MINI COOPER vs. PEUGEOT 207 CC

Creat de Angel, Martie 01, 2007, 10:44:55 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Seby

Eu unul as ramane la 207 CC...dar sa stii ca si mini sunt masini destul de fiabile...o prietena de a mea are de vre-o 3 ani si nu a avut nici o problema majora la masina (doar chesti marunte ca la orice masini)...numai bine...
...face the future...

Korina

Citat din: Angel din Martie 01, 2007, 10:44:55 P.M.
Sunt curioasa de niste pareri avizate. Intotdeauna am avut o slabiciune pentru masinuta asta. Desi mica, inspira o oarecare eleganta si noblete, asta pentru mine cel putin...si am auzit lucruri destul de bune despre performantele ei. Nu am de gand sa imi achizitionez asa ceva (am ramas blocata pe Peugeotul cc rosu  ;D), dar azi am stat in paralel cu o Mini in trafic si iar am admirat stilul ei cochet. Mi se pare ideala ca ,,first car" pentru o femeie, e  chic. Stiu insa ca e si o masina scumpa. Merita raportul performante-pret? E o curiozitate personala :)

Am modificat topicul ca sa se incadreze la ,,versus". Ce imi recomandati intre cele doua? :)

Sunt nou venita in club, asa ca, acum vad discutiile avute pe forum. Vreau sa precizez ca Peugeot 207 are un motor facut in colaborare cu BMW, deci nu e cu nimic mai prejos fata de Mini Cooper, din contra, dotarile sunt mult mai bune la Peugeot, iar pretul este cu mult mai accesibil.

rara

Ohhh, bine ai venit Korina. Un 207 GT.... Poate ne pui niste poze :clap:


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

SportWagon

MINI e un fenomen de moda, ca si Beetle, ceva gen love or hate, o masina de fitze cum se zice in Romania, e anacronica, poate asta e si sarmul ei insa nu va fi niciodata o alegere rationala, in pofida tehnicii BMW de sub capota.
Decizia de a cumpara aceasta masina se face cu inima sau din fitze nicidecum argumentata obiectiv.
Insa as intelege ca ea sa fie cumparata "cu inima" si cu multi bani de o mamaie care nu a putut-o avea in tinerete pe cind era contemporana cu primele modele si care isi realizeaza acum un vis din copilarie.
Insa pe vremea aia noi majoritatea care scriem pe forum ne cam jucam in nisip...asa ca de unde sa avem atita dragoste "resimtita dintotdeauna" pentru MINI?
Da bine intr-un cartier sic de vile cu fatadele din caramida aparenta rosie, fara imprejmuiri si cu gazon cum altfel decit ...englezesc, tuns MILIMETRIC in jurul vilelor, ca sa o parchezi cu un calm desavirsit in fata garajului dublu cu usi sectionale automatizate, linga MORGAN-ul sotului care dupa ce si-a pus pe cap sapca din tweed in carouri tocmai a plecat la o partida de golf cu cealalata masina, Aston Martin (in portbagajul caruia ii incape fix sacul de golf).
In fine, sint masini pe care le cumperi pentru tine ca sa te simti bine in ele si altele pe care le cumperi pentru ceilalti in care sa fii vazuta. MINI face parte din a 2-a categorie.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

@407sw: delicioasa descrierea si chiar nu pot sa mai adaug nimic...ai sintetizat foarte bine esenta Mini, mon ami !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."