Ce mai face Peugeot?

Creat de turbojack, Aprilie 16, 2009, 09:42:12 P.M.

« precedentul - urmtorul »

0 Membri i 1 Vizitator vizualizeaz acest subiect.

turbojack

Zilele astea imi cad ochii pe scrisurile despre un Insignia Ã...Ÿi-mi ies ochii din cap.
Ia sa vedem de ce?Uite ce se spune despre maÃ...Ÿina asta concurentÃ,,Æ':
Motorizarea este asiguratÃ,,Æ' de cunoscutul deja, V6 bi-turbo de 2,8 litri. TracÃ...£iunea integrala permanentÃ,,Æ' si diferenÃ...£ialul spate autoblocant electronic vor fi doar câteva dintre atuurile maÃ...Ÿinii. Puterea, de 345 CP, va fi distribuitÃ,,Æ' prin intermediul unei cutii de viteze manuale cu Ã...Ÿase trepte. Cuplul maxim disponibil este de 400 Nm. Ca performanÃ...£e dinamice, amintim demarajul 0-100 km/h in Ã...Ÿase secunde si viteza maximÃ,,Æ' de 250 km/h, limitatÃ,,Æ' electronic. Sistemul de frânare este asigurat de Brembo. Si cica ar fi in 3 versiuni: Sport,Cosmo si Tourer la preÃ...£ de 33.500€ in varianta cu cutie automatÃ,,Æ' si 31 500 € pentru varianta cu cutie manualÃ,,Æ'.
Asta-mi pune capac,aÃ...Ÿa cÃ,,Æ' mÃ,,Æ' pun puÃ...£in pe cÃ,,Æ'utat  si iatÃ,,Æ' ce gÃ,,Æ'sesc:
Twintop GT 2.0 Turbo, 194 kW / 264 CP ,194kW / 264CP BenzinÃ,,Æ' 1998 cm3 si evident arhicunoscutul Astra GTC, OPC  ,2.0 TURBO, 177 kW / 240 CP ,manualÃ,,Æ' cu 6 viteze
Cam asta ar fi oferta ââ,¬Å"musculoasÃ,,Æ'ââ,¬Â de la Opel.
Ce mai avem pe galantar de la concurentÃ,,Æ'?
Octavia RS / benzinÃ,,Æ' / 2.0l / 147 kW/200 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi EUR 21.620 fÃ,,Æ'rÃ,,Æ' TVA ,ofertÃ,,Æ' ce deocamdatÃ,,Æ' nu mai impresioneazÃ,,Æ',dar urmeazÃ,,Æ' de la VW:
Golf GTI 2.0 TSI 210 CP manuala 6 ,4 usi / benzinÃ,,Æ' / 2.0l / 155 kW/210 CP / Manuala - 6 viteze / 4-uÃ...Ÿi  cu 21.151€ fÃ,,Æ'rÃ,,Æ' TVA
sau Golf GTI 2.0 TSI 210 CP DSG 6,2 usi / benzinÃ,,Æ' / 2.0l / 155 kW/210 CP / Direct Shift Gearbox / 2-uÃ...Ÿi  cu 22.000€ fÃ,,Æ'rÃ,,Æ' TVA
Passat CC V6 3.6 FSI/300 CP 4 Mot DSG 6 / benzinÃ,,Æ' / 3.6l / 220 kW/299 CP / Direct Shift Gearbox / 4-uÃ...Ÿi  cu  31.751€ fÃ,,Æ'rÃ,,Æ' TVA
Din marea familie de la VAG, aÃ...Ÿ mai putea enumera Ã...Ÿi miticul Leon Cupra 2.0 TFSI,240 CP cu 25.910€ fÃ,,Æ'rÃ,,Æ' TVA.
Mai meritÃ,,Æ' sÃ,,Æ' pomenesc de seriile RS de la Ford?
Sau de aceleaÃ...Ÿi serii RS de la Audi cu al lor vârf de lance R8?
Nu cred cÃ,,Æ' mai meritÃ,,Æ' sa cÃ,,Æ'utam prin oferta zilei,deoarece veÃ...£i pÃ,,Æ'Ã...£i ca Ã...Ÿi mine:vÃ,,Æ' veÃ...£i enerva.
PiaÃ...£a cerea de mult nou apÃ,,Æ'ruta serie SUV.Ce face Peugeot? Cand erau toÃ...£i sÃ,,Æ'tui ,dar bine fixaÃ...£i pe piaÃ...£Ã,,Æ' ,apare 4007 insÃ,,Æ' nu singur ,ci insoÃ...£it de quasi gemenii C-Crosser si Outlander.   :blink:
Ce mai scoate nou ? Un 3008,un fel de struÃ...£ocamila in vreme ce Touran are un deceniu de existenÃ...£Ã,,Æ',iar o mult aÃ...ŸteptatÃ,,Æ' variantÃ,,Æ' 4x4 o vor scoate prin 2012  :cursing: Ã...Ÿi asta in condiÃ...£iile in care toate mÃ,,Æ'rcile se adapteazÃ,,Æ' cerinÃ...£elor pieÃ...£ei cu transmisii integrale.
Mai rezistÃ,,Æ' ei pe piaÃ...£Ã,,Æ'?
Sunt competititvi ei pe piaÃ...£Ã,,Æ' in condiÃ...£iile in care vedeÃ...£i un Insignia sau un Passat CC cu dotarile si preÃ...£urile enumerate mai sus? MÃ,,Æ'-ndoiesc.
MulÃ...£i au afirmat Ã...Ÿi incÃ,,Æ' o afirmÃ,,Æ' ,cÃ,,Æ' Peugeot transmite emoÃ...£ie.AÃ...Ÿa o fi ,aÃ...Ÿa simt Ã...Ÿi eu,insÃ,,Æ' aceastÃ,,Æ' emoÃ...£ie devine tot mai firavÃ,,Æ' ,fiind transmisÃ,,Æ' doar de esteticÃ,,Æ' Ã...Ÿi nimic in plus.
MeritÃ,,Æ' sÃ,,Æ' pomenesc de ââ,¬Å"musculosulââ,¬Â 207 RC de 174CP,când Megane se pregateÃ...Ÿte sa scoata un RS de 260 CP ? Am vreo Ã...ŸansÃ,,Æ' sÃ,,Æ' vad un 407 sau 408 cu un motor de 350 de cai si transmie integralÃ,,Æ'?Nu cred.

Vlad01

Tocmai ce studiam si eu azi Insignia OPC. Masina asta m-a uimit in cel mai placut mod, atat prin designul sau cat si prin performantele oferite. Eu inca astept acel 308 RC Z promis, echipat fiind cu 1.6 THP si dezvoltand 218CP si motorasul de 1.5l in 2 variante de 220 si 270CP. Din cate am vazut in acea imagine el apare montat pe 407. Desi se speculeaza ca va aparea doar in 4-5 ani, imi pun intrebarea, de ce apare in poza 407? Oare va prinde 407-le sub capota bijuteria de 270CP? Sunt tare curios. Sunt iarasi curios daca vor adopta si ei un sistem 4x4 pentru sedan-uri si sw-uri. Pe piata tocmai ce s-a lansat proaspatul A4 Allroad, care sincer sa fiu arata foarte bine, si cred ca si abilitatile sale sunt demne de aspectul sau. De asemenea avem Octavia Scout, Volvo V70, Seat Altea Freetrack, Subaru Outback si altele. Ce bine arata 407sw sub forma unui allroader!

DINAMISTA

Cred ca Peugeot a cazut pe panta elaborarii unui design unic in detrimentul dezvoltarii motorizarii, pachetelor de dotari si a "adrenalinei". Peugeot ofera din plin prima componenta si are lacune severe la ultimele trei! Se bazeaza pe aspectul general si uita ca soferul vrea o masina pe care sa o conduca, in primul rand, si apoi sa "defileze" cu ea. Daca Pug-ul ar avea aceleasi calitati ca si masinile de top enumerate de tine, @Turbo, fara sa schimbe nimic la aspect, ar rupe tot ce inseamna incasari la nivel automobilistic.

dadu

#3
De acord, in afara de aspect si o calitate destul de buna a masinilor, in sine, am impresia ca din punct de vedere tehnic si tehnologic, nici nu mai exista.
Avem parte totusi de un lucru imbucurator, noile cutii Pug nu mai au limitare de cuplu in treptele 3-6. :w00t: :glare:

PS: urmeaza intr-o luna Golf GTD, 2.0 TDI 170 cp, si ceva mai tarziu R20, 2.0 TSI 250 cp.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

sw tm

No comment! :crying:
Eu unul ma dadeam pe langa un Ford Kuga dar cu noua ordonanta cred ca mai bine imi termin casa...

dadu

When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!