Revizii 206 - Benzina

Creat de 78ATI, Mai 29, 2007, 12:00:11 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

78ATI

Va invit ca aici sa postati informatii referitoare la reviziile modelului 206 cu motoare pe benzina!
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

dorin206

Eu la al meu 206 schimb ulei si filtrul de ulei la 10mii de km pt  ca merg mai "sportiv" (primeste ture multe masina) iar filtrul de aer si de polen la 20mii!! :001_rolleyes:

alnaibii

revizia de 4 ani - 45000km - ulei si filtre, a costat 380 lei. inca se mentin reviziile la costuri minime pentru masinuta mea. sper sa mai tina asa.

mjustin

am reusit sa fac si eu revizia tipC(2 ani sau 30.000km) iar costurile au fost:
filtru polen 47.5 lei fara TVA
ulei quart 9000 5w40 4x26.82=107.28 fara TVA
element filtre 59.4 fara TVA
filtru ulei 38.39 fara TVA
garnitura 3.0 fara TVA
deci 255.57 fara TVA= 304.13

la acestea s-a adaugat manopera 1.7x 54=91.8 si consumabile service 1x12 deci 123.52

si conform facturii 427.65 ron

asterisc

Sambata am efectuat revizia de 3 ani la Eurial Cluj. A durat in jur de 1h, a costat 4.800.000 lei vechi, dar am beneficiat de reducere la filtre si totalul a fost 4.600.000.
S-au inlocuit cele prevazute in carnetul cu reviziile: ulei, filtru de ulei, filtru aer, filtru polen, ..., dar si 3 becuri de pozitie: 1 pe fata stanga si 2 la numarul din spate.
Nu s-a gasit nici un defect la masina si m-au avertizat ca telescoapele spate au uzura cam mare dar nu merita inca schimbate, intrucat masina mai merge cel putin 10.000km cu ele. Daca nu apar batai in zona spate a masinii, le voi schimba la vizita intermediara de 3 ani si 6 luni. Daca apar batai, atunci cauza este aceste telescoape.
Foarte incantat de atitudinea celor de la Peugeot Rapide intrucat au fost prompti, mi-au explicat ceva detalii tehnice si comportamentul a fost peste cel asteptat.

Am intrebat de chestia cu puntea spate, daca este defect de model, daca se poate preveni cumva, si seful de service a infirmat spunand ca daca era defect tehnic, Peugeot venea in primii ani ai modelului cu o remediere, si ca problema cu puntea spate apare doar din cauza drumurilor pe care mergem, neexistand la 'cei din vest'.
Reality is for those who can't face Science Fiction

marius.v

Vezi ca daca ai iesit din garantie se pot monta gresoare, pentru puntea spate, la Trendo, vorbeste cu Beejay ca el ii cunoaste si cu a_mic ca el si-a montat.
Succes.
Cand iese masinuta lui Delia din garantie o sa-mi pun si eu.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

asterisc

 :offtopic:
Poate explica cineva ce sunt alea, ce costuri implica, ce schimbari aduc, cat prelungesc duarata puntii spate ?
Reality is for those who can't face Science Fiction

marius.v

Costuri, am inteles ca sunt in jur de 2.6 milioane lei vechi, implica doua gauri in puntea spate pentru montarea gresoarelor cu bila si durata de viata se prelungeste sine die, numai sa fie umplute cu vaselina cam la 10000 km.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Radon

Halooo, off-topicuuu' ! Este topic pe tema gresoarelor nu e cazul sa dezbateti aici problema asta!

Folositi cu incredere functia Search.

pufiman

asterisc, revizia ai facut-o la peugeot rapide?
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

asterisc

Da, la Peugeot Rapide, fara nici o programare. Sambata in jur de 11 s-a intamplat.
Reality is for those who can't face Science Fiction

Col

Eu am aprox 11800 km la bord si intrebarea mea este daca mai trebuie sa trec pe la service Peugeot pentru o inspectie sau sa astept pana la revizia de 20000 km, care va fi cam peste 2 luni?

turbojack

Nu strica o mica vizita intermediara la service.

Col


DINAMISTA

#14
Masina mea implineste 2 ani (are 34.000) zilele astea si am facut si eu revizia corespunzatoare. Service Peugeot Brasov (Ideal Auto)
Costurile au fost urmatoarele si includ TVA:

- completare antigel (Total - 1 l) 26.78 ron;
- inlocuire bujii (4 buc) - 141.32 ron;
- filtru aer - 58.62 ron;
- filtru polen - 50.37 ron;
- filtru ulei - 36.68 ron;
- garnitura - 10.09 ron;
- ulei Total Quartz (5W40) - 178.5 ron;
- manopera + diagnoza tester - 218.96 ron.
TOTAL - 721.32 ron.

Mi-au gasit pivotul stanga cu defectiune si placutele de frana cu uzura 70-80%. Mi-au spus ca daca mi le schimba ei, costurile m-ar fi ajuns la 1800 ron cu manopera inclusa. Am refuzat schimbul pieselor la ei in service, mi le-am cumparat eu si m-au costat un pivot (cu tot cu brat) si placutele de frana 290 ron, iar manopera va fi 0 ron.