Pareri despre chiptunning...

Creat de Seby, Februarie 14, 2007, 07:59:17 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sunteti sau nu de acord cu chiptunning-ul ???

DA sunt de acord.
NU sunt de acord.

marius.v

Ai punctat perfect si plusurile si minusurile.
In rest, ... traiasca firmele de tuning!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

SportWagon

Pai care ar fi plusul? Optimistule !
Ca eu nu am citat niciunul. Insinuam chiar ca motoarele mai putin performante si masinile pe care se monteaza nu sint proiectate/dimensionate executate sau nu prezinta siguranta sa livreze puterile obtinute prin resoftare.
Resoftare in sensul economic, dowsizing, adica limitare inteleg ca e fara riscuri, dar in sus?
Mie-mi suna ca si cum ti-ai aplica autocolant turbo sau 4x4 pe dacie sau logan.
Ofer consultanta in domeniul auto,

sw tm

Plus: Nu mai transpir la greu cand am de depasit un tir.
Minus: Inca nu stiu, am abia 128000Km la bord.

SportWagon

Nici eu nu transpir si nu am facut chip tuning.
Ca nu mai transpiri e OK, dar esti sigur ca si masina merge mai bine?
Ofer consultanta in domeniul auto,

Gabriel

#109
Daca as avea si eu 150 CP/tona n-as transpira in depasiri.

Gabriel

Domnu admin vezi ca mi-ai editat postul in loc sa dai replay. Eu credeam ca esti obisnuit cu butoane multe cum ai si pe bordul masinii tale. :)

SportWagon

#111
Citat din: BeeJay din Iulie 06, 2010, 12:57:39 P.M.
Domnu admin vezi ca mi-ai editat postul in loc sa dai replay. Eu credeam ca esti obisnuit cu butoane multe cum ai si pe bordul masinii tale. :)

Ai dreptate. Am dat click pe "Modify" in loc de "quote". Am remediat.



Citat din: BeeJay din Iulie 06, 2010, 12:44:52 P.M.
Daca as avea si eu 150 CP/tona n-as transpira in depasiri.

Eu nu am 150 CP/to (masina are peste 1700 kg fara mine la volan si fara tot ce car zilnic in ea) si totusi nu transpir cind depasesc.
Doar citeodata la pompa.
Altfel cauza transpiratiei poate sa fie ceva intern, de la alimentatie, de la metabolism, de la emotivitate, autocontrol sau chiar de la antiperspirant. Trebuie facute niste analize. Se poate incerca o cura de slabire.

Revenind, totul e sa stii sa folosesti etajarea cutiei. In plus eu spal des masina, sa alunece usor si inainte de depasiri stropesc parbrizul sa lubrefiez curgerea de aer si am si parbrizul foarte inclinat, ajuta mult.

In rest impozitul incepind de anul asta e 2160 lei. Economisesc insa la antiperspirant si la deodorante, la dus si la baie, mai ales ca acu s-au scumpit toate de la marirea TVA-ului.
In rest numai de bine guvernului, politicienilor din toate timpurile. Acelasi bine e care ni-l fac si noua.


Ofer consultanta in domeniul auto,

sw tm

Tractorul meu avea 90Hp / 1440kg la gol. Intre timp a mai primit scut de tabla, de obicei fac plinul + una bucata sofer de 94Kg. Cred cei 90 de caluti transpira la greu cu asemenea greutate.

basti77

Am votat ca sunt de acord.

Masina (1.4hdi) a primit chip la 1 an de la achizitie si 17.500 km. Acum are 42.000 si totul se comporta foarte bine. Am avut ocazia sa mai merg cu un 207 1.4hdi fara chip si era sa o patesc intro depasire, fiind obisnuit cu masina mea am intrat in depasire in tr.3 iar cand am vazut ca pe la 3500-3700 rpm incepe sa se plafoneze  :death: bine ca mai sunt soferi in tara asta care franeaza in astfel de situatii.

Multe s-au schimbat de la chip, motorul are un altfel de sunet, mai placut, urca mult mai bine in treptele superioare iar consumul chiar este mai mic. La inceput nu am crezut partea aceasta dar fiind un am fara criza am avut ocazia sa merg de 2 ori pe litoral.
Prima data fara chip consumul mediu pe CB a fost 5.3 iar a doua oara consumul mediu pe CB a fost 4.9. Am fost pe acelasi drum, la acelasi interval orar, aceleasi persoane in masina, resetarea s-a facut la plecare in ambele cazuri, cu AC aceeasi portiune (dupa Slobozia), in plus a doua oara am mers ceva mai tare  :001_wub: de, testam lucrarea facuta sub capota.

cos_mj

Eu mi-am facut resoftarea la 207 la 19 000 km acum 2 ani si un pic si acum am 54 000 km si nu regret nicio clipa investitia facuta. Trage foarte bine masina cand ai nevoie de accelerare mai puternica. Consumul e f bun, nu a crescut, ba chiar a mai scazut in conditii normale de mers. Atata timp cat nu este facuta o resoftare agresiva, eu zic ca merita investitia.
Scot acidul din apa plata!

Florin2014

Felicitari si multa bafta. Eu la anul o sa ma gandesc sa fac asa ceva. Daca e custom made e cu atat mai bine.