Probleme A/C Partner 1.6 Hdi 90

Creat de par, Iunie 22, 2009, 09:13:26 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

par

De cind a inceput sa se incalzeasca afara am reinceput a folosi aerul conditionat si am constatat ca apar niste zgomote anormale la masina.Am inceput a fi mai atent si a merge cu radioul oprit pentru a asculta mai bine.Iata ce am descoperit:compresorul A/C care in functionare normala se cupleaza si se decupleaza (ambreajul compresorului) in functie de presiunile si temperaturile gazului din instalatie are acum o functionare foarte anormala.Cu ventilatorul de la aeroterma pus pe treapta intii de mers si cu motorul rece (sau cald, nu are o regula),compresorul functioneaza circa 1 minut si 10 secunde dupa care se decuplaza,sta decuplat circa 7-8 secunde,se cupleaza-decupleaza intr-o fractiune de secunda dupa care sta decuplat circa 4-5 secunde si face iarasi alt ciclu asemanator.Asta se intimpla atit cu masina in mers (simt in viteza 1 si 2 ca si cum as fi un incepator in ale condusului si zgiltii masina pina ia viteza),cit si cu masina oprita pentru ca se aude din interior de parca cineva ar da cu ciocanul in motor.Am fost la PEUGEOT pentru ca masina este in garantie inca si prima si a doua oara mi-au golit si reincarcat instalatia cu gaz iar a treea oara mi-au schimbat ambreajul de la compresor avertizindu-ma din timp ca nu-i sigur ca problema vine de acolo.Sint curios dacavreunul din posesorii de Partner a mai patit asta si cum a rezolvat-o.Ma scuzati daca am postat acest topic unde nu trebuie dar deja cei de Peugeot ma dispera cu explicatiile lor care doar incearca sa ascunda nestiinta si nepriceperea de care dau dovada.O sa va tin la curent cu mersul ostilitatilor pentru ca am de gind sa ii denunt la protectia consumatorului si sa sun si la numarul de atentie al clientilor de la Peugot Spania sa le spun ce buni meseriasi au ei in reteaua de service. :cursing:

AIR

Din ce stiu eu cei care au Partner de persoane si sunt inscrisi au motorizarea 2.0HDI/90cp, ceea ce e complet diferita fata de agregatul tau 1.6HDi/90cp.
Posibil probleme similare sa fie la cei cu acelasi motor dar pe alte caroserii gen 207 /307.
Pana acum eu personal nu am avut probleme cu Ac (si sper sa nici nu am), insa e drept ca in general il folosesc mai ales la drum lung.In oras cat nu e foarte cald prefer sa merg cu geamul deschis.
Toata stima
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim