Presiune marita in turbina standard?

Creat de momo, August 13, 2008, 10:57:14 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

turbojack

Citat din: momo din August 19, 2008, 09:03:20 A.M.
Intrebarea suna ceva de genu "de ce nu fasaie la turatii"... :|
Pentru ca este o turbina "sanatoasa".

asterisc

Mai misto decat fasaitul la turatii, este sunetul scos de 'blow-off valve'...

Oricum, astea sunt cel mai bine resimtite la benzinare care schimbi treapta peste 7000rpm  :001_wub:
Reality is for those who can't face Science Fiction

momo

Citat din: turbojack din August 19, 2008, 09:18:21 A.M.
Citat din: momo din August 19, 2008, 09:03:20 A.M.
Intrebarea suna ceva de genu "de ce nu fasaie la turatii"... :|
Pentru ca este o turbina "sanatoasa".

Melcisorul ala mic de pe motorul meu e aproape inexistent pana la 2500rpm, dupa care incepe sa se faca foarte usor simtit :)

Deci sa inteleg ca turbina face tot circu'... ?!

coyote

@momo: Pentru ca e mica. Si pentru ca nu baga presiune foarte mare. Si pentru ca, dupa cum a scris si turbojack, e sanatoasa :)
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

nitrometan

#19
Nici o remapare nu duce la cresterea presiunii de supraalimentare la 1,4 HDI.
Acest motor are o turbina cu waste-gate, cu descarcare la presiune fixa (1800mbar).
Daca se doreste o crestere a presiunii de supraalimentare, s-ar putea face doar cu modificarea reglajului din fabrica, dar asta tot nu aduce nimic, deoarece cantitatea de motorina injectata este limitata electronic.
Prin remapare se mareste aceasta cantitate si astfel se obtine o crestere de putere, dar in detrimentul emisiilor de noxe(masina va scoate fum), deoarece ECU nu stie ca trebuie sa mareasca si presiunea in admisie (nici nu are cum sa faca asta).
Pe unii i-a mincat in partea dorsala si au modificat reglajul, rezultatul fiind spargerea turbinei, care datorita dimensiunilor si scopului pentru care a fost construita, nu rezista la suprasolicitare.
Electricitate,mecanica,diagnoza 0744605642

momo

Deci, din toate sfaturile si comentariile din acest topic trag o singura concluzie: nu se poate face mai nimic la motorul de 1.4 pentru ai creste performantele!

Cred ca o vand  >:(

Radon

Razbunare, dulce razbunare... Pai mai tata, tu ce ti-ai imaginat cand ai luat-o? Ca o sa faci racheta din motorasul ala facut pentru pensionari si casnice? 1,4L inseamna cam acelasi lucru pe orice masina care sare de o tona. Adica un echilibru de bun simt intre putere si consum. Acum razbuna-te pe ea si vinde-o. Dar, inainte sa iei alta, macar fa ce ai facut acum: documenteaza-te, sa nu mai patesti ce ai patit.

momo

Nu eu am vrut masinuta asta! Ideea era sa o luam pentru mama, iar mama, cand a vazut-o, s-a strambat de am zis si eu si tata ca ramane asa. Ea vroia ceva "mic". Asa m-am ales cu puturosenia asta mica...  :001_unsure: :001_huh:

ksper

Citat din: coyote din August 18, 2008, 03:37:21 P.M.
Prin remapare se mareste si presiunea furnizata de turbina, ca sa iti raspund la una dintre intrebari. Nu mecanic, ci electronic. La cele cu geometrie variabila efectul este mult mai pronuntat.

Salut,
Am un Peugeot 307 1.6 HDi si am inteles de la fostul proprietar ca ia rescris softul si ia marit puterea de la 110 CP la 125 CP. Sa inteleg ca aceasta rescriere este remaparea de care spui tu? La diagnoza la eurial mi-a iesit ca turbina primeste prea mult aer si ca ar trebui inlocuita electrovana. Sa fie oare din cauza acestei remapari eroarea de diagnoza?

Multumesc,
Mihai

turbojack

Exact.Parametrii modificati sunt rezultatul remaparii.

marius.v

Foarte posibil.
De obicei la remapari se mareste cantitatea de motorina injectata, dar depinde unde faci remaparea.
Solutia este sa se rescrie softul original si dupa aia sa faci diagnoza.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

turbojack

Asa anulezi cei 300 euro,investitia remaparii... :001_tt2:

dany.nav

Am si eu un peugeot  307 HDi  cu  68 d cai.. si i-am facut  o rempare   si mi-a  crescut pana la 86..  Dupa ce  am facut  aceasta operatiune.. masina  s-a schimbat cu totul.. acum am curajul sa ma  bag  si eu intr-o depasire pe care  nu o puteam face inainte.. Dupa  parerea mea..eu zic ca se merita REMPAREA.. (sau  chip-tuningul cum se mai zice..)   va salut  numai  bine..