Conceperea unui 407 chiar inaintea nuntii parintilor

Creat de costin_dsm12, Iunie 24, 2008, 02:54:13 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kman

Brava alegeri!!
Fara piele si BVA ....O sa fii multumit de alegerile facute indifernet ca va fi 407 berlina sau sw.

costin_dsm12

     Scuze de intarziere...., dar a trebuit sa ma pun la punct cu anumite aspecte asupra optionalelor disponibile la 407 berlina si SW.

     Ca sa continuam... minunatia va avea 2.0 HDI FAP 136 BVA6, nivel de echipare Dream Line PREMIUM cu urmatoarele optionale:
        - Asistenta la parcare spate;
        - Faruri Xenon + spalator faruri;
        - Pack spate(airbag-uri laterale si perdea spate + parasolare geamuri spate+centuri laterale spate pirotehnice);
        - Vopsea metalizata;
     Preturi finale(fara nici-un discount datorita faptului ca sunt din gama Dream Line):
        - Peugeot 407 Berlina PREMIUM 2.0 HDI FAP BVA6 - Fara TVA: 21.825 Euro; Cu TVA: 25.972 Euro;
        - Peugeot 407 SW PREMIUM 2.0 HDI FAP BVA6 - Fara TVA: 22.971 Euro; Cu TVA: 27.336 Euro.
        (Preturile sunt calculate pe baza listelor de preturi aflate in concesiuni editia 08A Ianuarie 2008)

     Si acum nedumeririle mele:
        - Tapiteria: din cate tin eu minte(s-ar putea sa ma insel) la 407 exista o tapiterie crem doar din stofa. Am vazut in iasi un 407 SW negru cu interior crem sau beige. Tare as vrea sa stiu daca este printre membrii acestei comunitati, ca sa imi dea si mie mai multe detalii; am incercat sa-l opresc dar a trecut pe langa mine ca vantul;  :confused1: m-o fi crezut nebun, omul;
        - Cutia de viteze, am inteles ca este cea mai buna "automata" de la Peugeot, dar as vrea ceva detalii; ma refer la beneficii, cel mai mult ma intereseaza daca voi mai avea control asupra consumului.... ;
        - Berlina vs SW - bugetul initial era de 20.667 Euro(Pret cu TVA) si acum am ajuns la preturile de mai sus, nu foarte incurajoatoare si fac abstractie de concurenta pentru ca nu ma intereseaza alt model sau alta marca.
          Pavilionul vitrat ma tenteaza foarte mult, dar se merita o asemenea investitie....
        - Pack spate, pe ofertele din concesiuni exista dar nu si pe site-ul peugeot.com.ro. Poate ma puteti ajuta sa ma lamuresc si eu - se mai poate adauga acest pachet ca optional?.

......
206 HDi, Nature will remember.

Vlad01

Chiar nu vrei sa incerci pe peugeot.de, la ocaziile leului? Sunt masini de 1 an sub 20.000 euro

SportWagon

#18
De ce nu intrebi colegii de la Peugeot? Cel mai bine ei iti pot da informatiile. Exista din cite stiu si stofa si velur crem. Finantarea prin ce firma o faci? Eurial Leasing?
Referitor la intrebarile legate cutie nu o sa te poata ajuta m ulta lume din reteaua Peugeot. Insa se stie ca o cutie automata penalizeaza consumul mai ales in oras dar si ajuta f. mult in trafic urban.
Nu exista si confortabil si rapid si ieftin. Trebuie sa faci optiunea corecta.
Ofer consultanta in domeniul auto,

cristic

Citatpavilionul vitrat ma tenteaza foarte mult, dar se merita o asemenea investitie....

Absolut! Da! :)

Cred ca o sa iti para rau daca nu il iei.

costin_dsm12

       Dupa multa vreme(si imi cer scuze), discutii si dezbateri... am ajuns la o concluzie: Ce bine e sa ai un "batran" in familie!

       Si acel "batran" (socru) ne-a zis doua lucruri pe care eu le realizasem dar refuzam sa le accept:
        - "Mai copii sunteti tineri, mai copilariti si voi impreuna pana sa ajungeti la copii vostri"
        - "Ce rost are sa arunci o caruta de bani pe o masina care o vei folosi la capacitatile ei maxime doar dupa vreo doi ani"
Si, sincer, are dreptate... din dorinta mea de a "rezolva" cat mai multe din nevoile actuale si viitoare am uitat de "noi" si de faptul ca intr-adevar suntem tineri si "nelinistiti"  :biggrin:
       Concluzia este ca momentan am renuntat la 407 :( , dar nu definitiv - va veni si momentul lui sau poate 408 daca se va ridica la nivelul lui 407. Parea de rau nu este, pentru ca ne-am hotarit la un 207 Rouge Aden cu pavilion vitrat(doleantele sotiei), de motorizare ma ocup eu  ::).
       Ceea ce imi doresc este un 1.6 HDI 110 CP FAP sau NONFAP - trebuie sa studiez problema.

Din cate m-am uitat pe configurator 1.6 HDI 110 CP este disponibil doar pe nivelul de echipare Feline si nu mi se pare normal. Pe configuratorul din Franta e ceva mai permisibil dar si mai costisitor.
206 HDi, Nature will remember.

dadu

La noi lucrurile nu prea sunt normale.
Preferabil, non-FAP.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!