308 vs honda civic

Creat de cosmins, Noiembrie 08, 2007, 02:45:12 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cosmins

Marti am fost cu masina la vizita de 22500km si daca tot am pierdut timpul am zis sa fac un drive cu 407 si apoi poate 308. Pana la urma am facut cu 308 110cp hdi. Cu toate ca eram cam suparat de pejo(suspensia zgomotoasa, panza de pe usa si scaune, zgomotele la hayon)am fost surprins de masina. Sta foarte bine pe sosea. La 170km/h senzatia era placuta, poate putin zgomot in spate. Casetofonul l-am oprit sa aud mai bine masina, posibil cu volumul dat la 7-8 nu mai devenea asa deranjant zgomotul. De 2-3 ori la 170km/h cautam sa schimb viteza dar eram deja in treapta 5. Probabil cutia de 6 trepte ar fi super :P. Cand am iesit putin dupa A1 sa intorc mi s-a parut putin zzgomotoasa suspensia si la asta, oricum mai bine ca la 207 :P.


La siab m-am incsris la un drive test cu civic. Imi place sedanul dar nu au motoare diesel pe care le prefer :001_tt2:. oricum baietzii de la siab se laudau cu un consum foarte bun la benzina ..... ma zis ca merita incercat dar am citit pe forum la ei de consumul la benzina si am renuntat. Oricat de misto ar fi masina nu am chef sa bag benzina de 10 mls pe luna.
Asa ca mi-am luat gandul, chiar ma gandeam "bulangii nu mai dau nici un semn" .... si surprize surprize m-au sunat dupa 3-4 saptamani sa ma invite la drive(SURPRINZATOR nu?).
Am mers azi cu honda civic hatc, 1.8 140CP si m-a lasat rece. Nu as da peugeotul meu pe un din asta. Probabil asta e impresia mea, sper sa nu sariti pe mine.

De ce?
1. trancane suspensia pe spate ca la 207 deci ... asa ca m-am potolit cu zgomotele de la 207 si sper sa nu mai comentez :P
2. plastice foarte multe su ieftine in interior
3. manerul la usa cam identic cu 207/307, tot de panza care se buleste repede
4. motorul nu m-a bagat deloc in scaun cum ma asteptam. pana la 4000rpm trage normal, dupa 4000 mai binisor dar e zgomotul foarte mare si consumul pe masura.

Probabil pentru liniutze e buna dar nu pentru ce vreau eu -o masina spatioasa, sa iesi cu ea in Europa de 2 ori pe an, sa stea bine la 180km/h si sa consume putin. Ma gandesc serios la 308 SW, 1,6HDI, 110cp, 6trepte.

Sincer nu am gasit nici un motiv sa spun WOW cand am mers cu civicul. Din contra mi-a parut bine cand am intrat in pejul meu :P.
Cam ciudat dar asta a fost impresia mea. probabil am imbatranit de la 26 de ani .... habar nu am.

Sper ca nu v-am plictisit.

Absolut nici o propozitie nu ai inceput-o cu litera mare!!! Regulamentul ala e greu de citit!!

balanel

E foarte corecta parerea ta. Asiaticii nu sunt decat niste epigoni ai constructorilor adevarati de masini.

Dior


   Singurul lucru care e bun la civic e aspectul ciudat-deosebit. Pt unii e placut pt altii mai putin. Dar sincer sa fiu dintre cele 2 cred ca as alege 308.

Yackone

Ca posesor si de Honda Civic 2.2 Ctdi nu pot sa spun ca am fost impresionat de acesta masina...Intradevar este o masina ciudata este o masina facuta pentru placerea soferului si pentru sofer...Am ramas foste surprins de spatiul pe care il ai in acesta masina.Fiind posesor si de Skoda Octavia Combi am ramas cu gura cascata cand am vazut cat loc este pe bancheta din spate.De portbagaj nu mai zic nimic, este destul pentru asemenea masina.Singurul inconvenient al Honde-i este faptul ca n-am unde sa ma dau tare cu ea...In regenim de oras merg numai cu a 2-a maxim a 3-a, iar afara rareori apuc sa-i dau a 6-a.Dar in final prefer totusi 205-ul meu fara servodirectie, fara abs, fara esp, fara airbag-uri si alte sisteme de siguranta... :clap:

205...forever