Peugeot 307 vs Citroen C4

Creat de Ovidiu, Aprilie 09, 2008, 01:03:51 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ovidiu

Un versus ce imi pare interesant, cu toate ca Citroenul are din start un avantaj: conceptie mult mai noua.

- 307 are un design exterior nu foarte atragator (sa ma scuze posesorii acestui model). Ca performante, stiu foarte putine despre 307, in afara de motor si cutie, destul de reusite.
- C4 este oarecum deosebit ca exterior, interiorul interesant, plansa de bord este foarte aerisita, da senzatia de risipa de spatiu. Lucrul care atrage atentia cel mai mult, este volanul cu centrul fix. Materialele folosite in interior nu sunt nici mai bune nici mai proaste decat ale Peugeot-ului. Motorul testat (1.6 benzina de 110 CP) este ok, are suficienta forta pentru greutatea masinii (1200 kg), stabilitatea in viraje este buna.

Voi ce pareri aveti?
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

a_mic

Ma bag si eu in seama numai din punct de vedere emotional sau, mai degraba lipsit de substanta unui adevarat "versus". Daca pronunta cineva COUPE, mi-a frant inima... intr-adevar, pentru un C4 coupe, as face o prostie: as da 307-le pe care nu-l am! Serios vorbind, alaturi de 206 care m-a curentat in finalul anilor 90, C4 coupe m-a curentat spre finalul anilor 2000.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Radon

Vad ca tot mai multa lume de pe aici incepe sa "sape" marca Peugeot. Asta e, si-au cam facut-o cu mana lor domni de la Pug.

In ceea ce priveste acest versus, pot spune asa:
1. Designul lui 307 mi se pare mult mai reusit decat cel al lui C4, nu zic asta fiindca am eu 307, ci fiindca DE AIA mi-am luat 307. Stiu, suna subiectiv, asta e. Imi place mai mult 307 decat C4 (si decat 308, dar asta e alta discutie).
2. Materialele folosite la interior la C4 mie mi-au lasat o impresie de ieftin, mi se par o clasa mai jos decat cele de la 307. In special plasticele de la usi si de la bord.
3. Volanul insa mi se pare o gaselnita absolut reusita.

Din pacate nu pot comenta decat chestii legate de aspect, fiindca nu mi-au placut astea, am renuntat la drive-test.

Ovidiu

Radon, nu ma intelege gresit, nu incep in nici un fel sa sap Peugeot-ul! Nu spun sa ne luam toti Citroen sau altceva! Am vorbit strict din punctul meu de vedere! Asta nu inseamna ca nu imi mai place 206-le meu, sau 207-le sotiei. Nu vorbesc de 308, care este superb. Vorbesc de un versus, o comparatie cu C4. Nu cunosc multe despre 307, din acest motiv va intreb si pe voi.  In ceea ce priveste serviciile Peugeot, sa stii ca nici cei de la Citroen nu sunt departe. 
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

valentin_mihai2006

Tot doar sub aspectul designului celor doua masini ma bag si eu in vorba:
C4 versiunea in 5 usi, sa ma iertati, e cam masina de femeie. 307 arata mult mai barbatesc. E parerea mea subiectiva.
C4 sedan in schimb m-a dat gata, din ce-am vazut in poze. Nu l-am si testat, dar chiar imi place.
Mi-as vinde oricand breakul ca sa iau sedanul asta. Of, de ce nu l-or fi adus mai devreme in Romania ?! ...
"Puterea acordată tribunalelor americane de a se pronunƣa asupra neconstituƣionalităƣii legilor formează ßncă una dintre cele mai puternice bariere care au fost ridicate vreodată contra tiraniei ansamblurilor politice."
(Alexis de Tocqueville, ,,Despre democrația din America", 1835)

GXG

C4 e sub 307 (t5) la toate capitolele dupa parerea mea. Exceptie varianta in 2 usi. Arata foarte bine din lateral. As schimba masina pe multe masini in 2 usi, dar C4 coupe are atuul ca nu arata ca majoritatea masinilor in 2 usi compacte, care parca sunt cele in 4 usi cu usile din spate sudate, ci are o linie fluida, superba. C4 sedan mi se pare oribil. L-am vazut ieri parcat, langa spring floreasca. Nu imi place deloc. Bordul la C4 nu imi place nici el, la fel si scaunele fara sustinere laterala, dar imi place mai mult materialul de pe usa. Over and out!


Intrebare: de ce e stergatorul de luneta asa de mic la C4 coupe? Era clar loc de unul mai mare. Mai bine nu il puneau!
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

asterisc

Intrucat stiu ca Citroen si Peugeot folosesc piese comune in proportie de 60%, nu stiu daca se poate discuta de fiabilitate diferita. Cred ca totul se rezuma la design.
Fundul la C4 sedan mi se pare fara nici un Dumnezeu.
Spatele la coupe arata intr-adevar interesant, dar stergatorul ala minuscul pica ca nuca in perete.

Prefer Peugeot all the way!

OT:
N-are sens sa comparam 206 cu c3 care are un look cel putin dubios.
Reality is for those who can't face Science Fiction

rara

C4??? Imi place foarte mult. Toate variantele: coupe, sedan sau hatch. Singurul lucru de care am indoieli sunt calitatea materialelor de interior care mi se par ma slabe calitativ. Poate e doar o impresie intrucat nu am avut ocazia sa conduc unul.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

Seby

Ma bag si eu in discutie...la capitolul performante si fiabilitate nu prea avem ce sa vb. avand in vedere ca sunt pe aceeiasi platforma si aceleasi motoare si piesele sunt ca-m la fel si la unul si la celelalt.

La design C4 e mai hightech decat 307 orice varianta ar fi ea. Acum depinde de gusturile fiecaruia.
...face the future...

Cloud no.75

Din punctul meu de vedere:
1- C4 in 5 usi nu - nu-i place absolut deloc, masina de femeie.
2- C4 in 3 usi vs. 307 T5. Prefer C4, desi urasc volanul ala cretin. In 3 usi, C4 are o anumita agresivitate
3- C4 in 3 usi vs. 307 T6. De vreo 7 luni de cand am acces la T6 oricand am chef, pot spune ca am redescoperit aceasta masina. In varianta cu care ma dau (1.6HDI, Xenon, Tapiterie velur, pachet depozitare, jante 16) masina imi place la nebunie. Nici nu incape comparatie cu C4. Pe trasee virajate suspensia de la T6 mi se pare mai legata, mai sportiva, desi bocane puntea spate pe denivelari. Apreciez directia, incisivitatea trenului fata, senzatia de "legat" a masinii.
Un ultim detaliu: ori de cate ori am ocazia sa fac cate-o tura cu T6 o astept cu nerabdare...Chiar daca ma dau cu ea de 7 luni. Cred ca asta spune tot
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Ovidiu

Dupa 8 posturi pot trage urmatorea concluzie: Nimeni nu a fost suficient de curios sa testeze un C4, incat sa poata spune ceva concret despre performantele lui. Discutiile despre design sunt extrem de subiective, deoarece vrem nu vrem, totul trece prin prisma gustului fiecaruia. Si stiti ce se spune despre gustul omului... Hai sa ne aducem aminte de topul celor mai "gay" autoturisme, sunt curios ce vor spune posesorii de 207.
Ma voi opri aici cu discutia, nu as vrea sa se spuna din nou ca "sap" marca Peugeot.
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Radon

Ma vad nevoit sa fac un pic de  :offtopic:. Vad ca Ovidiu s-a cam suparat pe mine pentru ce am zis.
Stai bre, Ovidiule, linistit, ca nu te acuza nimeni de nimic. Nu era vorba ca sapi tu marca Peugeot, incercam sa subliniez ca multi dintre cei cu care am mai discutat par a inclina in momentul asta spre alte marci, din cauza politicii cel putin ciudate a importatorului, dictata sau nu de PSA.
Traim insa cu speranta ca se va reveni la "sentimente mai bune".
Asa ca putem discuta in continuare, subiectiv sau obiectiv. Si 307 si C4 au chestii bune si chestii mai putin bune, sunt apreciate unele aspecte si denigrate altele.

Ovidiu

Radon, datorita maririi familiei, sunt oarecum fortat sa renunt la 206 deoarece a devenit mic pentru necesitatile noastre actuale. Si nici 207-le sotiei nu este mai breaz. Pentru ca in momentul acesta nu imi permit o masina noua, va trebui sa ma orientez la un sh. Renault iese din discutie din motive subiective, autoturismele germane nu sunt pe gustul meu (iarasi un motiv subiectiv), japonezele sunt prea scumpe pentru buget, deci au ramas Peugeot 307 si Citroen C4 (noi am fi dorit un 407, dar bugetul nu permite, inca!). Acum pur si simplu incerc sa fac o alegere intre aceste 2 modele, pe care le consider ca fiind aceasi clasa. Citroen C4 (in 5 usi obligatoriu, daca as fi fost doar eu cu sotia m-as fi orientat catre un coupe) are un design intr-adevar mai high-tech, cum spunea si Sebi mai sus, dar pe de alta parte e plin de electronica, automat inseamna mai multe sanse sa te lase in drum. Peugeot 307... nu il stiu decat din descrierile voastre, nu am avut ocazia sa il conduc. Ca design exterior, 307 imi pare mai mic. Probabil ca este doar aparenta. Din aceste motive incercam sa gasesc cateva pareri avizate, pe cineva care a condus ambele modele, astfel incat sa poata face o comparatie macar aproximativa.
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Gabriel

Tot offtopic: daca familia s-a marit e timpul pentru un SW.

vlad_207

Dintre aceste doua modele eu iti recomand 307. Iti recomand sa intri pe forumul citroen si sa vezi cate probleme are c4.