206-le MEU !!!

Creat de kdyalex, Aprilie 19, 2011, 07:29:55 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kdyalex

Ar fi cazul sa mi prezit si eu masina mea.Sunt fericitul posesor al unui peugeot 206 1.4Hdi 70CP din 2004!
Modificari aduse masini:
-Jante pe 15 cu cauciucuri 195/50 profil V
-Antifurt roti
-Buson din aluminiu
-Subwooofer activ Sal
-Xenoan 8000k
-Protectii praguri din folie
-Toba sport de inox
-Cheie tip briceag
-Stopuri fumuri
-Ploape faruri
-Folie geamuri
-Iluminat albastru sub bord
-Display pe 3 linii cu CB
-Buton Inchidere + avarii








Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

Nu s a mai scris de mult pe aicea.Masina a primit geamuri secventiale pe ambele parti, urmeaza ridicarea geamurilor in momentul inchideri masini din telecomanda.Nu foarte vizibil masina a primit si semnalizari fumurii.

Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

Gabriel

Cum ai rezolvat cu ridicarea secventiala pe dreapta ca m-ar interesa si pe mine?

kdyalex

Pt cine nu are geamuri cu impuls sau are doar pe cel de sofer si il vrea si pe cel de pasager, se poate face.
Aveti nevoie de 1-2 module (depinde de caz) CA/PSA3 12v, modul folosit de citroen si in unele cazuri si de peugeot.Modulul se gaseste pe Citroen Xanita pe usa soferului, sub fata de usa, chiar sub butoane.Modulul se poate monta atan in usi cat si langa butonul de actionarea geamurilor. In cazul meu, Pugeot 206, am ales sa-l pun langa butonul de actionarea geamurilor intre scaune deoarece e mai usor decat sa dau fetele de usa jos. L-am pozitionat langa schimbator paralel, este loc suficient. Trebuiesc taiate 2 fire + si - si inca doua fire pt fiecare geam(Geam sofer GRI si MOV,Geam pasager GRI si PORTOCALIU). La modul aveti 2 fire + si -, 2 fire GALBENE si VERDE pt coborare si 2 fire GALBEN si VERDE pt urcare. Din cate m-am documentat, nu conteaza care fir este intrare si care iesirea din modul, ma refer la GALBEN-VERDE sau VERDE-GALBEN.Eu am ales ca cele GALBENE sa fie intrarea in modul deoarece sunt mult mai groase si ma gandeam ca poate curentul ce vine este mai mare decat ce iese din modul. Firele VERZI sunt foarte subtiri fata de cele GALBENE.Am atasat poza cu un modul si cu schema, sper sa fie destul de explicita!
Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

Masina a primit si un eleron gen RC.Ieri l am vopsit iar astazi l am montat.







Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

Gabriel

Cat a costat eleronul si de unde l-ai luat. Arata fain si ma bate un gand.

kdyalex

Eleronul este de la Lester luat de la o firma din Oradea ce comercializeaza produse Lester.Poti negocia pretul eu l am luat cu 275 de lei transport inclus ;)

http://www.design-tuning.ro/
Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

Acum doua saptamani am reusit de am izolat masina cu aluband.Aripile spate portbagajul si hayonul au mai ramas usile fata, dar din cauza timpului si problemelor nu am mai apucat sa le fac.In schimb masina a primit un body kit pe care l am vopsit dar nu l am pus pe masina pana nu pun si suspensie sport.


















Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

AM renuntat la ideea cu montatul suspensi sport.Asa ca body kitul este de vanzare prefer sa las masina cat mai aproape de stock deseori parasesc si partea carosabila si ar fi pacat sa l sparg.
Am reusit de am izolat si usile fata!
Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

Astazi mi a ajuns masina de polishat.Am dat un strat de polish pt zgarieturi fine dupa care am apicat o ceara si dupaia lustruit bine.Masina a iesit super acuma e un alb viu inainte erau pete de alb muradar acuma au disparut si bara fata era cam galbuie inainte acuma e super alba.
Am atasat niste poze cu lateralele si spatele fata e in renovare!







Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !

kdyalex

Oho nu s a mai scris de mult pe aicea....
intre timp s a reconditionat puntea schimbat pe fata brate, bilete, capete de bara, bucsi etc.
Niste upgrade-uri in plus :)
-scaune incalzite
-pilot automat
-plafon fete usi stalpi si usa torpedou tapitata imitatie piele albastra
-vopsit plasticele la interior negru
-inele ceasuri arginti
-jante pe 17'' + prezoane cu saiba si antifurt si doua cauciucuri 205/40/17 mai am nevoie de doua dar nu am apucat sa le iau :( dar nu m am putut abtine si le am montat pe cele 2 sa vad cum arata :))
-manere de aluminiu
-schimbat blocu de lumini cu funtie pt cb si senzor de lumina ploi care din pacate inca nu gasesc suportul :(
-toate piesele pt climatronic probabil maine le voi monta daca vine cheful :)
-si mai urmeaza si altele




























Servivcii de diagnoza Peugeot & Citroen 30 lei !