Viteza max. atinsa cu 307.

Creat de Seby, Februarie 17, 2007, 12:40:41 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

#30
Citat din: BeeJay din Octombrie 24, 2007, 08:09:42 P.M.
Ai redus de la 200 la 180 ca nu erai atent la drum!?  :crying:

:clap: :clap: :clap:
Bun asa !
Pai era noapte si incepuse sa ploo, normal ca a redus, doar nu vroiai sa mearga mai departe cu 200 daca nu era atent la drum ?! Da' asta asa, acum, ca abia a luat carnetul de o luna, dupa ce mai merge 2-3 mii de km nu mai e nevoie, nu mai trebuie incetinit in situatii de-astea, ca isi spune cuvantul experienta.

:)

E o gluma, in genul aleia in care il oprea un politist pe un sofer din cauza unui bec la semnalizare care era ars sau ceva de genul asta, si din masina plina cu 7 persoane incep pe rand sotia, soacra, etc:
- lasa-ti-l domnu' politist ca nu stie ce face, a baut mult de tot la petrecerea de la care venim !
- lasa-ti-l domnu' politist ca nici macar nu e masina lui, e furata
- lasa-ti-l domnu' politist ca nici nu are carnet
etc


Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

tnt

Eu i-am dat maxim 190. Cu inca o persoana in masina si putine bagaje. Merge mai mult.. cred ca trec de 200, dar nu m-am simtit in siguranta, masina parca plutea pe sosea. Viteza maxima la care ma simt in siguranta in ea este 140-150, iar o viteza confortabila este 110-120. Motorul: 1.6e 110cp

LE: Ca sa nu mai spun ca am cauciucurile originale pe ea.. si nu imi inspira incredere deloc.

Vix

Hmmm...eu personal n-am veleitati din acestea dar  proprietarul anterior a prins 210Km/h in germania pe Autbahn (verificat in poze)  :police:

307, 2004, 1.6E, 110CP - beniznarele oricum sunt mai vioaie.

Eu maxim am prin 155Km/h pe Europeana Iasi-Tg. Frumos insa am lasat-o mai moale ca se ducea consumul peste 12L/100km

Oricum, pe drumurile de la noi nu prea se merita sa forjezi tare ca ramai cu ea bucati dupa (poate dupa ce ii fac si CASCO o sa ma indur sa-i dau mai tare :D )

turbojack

Citat din: Vix din Noiembrie 04, 2007, 10:46:06 A.M.
...Oricum, pe drumurile de la noi nu prea se merita sa forjezi tare ca ramai cu ea bucati dupa (poate dupa ce ii fac si CASCO o sa ma indur sa-i dau mai tare :D )
La peste 100 km/h ,se merge pe dauna totala.... :001_tt2:
Trebuie tinut cond de faptul ca la peste 140 km/h nu mai ai frane de oprit,deci totul este pe riscul tau.   :death:

coyote

La ce te referi cand zici ca nu are frane de oprit? La distantele mari de franare?
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

andrei

Poate se refera si la material, la discuri - chiar voi ziceati in alt topic despre discurile de la 207 1.6 HDI 110 sport, ca ar fi la fel cu cele de pe 307 si ca se ovalizeaza !
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

turbojack

#36
Citat din: coyote din Noiembrie 04, 2007, 08:53:06 P.M.
La ce te referi cand zici ca nu are frane de oprit? La distantele mari de franare?

La distanta mare de franare,o usoara instabilitate la franarile de urgenta,intelegi la care gen ma refer si in plus toate astea pe strazile noastre improprii acestor viteze.Dar suntem  :offtopic:
Din experienta mea pe multe marci si modele,a merge cu peste 60% din viteza constructiva maxima a unei masini,inseamna sa fi un kamikaze.
Strada nu este o pista........

iMAGiNE

Am lasat-o mai moale, I mean... frana de motor :)
Peugeot - The drive of your life!

sillly73

195km/h pe autostrada soarelui asta vara... eu sotia si copilul plus bagaje veneam de la mare....parea ca mai poate dar m-a tinut unul cu un x5 pe loc...pana s-a dat la o parte...in rest autostrada libera...


theprince

Citat din: turbojack din Noiembrie 05, 2007, 12:06:05 A.M.

Din experienta mea pe multe marci si modele,a merge cu peste 60% din viteza constructiva maxima a unei masini,inseamna sa fi un kamikaze.
Strada nu este o pista........

Aici m-ai cam pierdut. La leoaica mea viteza maxima constructiva cica ar fi 184 km/h. Eu am mers cu 190 km/h (conform vitezometrului) si viteza asta nu am atins-o foarte repede si imi disparuse orice senzatie de confort. Peste 60 % nu inseamna ca ar fi trebuit sa zbor cam cu 270-280 km/h?

asterisc

Citat din: theprince din Decembrie 19, 2007, 08:24:19 P.M.
Citat din: turbojack din Noiembrie 05, 2007, 12:06:05 A.M.

Din experienta mea pe multe marci si modele,a merge cu peste 60% din viteza constructiva maxima a unei masini,inseamna sa fi un kamikaze.
Strada nu este o pista........

Aici m-ai cam pierdut. La leoaica mea viteza maxima constructiva cica ar fi 184 km/h. Eu am mers cu 190 km/h (conform vitezometrului) si viteza asta nu am atins-o foarte repede si imi disparuse orice senzatie de confort. Peste 60 % nu inseamna ca ar fi trebuit sa zbor cam cu 270-280 km/h?

Daca mergi peste 110km/h.. care reprezinta 60% din 184 cat duce masina. La asta cred ca se referea Turbo
Reality is for those who can't face Science Fiction

theprince

Corect !!! Nu am citit eu cu atentie. Imi cer scuze !

asterisc

Citat din: turbojack din Noiembrie 05, 2007, 12:06:05 A.M.
Din experienta mea pe multe marci si modele,a merge cu peste 60% din viteza constructiva maxima a unei masini,inseamna sa fi un kamikaze.

Eh, impinge si tu limita putin mai sus  :ban:.

De fapt, totul se rezuma la drumurile pe care conduci. In oras, si 30% din ce stie masina poate fi fatal. Pe autostrada, un 90% din potentialul masinii e relativ ok (bine, vb de masini de capacitati reduse, spre exemplu 1.4meu)  :police:
Reality is for those who can't face Science Fiction

Raresh@speed

Un 307sw dus la 152 cu chip si evacuare sport am luat pe o autostrada din spania 205 :scooter:

beny307

#44
:offtopic: Se pare ca ati parasit acest topic ! 1,6 hdi 90cp
Dar postez si eu am reusit un 180 chinuit maxim!! Dar la 170 am venit tot drumul din Germania - Romania!!!!
Pana in romania pt ca aici nu am mai reusit decat pe Pitesti - Bucuresti sa ii mai dau un 150 !!!
Ce sa spun sta bine pe autobenzi (mai ales daca am avea si noi in tara) tinuta constant suge motorina

DRUM USCAT !