Mufa/Cupla faza scurta

Creat de Marmota, August 06, 2010, 12:48:34 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marmota

Asa, momentan inca astept sa ma opresc din ras ca sa pot scrie coerent.  :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Cum toti stiti avem o minunata faza scurta la masina, hmm ce ne-am face fara ea. Este excelent cand functioneaza, prost cand nu functioneaza.
Faza asta scurta, care e cica obligatoriu sa o tii aprinsa in afara localitatii, este realizata printr-un minunat bec, o mufa/cupla in care intra becul si un cablu care se duce unde s-o duce el ca nu l-am intrebat. De asemenea, toti stim ca acel bec nu este nemuritor si din cand il inlocuim cu altu nou. Doar becul, dar ce se intampla daca trebuie sa inlocuim mufa in care intra el.

Surpriza surpriza fara nicio andrea. Mufa sa topit/oxidat/galvanizat (cum vreti sa ii ziceti) si am ramas fara stanga, iar dreapta e in moarte clinica (o mai aprind din cand in cand) pe baza aceluiasi diagnostic. Si asa am inceput aventura pentru mufa. M-am dus la peugeot (ca deh, ei au de toate), dar mi s-a spus ca nu se vinde separat ci doar cu cablul tot pt toata masina (cei drept am ramas socat - schimb tot cablul pt o mica mufa) si asa am continuat sa mai caut. M-am dus in targ si n-am gasit-o din pacate. La Al Padrino, aveau ceva mufe cu un cablu de 5-10 cm dar nu era a mea.

Astazi a avut loc socul cel mai mare, ca dorind sa plec deseara spre mare, am zis sa rezolv ceva cu becu si eram curios care e faza cu cablul cat costa etc si am sunat. Si cand mi s-a spus pretu am izbucnit intr-un ras isteric si anume ... (mult suspans) ... 3400 RON fata TVA cablul pt fasciculul principal din fata pana in spate  !!! :ban: :ban: :ban:

Acum, clar ma duc la mare fara bec, nu ar fi prima data, dar totusi nu exista undeva mufa aia amarata la un pret mai normal ?!?!?
Va raman dator cu o bere ceva daca aveti vreo idee, sau daca aveti chiar mufa (ca ati dezmembrat vreo masina ceva  :police:)

Multumax

ALEXPLETOSU

Destul de tragicomica patania ta. La dezmembrari ai incercat? Poate ii pacalesti sa iti dea doar mufa. Daca nu, nu ai decat sa faci o improvizatie cu un papuc prins de fir si izolat cu simt de raspundere :001_smile:

turbojack

Aproape hazlie intamplarea.Un drum la orice electrician auto te scutea de o multime de telefoane,drumuri si socuri la inima. ;)

marius.v

La Baia Mare, la Good Guys mi-a schimbat numai cupla!! :cursing: :crying:
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Marmota

Pana la Baia Mare e drum mult, pentru o cupla amarata :(

De unde atatia electricieni auto :( ca nu cresc ca ciupercile dupa ploaie - ca asa m-am gandit si eu dar nu prea am gasit.

Ultima solutie e sa fac o cupla manual, adica sa fac ce stie romanu mai bine, sa inventeze, dar era frumos daca gaseam pe undeva.


Oricum, daca auziti ceva, sau daca stiti niste dezmembrari (cred ca e prima data cand caut asa ceva) nu ma supar daca imi dati de veste  :clap:

turbojack

Pentru asta e nevoie sa-ti stim locatia.


ps. se trece in status

Marmota

Locatia nu s-a modificat :)


Oricum, am rezolvat. Facut rost de niste faruri de C4, si au mufe asemanatoare - chiar 2 pt fiecare bec. Taiat mufele si lipit pe firele mele, pus mufa de masa in suportul becului, ca se pare ca chiar are loc unde sa o infigi si a pozitivu in bec, si am lumini.

Sincer, nu trebuie mufa originala. Sunt bune si papuci standard din comert - pui acolo frumos si merg. Mama lor de hoti - paradoxal mufa nici macar nu vine cu cablul masinii vine cu farul, dar se pare ca nici ei nu stiu.


Anyway thanks for the help  :clap: :clap: :clap: