407 1.6hdi vs. Passat 1.9 tdi

Creat de Cloud no.75, Februarie 15, 2008, 11:28:24 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

#30
Domnilor, ce mama naibii faceti aici ? :cursing:

Imi stricati frumusete de topic si de reverie. Pe unii dintre voi va proclam in "tarani" :001_tt2: pentru posturile de "neam-prost". Cei care se simt, foarte bine :001_tt2:

@Radon: nenea, pot sa abuzez de dreptul meu de moderator pe aceasta sectiune si sa sterg posturile enervante de mai sus ?

Si ca sa revenim:
@Vlad: stai linistit, nici o problema c ST SPORT. In Germania, ceasurile albe si jantele alea de 17 se pun pe echiparea PLATINUM. E plina DE de 407 Platinum 2.0 hdi bva6, daca intelegi ideea  :clap:
Dedicatie: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=32953249&tabNumber=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=19300&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&maxPrice=25000&transmission=AUTOMATIC_GEAR&features=XENON_HEADLIGHTS&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&maxMileage=60000&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1

Si ca sa continui sa va terorizez:

In lumina firava a crepuscului rulam lenes dinspre Tg Jiu catre Rm. Valcea cand in departare am vazut...ghiciti ce: :001_tt2: 2 "bumeranguri in miscare"...M-am luat dupa el si l-am urmarit vreo 2 km dupa care l-am depasit ca sa ma incant si de "cele 2 scantei albastre"...In plus, l-am sunat si pe Elikratos ca sa il fac cu nervii, inca o data, povestindu-i despre "bumeranguri" si "scantei"...

Na ! Asta ca meritati. In caz ca se intreaba cineva, recunosc ca uneori imi "fileaza lampa"... :001_tt2:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




SportWagon

Lampile spate de la Passat beneficiaza de o tehnologie de ultima ora cu led-uri. Ce daca sint derutante pe frina si semnalizare simultana? Alea bumerang de la 407 probabil ca numai forma e de ele, nu se ard becurile, cumva, sau altceva rau nu se intimpla cu ele?
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

Ba se intampla: sunt absolut inconfundabile in trafic ! :001_tt2
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




rara

Citat din: 407SW din Februarie 20, 2008, 11:54:58 P.M.
Lampile spate de la Passat beneficiaza de o tehnologie de ultima ora cu led-uri.
Nu e chiar asa de noua si nici nu e asa de scumpa insa prezinta avantaje evidente, prin durata extrem de mare de functionare. Pacat ca Peugeot nu echipeaza masinile cu acest tip de stopuri, din cate stiu numai 307 CC are.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

SportWagon

Daca nu ma insel 307 are lampi spate normale care sint astfel concepute ca in  "trompe l' oeil" sa para cu led-uri.
Tehnologia asta cu led-uri are la prima vedere avantajul unui consum redus (neimportant) dar mai ales a lipsei inertiei in aprindere fata de becurile cu incandescenta cu toate cas PHILIPS precizeaza ca becurile VP (VISION PLUS) montate poe frine, semnalizari, etc au vteza de raspuns (de aprindere) semnificaiv mai mare ca cele clasice.
Revenind, led-urile alea se aprind mai repede si consuma mai putin dar la Passat sint prost gindite, semnalizarea cu lanternele spate alterneaza si intr-o zi la un magazin de piese elecroinice un tip cauta pt Passat-ul lui led-uri sa inlocuoasca pe cele arse in lampa lui spate. Despre costurile unei astfel de lampi nu mai vorbim. Sincer mi se pare o gaselnita de marketing, daca in spatele tau ruleaza lipit un "bou cu reflexe intirziate" degeaba ai led-uri pe frina daca frinezi in regim de urgenta si bivolul din spatele tau nu reactioneaza la timp. Te costa mai mukt sa schimbi ledurile busite. Ma rog acesta e doar un puct de vedere.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

De acord, lampile de la Passat sunt prost gandite.

Lampi LED adevarate sunt cele de la A8 sau A6 Allroad. Se vede diferenta de la o posta. Timpul de aprindere si stingere e instant, de asta as spune ca la Passat nu sunt leduri
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Dior


  Cloud.  Ai condus vreun 407? Care masina iti place mai mult pe drum 407 sau passat-ul?

Cloud no.75

Ha, ha, daca am condus vreodata un 407 ? :clap: :clap:

Intra in sectiunea de 407 si citeste cate review-uri am scris. Vreo 3-4, fiecare pentru alta motorizare...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."