Main Menu

alarme si antifurturi

Creat de red, Martie 29, 2007, 09:53:35 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

78ATI

Am primit astazi rezistentele electrice pentru incalzirea scaunelor, voi procede in acest weekend la montarea acestor in scaune. Cu ocazia asta am studiat cum se desfac scaunele 4 suruburi torx, voi lua fiecare scaun in casa...fac montajul dupa care il voi readuce in masina...nu ar trebuii sa dureze  o vesnicie :)
Am indentificat cum am spus plusul, acum urmeaza un actuator (oricare) respectiv releul sau contactele de pe semnalizare. Apoi va promit explicatii pe marginea proiectului. Ahh daca as avea un garaj macar o curte, si de ce nu un pic de timp liber (ceva mai mult) :)
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

78ATI

special to @Turbojack:
am desfacut scaunele..am facut modificarile, ceva imagini se pot vedea pe celalat post "scrumiera..."
merci mult, pentru toate sfaturile de pana acum
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

turbojack

Citat din: 78ATI din Septembrie 22, 2007, 08:36:55 P.M.
....am desfacut scaunele..am facut modificarile...
Daca ai senzor pentru airbag-uri la sezut (si ar trebui sa ai) ,grija mare cum pozitionezi rezistentele de incalzire si remontezi tapitzeria.
Bafta !

78ATI

Am luat in considerare acest aspect inainte de a schita ideea. Lipsa airbagurilor laterale (pozitionate in spatarele scaunelor) mi-a facilitat interventia.
Desi, in afara complicatiilor de demontare, nu cred ca ar fi pus probleme montarea rezistentelor. Concluzia operatia a reusit, pacientul respira, iar doctorul este fericit.
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

turbojack

Citat din: 78ATI din Septembrie 23, 2007, 11:15:48 A.M.
... pacientul respira, iar doctorul este fericit.

Convalescenta usoara... :biggrin:

AIR

#35
Iata ca toate problemele au un inceput.
La achizitionarea masinii am cerut sa se monteze o alarma K9 classic.Lucru care s-a si realizat.Nu comentez ce fel arata tabloul de sigurante unde sper sa nu am nevoie vreodata sa umblu.Pur si simplu toate firele alarmei sunt montate ca un "ghem" peste tabloul de sigurante.
Lasand la o parte acest aspect alarma a functionat pana acum relativ normal.
Anul trecut in vara am cerut la vizita de 6 luni sa se inlocuiasca buretele dublu adeziv care fixeaza de parbriz ledul rosu si un butonas care fac parte din aceeasi piesa.Voi reveni cu imagini!
Acum iata ce se intampla.Nu stiu exact care e cauza.
Masina parcata intr-un loc relativ linistit, afara soare buretele dublu adeziv da semne ca nu mai e prins asa de ferm pe parbriz, insa nu cade pe bord.
Masina incepe sa tipe din senin, te duci opresti alarma, te uiti la ea, pleci, dupa vreo ora scena se repeta, daca masina sta parcata la umbra nu se intampla nimic.
Supozitia mea cred ca in dispozitivul cu led si buton exista si un senzor de soc care la cald se dilata si face contact, sau oricum ceva e in neregula cu acel dispozitiv de pe parbriz.
A mai patit cineva asa ceva?
Teoretic alarma are garantie 5 ani deci cel putin dublu cat masina :oops: .
E prima data cand vad un asemenea dispozitiv si am montat alarme la 6 masini.
Voi reveni cu poze!
In prima poza se observa ordinea desavarsita in care se afla firele alarmei.Tot acolo se observa si mufa OBD, si doua cleme albe pt tabloul cu sigurante.Stie cineva cum se manevreaza acesta (tabloul cu sigurante) se succes clemele si se trage ca un sertar?
Doar ca idee ca nu stiu daca as avea curaj sa umblu pe acolo! :blink:
In poza 2 se observa blocul led si buton A, iar cu B am notat cred ca un senzor de ceva "antena" de perimetru?Poate ma lamureste si pe mine ce e B?
Multumesc!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

IDACO

Citat din: turbojack din Septembrie 17, 2007, 02:53:27 P.M.
Citat din: 78ATI din Septembrie 16, 2007, 09:50:53 P.M.
Salutare!
Are cineva experienta cu montarea alarmelor pe un peugeot 206 (variante multiplexate dupa 2002)?
Mai precis, am o mare rugaminte: Am nevoie de un fir POZITIV (+) permanent in habitaclu, respectiv de firul ce comanda actuatoarele din inchiderea centralizata. Cum pot pot ajunge la ele,...

Daca nu te pricepi si nu ai o schita de montaj detaliata e preferabil sa mergi la un service alarme auto cu 150 L scapi de chin si ai si garantie!

mjustin

Sfatul este bun insa solicitarea era din 2007.
Este cunoscut faptul ca la 206, interventiile la partea electrica, trebuie facute de profesionisti.