Consum Peugeot Partner

Creat de rara, Februarie 12, 2007, 08:56:53 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AIR

Ultimele consumuri 504km extraurban si 164km urban, Ac per total 20% consum mediu 6.33 l/100km.
Motorina Alto 55 zic eu ca e bine desigur e loc si de mai bine dar mai dureaza inca un pic sa se mai lase un pic motorul.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

sw tm

...Si cand ma gandesc ca la mine compu' de bord arata 8.0l/100km! :crying:

AIR

Lasa ca daca nu merg extraurban si la mine arata 9 sau si mai mult :crying:.Nu mai pun la socoteala ca deja observ ca motorul se incalzeste mai greu dimineata :001_huh:.
Deja se simte ca vine toamna...dar si Ac mai putin :001_cool: deci undeva se compenseaza....deci e de bine.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

Am facut plinul :001_rolleyes:, si am vesti bune.Ultimii 635km, din care cam 350km extraurban, restul urban.
Consum mixt 6,5l/100km.
Motorina Alto 55 deocamdata raman la ea.Nu am gasit inca ceva mai bun si am gasit la 4,04lei/litru.Daca consumul extraurban e la o medie de 5,55l/100km posibil sa fie chiar mai mic, consumul urban e si el pentru prima data de cand merg cu aceasta masina ca medie in jur de 8.Posibil un pic mai jos dar nu sub 7,90 l/100km.
Tinand cont ca afara s-a racit si AC l-am folosit cam 10% din nr total de km, consumul mi se pare foarte bun.
Insa de azi a inceput scoala si e un trafic infernal, am revenit cred in zona lui 10,5-11 litri in oras :blink:
Intotdeauna e loc de mai bine.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Cosmin S

Efectuez naveta zilnic intre Valenii de Munte (PH) si Otopeni (189 km, pe centura de est a Ploiestiului).
Daca tin motorul constant la 2000 rpm, am consum de 5 - 5,1 %. Asta inseamna o deplasare constanta cu 90 km/h .
Daca duc motorul la 2350 - 2500 rpm, mai ales pe tronsonul Barcanesti - Otopeni (pe DN1), am consumul de 5,5 - 5,6 %.
In medie, cu un plin fac peste 1000 km, in conditiile in care conduc mai "sportiv".
In prezent folosesc combustibil de la Petrom (Diesel Euro 5) si sunt multumit.
In primii 60000 km am folosit FX Diesel de la Rompetrol. Cand am facut trecerea la combustibilul de la Petrom, pur si simplu am avut o alta masina - raspuns mult mai bun la apasarea acceleratiei. Ce e drept, a crescut o idee si consumul (cifra cetanica mai buna, probabil; + calitatea aditivilor?).

Si mai pot spune, din propria experienta, ca in regim de autostrada (3000 rpm) se duce acul in jos vazand cu ochii...

AIR

Cosmin S Ai consum mare pentru motorul de 1,6 hdi.
Eu la 90 la ora ma asez uneori si la 5,1 sau 5,2 dar al meu e 2,0hdi
Vezi ce e cu masina sa nu traga aer fals pe undeva sau ceva nu e in regula ar trebui sa cobori sub 4,8 la viteza aceia :blush:, la cilindreea ta.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

Consum urban 95% estimat la 8,9l/100km real am gasit in jur de 8,45-8,55.Motorina Alto55.
Consum extraurban cu un varf la 135km pe A1, insa tinuta un pic in ture ca sa curatam evacuarea.7,5l/100km.
Alimentat dinou si apoi drum serpuit plus multe serpentine si mers incet (a se citi multe gropi, ocolite 98%)dus si intors pana acasa.La intoarcere am mers pe A1 cu 90-95km/h (era deja si noapte).(circa 415km si cu opriri relativ dese in zona unde erau sepentine si se lucra la drum)
Consum final 5.4l/100km, una peste alta sunt multumit.Inca un aspect in masina 3 persoane si ceva bagaje dar nu foarte multe bagaje.
Ma declar multumit pana acum, insa e loc si de mai bine.
Imi lipseste a_mic sa mai comenteze si dumnealui cate ceva pe aici.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

bike_bunker

#172
Are cineva motorizare 1.9 diesel ?
A mea e din 2004, la 69 de cai as vrea sa citesc pareri pertinente despre consum .

AIR

Din cate stiu eu aici inca nu e nimeni cu motorizarea de 1,9D.Posibil sa ma insel.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

#174
Ultimul consum urban, ma situez in zona 8.48-8.56, ceea ce nu e rau pentru cate blocaje am prins, se pare ca treaba cu tinutul in ture chiar si-a facut efectul si masina s-a mai curatat :001_rolleyes:..Daca continui in ritmul asta ca stil de mers cred ca cat de curand va trebui sa imi i-au filtrele nu de alta dar va veni o noua revizie in mai putin de 4-6 luni.
Cred ca daca nu ar fi atatea blocaje m-as putea apropia de consumul dat de producator la urban, acela de 7,2.
Una peste alta e loc si de mai bine.
Inca un aspect dupa ce s-a incalzit motorul peste 90 de grade consuma foarte putin, pana urca la 80 de grade e mai mancacios.Deci temperaturile mai mari de peste zi au si ele avantajele lor.
Nu cred sa fie doar de la motorina Alto55 acest consum ceva mai mic, ci cred ca e si de la "lasarea motorului".
Deocamdata insa raman la la Alto 55 si mai ales ca e acum la un pret sub 4 lei respectiv la 3.90, doar cu un ban peste Premium Diesel de la OMV.
Toata stima
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

danutul

Eu am un Partner de 1,9 D. Il folosesc mai mult in oras dar nu am scos niciodata un consum mai mic de 7-7,5. Pe extern cobor undeva sub 7 la % dar nu mult..

AIR

Ultimele consumuri, un drum extraurban de 370 km cu un varf pe A1 la 130km/h in rest mers cam la 100-110km/h, restul pe DN, consum mediu 5,41 l/100km, cu ceva bagaj si ceva dealuri de urcat si coborat.Nu e rau dar nici foarte bine.
Urban 100% din care unele deplasari cu destule blocaje si stationari lungi.Consum mediu pe cei 287km, 8.71 litri la suta de km.Am ajuns in zona de 1,5 litri peste ce da cartea.
Sunt curios cand o sa ma apropii de carte real.
Daca circul dupa ora 21 in oras, consumul scade spre 6,7 ...insa nu pot circula numai noaptea :blush:
Daca ma uit la colegul cu Partner 1,9D al meu e mai puternic si mai economic, ma mir cum nu reusesti sa scoti sub 7 in extraurban chiar si incarcat fiind.
Consumurile mele cele mai mari, incarcat cu circa 600kg la drum lung sunt undeva in jur de 6-6.4 l/100km.E drept ca eu merg cu vitezele legale, poate daca as urca mai sus ar manca si mai mult.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

Alimentat acum 2 saptamani, din pacate nu am apucat sa trec si aici cosumul!
Urban 99%, consum mediu 9/540km.Mult sau putin nici nu mai conteaza din moment ce alimentez cam odata la 3 saptamani.
E loc si de mai bine, insa tinand cont ca diminetile sunt reci cred ca per total e relativ bine.Mai ales ca uneori dimineata nici nu apuca sa se deschida termostatul si m-am oprit.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

Alimentat pe 5 decembrie anul curent, nu mai gaseam bonul de motorina :blink:.Consum mediu 8,37 l/100km pe o distanta de 582km, constat ca in aceasta perioada am mers pe rute ceva mai lungi si consumul a mai scazut.
Deocamdata raman la Alto55.
Astazi insa in conditii de ninsoare si viscol, cu gheata pe carosabil, consumul e undeva pe la 13.
Un alt aspect i-am dat ceva ture dupa ce am stat in trafic si a ramas zapada "neagra" de la cata funingine era pe evacuare.
Pt Bucuresti consumul mi se pare relativ bun!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

AIR

Ultimele consumuri in conditii de IARNA.
Urban consum la pompa 10,08 l/100km in conditii de ghiata, nameti etc.
Urban in conditii de asfalt cu gropi dar fara zapezi mari, totusi cu ger destul de mult:9.17l/100km.
Consum extraurban: La dus 4 persoane la intors echivalent a 5 plus 250kg de bagaje, deci masina incarcata tapan.
Consum la dus 5,8(consum mediu) pe 420km.
Consum la intors 5.2  pe 543km.
Consum mediu/calatorie 5,6 pe 963km.
Motorina Alto 55 plus juma de bidon Kleen alb.
In total s-au ars 54 de litri de motorina.Dat fiind conditiile la intoarcere 130 de km mers pe ghiata si primit pietre in geam de 2/3 cm mai ales in zona orasului Roman, ma declar multumit.
La dus a fost mai frig si de la Buzau in sus am avut vantul in fata, lucru care s-a observat imediat asupra consumului.

Probabil cu mai putine bagaje, la intoarcere am fost foarte aproape de un consum mediu de 5,0l/100km, cel dat de carte la aceasta motorizare.

Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim