Grafic cu cuplul si puterea la Peugeot 206 1.4 benzina 75 cp

Creat de TLGTLC, Aprilie 13, 2010, 09:06:50 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TLGTLC

Am nevoie de un grafic cu cuplul si puterea la Peugeot 206 1.4 benzina 75 cp. Aveam intr-o revista dar nu o mai gasesc iar cu Google dupa o ora m-am lasat pagubas. Ma poate ajuta cineva cu desenul? Multumesc.


TLGTLC

Multumesc foarte mult. Insa la 1.4 benzina cuplul maxim e dat la 2800 rot./min. Aici vad ca e la 3400rot./min In graficul pe care-l aveam e dat tot la 2800. In hartiile cu care a venit masina tot 2800 scrie. Si aud ca se pare ca Peugeot a furnizat informatii eronate. Care sa fie adevarul?

Kman

Greu de crezut ca la benzinare cuplul maxime e mai jos de 3000 de ture.
La mine e la 5800 de ture.

turbojack

Pe grafic este tot 2800 rpm.Pagina de start este : http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=O-R  unde se pot configura si alte motorizari ,iar in tabul de sus cu "download" se poate extrage diagrama in format mare.
@k-man ,la 5800 rpm ai putere maxima. ;)

TLGTLC

Am remarcat asta. Graficul e ok. Multumesc mult, e foarte bun site-ul!
Concluzia e ca motorul asta trebuie tinut intre 2500 si 3000 de ture ptr. o exploatare corecta. Asta am simtit-o si in drumul de la Harghita-nu era nevoie sa turezi mai mult de 3000 de ture oricat ar fi fost dealul de mare, iar pe la 2200-2300 trebuia neaparat retrogradat.

a_mic

In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Radon

Ahaaa, nici tu nu ti-ai gasit motorizarea acolo? Ca nici io, si chiar eram curios!

turbojack

Pai acolo sunt grafice pentru motoarele adevarate,adica benzinare.
Pentru tractorase,gasim in alta parte.  :oops:  :ban:

TLGTLC

Fie-ti mila si trimite-ne si de tractorase! Te rugam!!! Multumim anticipat!

Radon

Aidi bre turbo, ca is si tracorase pe acolo, doar ca nu-s astea ale noastre... mai bine zi ca-i saitu incomplet.

SportWagon

Citat din: turbojack din Aprilie 13, 2010, 10:28:37 P.M.
Pe grafic este tot 2800 rpm.Pagina de start este : http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=O-R  unde se pot configura si alte motorizari ,iar in tabul de sus cu "download" se poate extrage diagrama in format mare.
@k-man ,la 5800 rpm ai putere maxima. ;)

K-man, graficul de putere e asls csre creste constant iar cel de cuplu e cel care creste si dupa ce atinge maximul pe la mijlocul plajei de turatii descreste.
La turbo si aspirate mari acesta e mai plat in sensul ca 90% din cuplu e dispo de la o turatie destul de joasa aproape pe toata plaja.
Ofer consultanta in domeniul auto,