Vlad01: Peugeot 307 1.6 HDI, jurnal de bord

Creat de Vlad01, August 02, 2007, 08:17:42 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

Drumul cel lung nu e asa de lung defapt :biggrin:, sunt 200km dus-intors si e programat cam intr-o saptamana si jumatate (pt mine e lung deoarece de 3 luni n-am mai iesit din oras cu masina, doar asa la 10-15km distanta pt o plimbare), dar va fi destul cat sa imi dau seama. Momentan, am aproape 100km in oras cu ele, si sunt ok.

Vlad01

#31
Din pacate leutul meu s-a lovit astazi  :crying:. La o intersectie i-a sarit la tata un taximetrist din spatele unei dube in fata la 2-3m, a franat dar nu a mai prea avut efect. Initial n-a vrut sa recunoasca spunand ca nu e el de vina ca tata a avut viteza etc, cand chiar inainte fusese o trecere de pietoni, tata avea maxim 30-40.

Consecinte:
-Semnul marcii a cazut, numarul, capota putin indoita, si far zgariat, luni va merge in service pt reparatii
-Masina lui nu a avut defectiuni vizibile grave, l-a izbit in roata
-Neacordare de prioritate, i-a suspendat permisul o luna taxmietristului (accidentul a fost vazut de un politist comunitar care i-a dat numarul personal de telefon tatalui meu in caz ca taximetristul nu recunoaste fapta)

Seby

Imi pare rau pt leutul tau...se mai intampla...bine ca nu s-a intamplat nimic grav...
...face the future...

Vlad01

Ieri dimineata am dus-o in service, azi in jurul orei 16 am scos-o. Au montat asa: capota, grila fata(cu semn marca cu tot), 2 faruri si bara din fata (toate noi) + ca mi-au rezolvat si troncanitul la hayon. Sunt foarte multumit de cum merge  :001_wub:.

AIR

Asa ca te poti bucura de masinuta, si cu faruri noi deci vei vedea mai bine cu ele :001_smile:(glumesc)!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

turbojack


Vlad01

Da, cu multumiri celor de la eurial cluj. Si AIR nu stiu daca e ceva psihologic, sau e pe bune, dar mi se pare ca farurile astea chiar vad mai bine, poate ca din cauza ca sunt noi si curate  :biggrin:

AIR

Posibil si asta posibil ca in timp sa evolueze si "oglinda" farurului adica e stiut ca o masina pe masura ce se fabrica , parcurge un flux continuu de optimizari.Posibil ca cele avute precedent pe masina sa fie din "lotul" precedent ca eficienta de iluminare a drumului.
Stiu sigur ca cei de la Ford Upgradeaza masina cam la 6 luni, deci cu toate ca la exterior nu exista diferente vizibile, tot ansamblul sufera un proces continuu de imbunatatire.
Posibil si oglinzile geamurile sa fie f curate poate si becurile sa fie noi, e stiut ca becurile in timp se "slabesc" in timp dau o lumina mai palida decat a unui bec nou, vorbim de becuri de firma.
Toata stima si speram ca nu vei mai avea probleme.

Drum uscat si motorina ieftina la un leu/litru daca se poate :oops:.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

La cum evolueaza pretul motorinei, cred ca urmatorul leu va fi benzinar... :001_rolleyes:

AIR

Ma gandesc din ce in ce mai serios la o masina hibrida, dar nu am gasit nicaieri pretul lui 307 Hibrid ca sa imi fac o parere ce pret s-ar putea sa aiba 308 hybrid.
Fii linistit si benzina se va scumpi cat de curand "groaznic" e doar o politica de moment cand iti vei lua benzina deja toti vor migra catre benzina si atunci se va ieftini motorina.
Sa nu uiti ce am scris aici, mai vorbim peste 2-3 ani!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Pastrez si 307-le pt vremuri grele  :biggrin:

AIR

Posibil si taxele sa creasca exponential si adevarul e ca dieselul e mai costisitor de intretinut, s-ar putea sa trecem cu totii la tramvaie, role, biciclete, iar cei cu masina sa isi doreasca masini ca Fred si Barney cu actionare cu talpile, pt a avea un consum mai  mic! :001_smile:
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Am avut o mica problema cu climatizarea bi-zonala, mai exact partea dreapta sufla cald. La inceput s-a crezut ca trebuie schimbata toata instalatia, dar pana la urma s-au inlocuit ceva pinioane si merge brici. :001_smile:

Vlad01

Am scos leutul la padure cu o clasica: Lancia Beta Coupe 1978 edition. :001_tt2: Mai jos aveti pozele cu cele 2 bestiute, in special cu aceasta lancia care reprezinta o piesa de colectie, fiind o aparitie rara pe strazile noastre. :clap: (click pe imagine pt marire)

                  



Vlad01

Am fost intr-o mica excursie la valea draganului, si am reusit sa ii trag niste cadre leutului, cu ocazia aceasta mi-am testat si noul D40 :001_smile::