Main Menu

Toba sport

Creat de Vlad01, August 11, 2009, 07:21:02 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

Ce spuneti, merita un asemenea accesoriu? In general se schimba doar evacuarea sau tot traseul? Aduce vreun plus de putere masinii (in alte locuri am citit ca ar aduce 5-7CP). Merita taiat din bara spate pt ea? Astept niste raspunsuri va rog, deocamdata oricum nu dispun de monetar, dar sa stiu daca sa am in vedere acest lucru pentru viitor  :001_smile:. Mentionez ca nu ma intereseaza deloc sa produca zgomot, scopul fiind castigarea catorva caluti, daca e adevarat.

ventura

Eu am o toba Borla cu silencer pusa pe masina, din necesitate si nu moft, murise toba veche. Am inlocuit-o impreuna cu o parte din intermediara, folosind tot teava de inox. Sunetul e putin schimbat, e mai gros, in rest nu cred sa fie alte modificari. Detalii gasesti pe jurnalul meu de bord daca vrei.
Iar daca toba nu e bine gandita si nu asigura flow-ul de aer pe evacuare s-ar putea sa strambe din nas sonda lambda.

Vlad01

Toba mea e perfect functionala. O schimb doar daca imi aduce ceva caluti, dupa cum am spus  :biggrin:.

ventura

Ii las pe altii sa se pronunte dar cai nu prea cred sa-ti aduca si daca iti aduce nu sunt mai multi de 2-3.

Vlad01

Mai astept si parerea altora, dar daca sunt sub 5, nici nu ma obosesc.

Kman

De parca nu ai avea destui caluti mai vlad tata!!
Si apoi si pentru 5 cp in plus nu renteaza ca nu ai sa-i simiti.

turbojack

Citat din: Vlad01 din August 11, 2009, 07:21:02 P.M.
.... Mentionez ca nu ma intereseaza deloc sa produca zgomot, scopul fiind castigarea catorva caluti, ...
In semnatura vad motorizari HDI.
O evacuare modificata sau mai exact mai permisiva decat cea facuta de producatorul marcii cere calcule bine documentate care se coreleaza obligatoriu cu alte modificari la motor.
Motorul fiind un turbo,mai intervine un factor foarte important :presiunea pe evacuare ,necesara bunei functionari a turbinei.O evacuare prea permisiva poate duce la distrugerea turbinei.
La HDI,daca vrei cai,faci remapare.Vrei performante si mai mari,incepi sa schimbi componente prin motor,insa fiabilitatea se duce pe rapa.
O toba finala sport, va produce doar sound si o bruma de putere( de ordinul a 1-2% optimist spus),care este perceputa ca un placebo si nu ca o realitate fizica.

sw tm

Daca e vorba de 5 caluti clar nu merita. Un kit aerodinamic ar fi mult mai util la viteze mari.
Totusi cea mai buna si ieftina solutie e o upgradare a softului.
La motorul de 1.6 ( de care cred ca e vorba ) ar ajunge cam la performantele celui de 2.0 / 136hp si tinand cont ca ai deja unul cam stii ce inseamna asta...

Vlad01

Pe 407 vroiam sa pun...dar am sa ma rezum la cei 136CP din dotare daca asa sta treaba. Va multumesc pentru informatii, am mai lamurit un subiect  :001_smile:.

turbojack

#9
Citat din: sw tm din August 11, 2009, 10:02:14 P.M.
Daca e vorba de 5 caluti clar nu merita...
Daca o toba finala scoate 5 cai peste 136,o fac pilitura si o servesc cu lapte rece. :biggrin:
Ma refer strict la masuratori live pe "dino".Asa ceva s-ar putea scoate doar daca modifici tot de la chiulasa ,la ultima gura de evacuare,costurile depasind cu mult o banala remapare.

sw tm

La motorul de 136HP ajungi pe la 165 - 175HP si cuplu pe la 380.
Gooogaleste si tu!
Pretul se invarte pe la 250 de euro. La banii astia as zice ca merita si daca tot vrei toba mai bine iti iei o trompeta: va avea cam acelasi efect asupra performantelor masinii  :001_tt2:

Kman

Eu zic ca la ce performante ofera motorul de 2.0 hdi nu mi-as mai bate capul pentru 5 caluti pricajiti. Daca totusi se doreste ceva in plus o banala remapare vorba lui biturbo e mai la indemana.