Doresc sa achizitionez un 407

Creat de dani_407, Ianuarie 18, 2010, 02:32:14 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dani_407

Buna tuturor si La Multi Ani!Sint nou pe acest forum si novice in  ale tehnicii, intentionez sa intru in posesia unui 407 benzina prin vara, si am inceput sa ma informez de pe acum de aceea am si optat pt benzinar (2.0E) fiind mai fiabile ca HDI-urile. Masina va fi SH dar  acum ma intreb de ce  preturile difera de la aprox 5500 Euro pina la ..... , aceste preturi mici in opinia mea nu de datoreaza calitatii  slabe ?

Radon

Pana la... insemnand ce? Plus ca 5500 poate fi un pret mare daca masina e veche ca si an de fabricatie sau cu multi kilometri. Fii mai specific in ceea ce vrei sa comunici.

dani_407

 Tinjesc dupa aceasta masina si incep sa adun bani pt a o putea cumpara prin vara. Am cautat cam pe toate sit-urile sa-mi fac o idee despre ea, gen: http://www.lacentrale.fr; si altele ,normal ca imi doresc una cit mai ieftina si cu cit mai multe dotari si km putini de aceea la 5000-6000 am gasit dar ma intreb sint ok?   

a_mic

Preturile cu variatii mari legate de acelasi tip de motorizare sunt legate de:
- piata nauca in care ne zbatem de aproape 1 an;
- gradul de uzura si de accesorizare al modelului.

In mod cert trebuie sa fii mai explicit cel putin in ceea ce priveste dorintele tale, chiar daca cele ale pietei sunt independente de un curs normal.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

mark35

Ce nu inteleg e  de ce optezi pt modelul pe benzina.Treaba cu fiabilitatea nu ma convinge deloc eu am un 407hdi din prima generatie an 2004 si mi se pare in regula ,nu am patit chestii foarte neplacute cu el ci in general reparatii minore

dani_407

#5
De ce benzina? Pai din cite sau scris pe forum HDI cam are probleme si nu mi-as dori ca toti bani sa-i investesc in diesel,la piese am inteles ca e destul de scump si cam pica ba una ba alta, si apoi nu prea depasesc 15 000 km pe an (60% extraurban). :blink:

SportWagon

407 nu mai are succes comercial ca majoritatea berlinelor-break urilor din clasa medie din cauza invaziei monovolumelor din claa compacta, a crizei, etc.
Valoare mica la revanzare nu este sinonima cu slaba fiabilitate ci doar cu notorietatea marcii sau modelului.
SH decizia e covirsitor rationala in UE si din ratiuni financiare cumparatorii se indreapta catre himera fiabilitatii matusalemice.
Nu intotdeauna se trage cartea cistigatoare.
Ofer consultanta in domeniul auto,