206 - Butoane cu impuls

Creat de 78ATI, Aprilie 25, 2007, 08:54:52 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

78ATI

@Air, nu am studiat schema electrica a lui Partner, insa din ceea ce stiu, este ca actionarea ventilatorului, sau mai bine spus comanda acestuia se face printr-un releu termic, format dintr-un bimetal. La prima citire fie acest releu este slabit, fie din cauza umiditatii a focut un arc electric "sudand" contactele acestuia. Problema pe care o ai tu este strict legata de "decuplarea treptei 1". Nu stiu exact daca releul termic comanda direct motorul ventilatorului, sau indirect un alt releu, care comanda la randul lui motorul electric al ventilatorului.
Aici, poate fi defect acel releu (contactele acestuia nu isi revin). Trebuie vazut pe schema electrica, daca releul ce comanda Ventilatorul este un releu electromagnetic obisnuit, sau unul cu intarziere, in acest caz sigur partea de temporizare (intarziere este defecta), acest lucru regasindu-se in functionarea anormala (functionare continua) a ventilatorului.
Maine voi studia schema de la 206 (pe asta o am) si iti voi spuine mai multe date. Sper sa fie o veste buna. Insa ceea ce te sfatuiesc este sa mergi intr-o vizita la service, esti in garantie, asa ca nu are de ce sa iti fie teama, doar putina suparrare si eventuali nervi!
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

AIR

Multumesc 78 Ati, aici nu e vorba de teama :angel:, e vorba de pierdut timpul si de dus munca de lamurire cu unii oameni care nu sunt intotdeauna f receptivi.
Si bineinteles o sa-mi zica ca asa face toate, ceea ce stiu sigur ca nu e asa. :-\
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

78ATI

Citat din: spanac din Mai 25, 2007, 01:56:09 P.M.
Salut,
Mi-am luat si eu un ELM327 si vreau sa fac o interfata de diagnoza pentru peugeot :)
Ideea mea era sa folosesc displayul de la 3310 pentru ca e usor de folosit insa vad ca
la tine displayul e color. De la ce model de nokia l-ai luat ?
Poate ne ajutam reciproc, eu oricum nu vreau sa vand cu profit interfata dupa ce o
fac, pur si simplu vreau sa subminez intr-o mica masura autoritatile "Eurial" :D
Nu ma las pana nu o sa avem cu totii un instrument de diagnoza rapida si ieftina...

Uite: http://elm323.ro/product_info.php?products_id=40&osCsid=0e4bee6336fbc5f15680cb3443418408
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)