cat dureaza rodajul la 307 ? please, help

Creat de valentin_mihai2006, Septembrie 03, 2007, 10:48:22 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valentin_mihai2006

Citat din: theprince din Septembrie 10, 2007, 07:11:29 P.M.
Cand am luat masina, mi-au zis ca rodajul este facut din fabrica, dar ar fi bine ca in primii 1000 de km sa nu depasesc 3000 rpm.

   peste 1000 de km am asteptat si eu, chiar 1500, dar mai mult n-am mai rezistat.
   oricum, cred ca 1000 de km e destul de putin, dar macar tie ti-au zis mai mult decat mie.
   nu pot decat sa sper ca n-am ranit grav leutzul, pt ca de altul nou nu stiu cand o sa mai am parte.
   o zi faina !
"Puterea acordată tribunalelor americane de a se pronunƣa asupra neconstituƣionalităƣii legilor formează ßncă una dintre cele mai puternice bariere care au fost ridicate vreodată contra tiraniei ansamblurilor politice."
(Alexis de Tocqueville, ,,Despre democrația din America", 1835)

elipsys

Dar cine stie cum si cine a manevrat masinile voastre si cum in primii 5-6 km. Ca banuiesc ca nu ati luat masina la 0 km de la dealer....  :crying:
De unde stiti ca Gicu n-a forjat/fortat masina putin prin parcare sau cand a urcat-o pe rampa....  >:(

Kman

Bine si atunci pe premisa asta sa renuntam la rodaj si sa-i dam zona rosie de cum iesim cu ea pe poarta??

turbojack

#18
Citat din: elipsys din August 11, 2008, 04:20:43 P.M.
De unde stiti ca Gicu n-a forjat/fortat masina putin prin parcare sau cand a urcat-o pe rampa....  >:(
Acele scurte distante sunt irelevante,insa kilometri facuti pe masinile de drive test sunt foarte importanti. ;)Si ca sa fim on topic ,un rodaj foarte strict se tine pana la 500 km,apoi pana la 1500 se poate slabi putin leutul din frau la viteze de 100 km/h sau depasiri chiar mai rapide,iar dupa 3000 km,fara menajamente,cu conditia ca motorul sa fie cald.