea multe optiuni dar din ce se vede si ce am discutat cu proprietarul este destul de ingrijita...

deci daca este absolut impecabila care ar fi pretul real pentru cel din brasov?? dupa parerea ta

Esti din cluj sau de unde esti de ma poti ajuta cu reparatie sau diagnoza??? lucrezi ka mecanic sau ai propriul service???? as fi curios de o diagnoza sau de eventuale reparatii de aceea intreb daca esti din cluj sau din brasov....


turbojack

Repar masini.Cate ceva gasesti aici: http://forum.clubpeugeot.ro/coltul_cu_solutii_al_lui_turbojack/

Un pret cat mai apropiat de 4500 este ok,dar nu mai mult de 5000.Doua minusuri mari sunt motorul slab si lipsa jante aliaj.

poope

#12


am inteles.....am sa incerc sa merg pe o negociere.. sa vedem daca am cu cine....

GXG

Nu mai bine cauti si alte oferte? 1.4 benzina aspirat pe 307SW? N-ai putere, consum mare, nu stiu nici cat de fiabil e motorul asta pe masina asa grea.
Nu stiu de ce ai lua motorul asta la noi. Noi nu avem autostrazi si vei fi fortat sa faci multe depasiri cu masina. In plus, consumul va fi mare. Ai facut un test-drive?

Sfatul meu: cauta un 2.0 HDi (eventual 90cp). Neaparat verifica bine masina (inclusiv reteaua Peugeot) cu cineva priceput. Prea multi posesori in ultima vreme care plang dupa ce au cumparat pejo de te miri unde.

Bafta la cumparare! Nu te grabi (cererea dicteaza azi, nu oferta). Te-ai gandit la ceva nou cu programul rabla? (se gasesc vouchere la pret de dumping).
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

poope

#14
Pai in primul rand nu vreau diesel nici in ruptul capului si in al doilea rand masina nu e sw e normala hatchback. am ales motorul asta deoarece altceva nu este pe piata si masina asta a fost la oferta buna. masina este pentru o fata care nu se baga in depasiri si nu merge ca nebuna ,ci frumos normal si lejer......foarte lejer....alte masinni nu am gasit sa aiba km putini si sa fie si mai noua si sa fie si in stare buna. masina am cumparato deja si merge bine, nu suna nu bate, motoru e ok, suna frumos, e curat fara ulei si asa, cutia e ok, caroseria e ok, fara lovituri si zgaroieturi si asa...are si dotari.

problema e ca masina ca asta nu gasesti peste tot si aici ma refer la 307. in piata de masini din cj a fost una, si pe net is cam 20 care sa fie in banii nostrii. dintre astea cea pe care am luato a fo cea mai ok din toate punctele de vedere. masina nu a fost adusa de afara ci de la peugeot brasov...deci nu prea am avut deunde alege. am optat pentru o stare buna si impecabila decat pe motor puternic....sincer 88 de cai is ok pentru domnisoara care are masina si pentru greutatea masinnii.....am venit cu un a4 din 96 1.8i 125 de cai si iam dat tare in gura di n brasov si a stat dupa mine tot timpul si in depasiri si pe linii drepte si in curbe. deci nu e foarte foarte slaba....consumkul nu conteaza atata vreme cat e ok masina. ca consuma cu 1 l in plus fata de un 1.6i sau poate la fel ca un 1.6i nu conteaza. sa nu fie probleme cu masina