Viteza maxima in 206

Creat de Ovidiu, Februarie 18, 2007, 03:05:05 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ovidiu

Care este viteza maxima atinsa cu 206?

Am facut o incercare pe autostrada soarelui in toamna si am scos 190 km/h, doua persoane in masina si rezervorul plin.
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Cloud no.75

200 fix pe ac cu a mea pe acelasi traseu.

daca imi explica si mie cineva cum se face :-[  , pun si poza
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

cu "frantuzoaica", asta vara pe A2, cu ceva bagaje + doua persoane si-un caine nu am putut sa sar de 168 (exact atat cat scrie la carte) decat pe portiuni cu panta descendenta unde am ajuns pe la 172...3. Atat poate si-mi ajunge :). Consumul la CB era de aprox. 9.1 l/100
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

SilverBullet

Citat din: 75NOR din Februarie 19, 2007, 09:52:08 A.M.
200 fix pe ac cu a mea pe acelasi traseu.

daca imi explica si mie cineva cum se face :-[  , pun si poza

Mai jos (sub fereastra unde bagi textul) ai Additional Options, click si apare Attach:
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack

Gabriel

Cu fosta mea iubita (206SW 1,4e) am trecut usor de 170. Nu batea vantul iar drumul era superb si m-a surprins placut stabilitatea la viteza aia. Dupa aia traficul m-a facut sa ridic piciorul drept.

Don Juan de Husi

am avut 206 1.4 benzinar... si am mers cu 180 si cva..... cu vreo 30 sec inainte de accident :)
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Kman

Bine ca apuci sa ne mai spui despre viteze din astea.

Darius

Bunicutzo...   Sincer, cred ca ai avut zile si ca ar cam trebui sa aprinzi niste luminari... Bine ca esti teafar sau ca nu ai omorit pe cineva! In rest... ai atins viteza maxima! Warp 8!!! :o ???
"Nu pierde nici o ocazie de a gindi inainte de a vorbi!"

marius.v

Si era gata gata sa te teleportezi!
Ti-a dat al de sus zile.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

78ATI

Cu "pejica" mea (asa ii spune prietena mea)...am atins circa 165 km/h. Spun circa, deoarece nu sunt sigur ce gradatii am citit...sau daca acul indica bine. Mentionez ca turatia de 4000 ro/min, nu am atins-o niciodata in trepta 5-a.
Oricum cresterea de viteza intre 140-160km/h este foarte lenta, sau senzatiile sunt mai rapide!
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

78ATI

Revin!
Sambata 10.03.2007 am ating pragul 170km/h (indicat pe vitezometru)...iar acul turometrului s-a oprit la 4000 rot/min.
Noptile de "nesomn" si gandurile ca "talonul minte" au disparut! Sincer acum ma gandesc, pentru ce am incercat lucrul asta? Pentru ca se poate?
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

andrei

Viteza e ceva periculos rau de tot...

Eu m-am scapat odata pana la 160-170, pe autostrada spre Pitesti, pt. ca statea lipit in fundul meu unul cu o Octavie, si nu vroiam sa pun frana sa ma retrag intre dacii si matiz-uri pe banda 1... dar cand am vazut cat de usor se ajunge la cat s-a ajuns, m-am speriat si m-am linistit... Cel cu octavia a trecut de mine ca din pusca, nu ca as avea ceva cu el, dar mi se pare foarte nesanatos...

Oricum, masina duce lejer si mai sus de 170, dar nu cred ca o sa vreau sa aflu prea curand. Deocamdata nu cred ca am ajuns la 3500 de rpm. Poate de doua sau de trei ori, si atunci nu erau decat cam 3400... deh, mai am si eu copilarii de genul plecat mai repede de la stop, si atunci cam pana pe la 3300 asa merg cu a doua, dar scapa si mai spre 3400... :D Noroc ca sunt rare accesele astea inutile, dar cine poate sa spuna ca nu are deloc momente de-astea ?!



Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

78ATI

@andrei, nu vreau sa bravez, da esti sigur ca erau 170km/h la 3500rot/min? Sincer eu am incercat si nu e chiar atat de usor sa ajungi la cele 4000 ture (poate masina ta e mai rapida), sau poate autostrada este in vale! Viteza este un lucru periculos, la fel ca si fumatul, bautul, dormitul (nu vreau sa ma disculp) - cei mai multi oameni mor in pat, deci daca categorisim cel mai periculos mijloc dupa procentajul de decese este patul!
Eu am ajuns la 170km/h dupa 13000km parcursi, si crede-ma mi s-a parut o eternitate timpul pana cand s-a ajuns la acea viteza, cat despre depasirea ei, nu incape vorba! Doar vale, mai ii pui si panze si te rogi la Dzeu sau sufli!
1.4HDi, in talon este trecut 168km/h (ma gandesc masurabili pe GPS) nu pe vitezometru!
Oricum...la 170km/h in Romania din punct de vedere juritic/legislativ cat si al sigurantei ai sau poti avea probleme!
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

andrei

Poate erau 160 si ceva, si poate nu m-am uitat  foarte atent atunci la turometru, dar foarte sigur nu m-am apropiat nici pe departe de 4000 rpm pana acum. Si nici nu cred ca o sa o fac.
Masina e 1.6 HDi.


Cat despre viteza din alte puncte de vedere, sunt atatia pe atatea forumuri care se inghesuie care mai de care sa puna poze cu vitezometrul la 190-200... La mine a fost o intamplare, si asta vroiam sa subliniez, ca daca nu esti atent / experimentat / mai-stiu-eu-ce, e foarte usor sa te fure... caz in care e cu atat mai periculos.

Si peste anumite valori e periculos nu neaparat din cauza celui care conduce, poti sa fii Vatanen sau Makinen sau mai stiu-eu-cine, daca intra un tembel in tine tot praf se cheama ca te faci oricat control ai avea asupra masinii proprii din dotare... Pe de alta parte, se poate da, just, replica cum ca te poti trezi si pe trotuar fiind cu un tembel care da peste tine...

Daca om apuca toti sa murim conform statisticii, in pat, de batranete, va fi ok :)


Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

78ATI

Scuze Andrei, pentru greseala 1.4 HDi, nu stiam ca motorul tau este 1.6. In semnatura nu figureaza acest lucru!
Cele spuse...viteza, si incidente posibile, sunt cat se poate de adevarate! Sa ne fereasca Dumnezeu de acestea!

Iliutza
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)