Viteza reala a masinii

Creat de AIR, Aprilie 01, 2007, 09:23:48 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AIR

Astazi m-am hotarat sa incerc sa aflu viteza reala a masinii .Cum nu am prieteni la Politie care m-ar fi ajutat sa masor viteza cu radarul, am recurs la metoda a 2 a masurarea nr de secunde intre 2 borne kilometrice pe autostrada.
Ca sa am o eroare cat mai mica am facut pt fiecare viteza cel putin 3 masuratori, iar pt viteza de 130km/h am facut 5 masuratori.
Pot spune ca sunt surprins cat de mica este eroarea vitezometrului.Poate la viteze peste 150-160km/h viteza sa aiba o valoaree ma imica decat ceea ce indica vitezometrul.
Asadar la 130km/h indicatie pe bord=127.66 real
                100km/h indicat la bord=96.87real[/color]
                90km/h indicat la bord=86.72real
Deci eroarea e in jur de 3km/h cam la toate vitezele , si se pare ca scade cu cat viteza e mai mare.
Anvelopele au dimensiunile standard din fabrica 185/65/15.
Deci atentie la radare nu subestimati vitezometrul gandindu-va ca acul poate indica mai mult.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

turbojack

Citat din: AIR din Aprilie 01, 2007, 09:23:48 P.M.
....
Deci eroarea e in jur de 3km/h cam la toate vitezele , si se pare ca scade cu cat viteza e mai mare.
Anvelopele au dimensiunile standard din fabrica 185/65/15.



Depinde intr-o foarte mare masura de starea de uzura a cauciucurilor si de umflarea lor . ;)

nolo

logica imi sopteste ca la viteze mai mari forta centrifugala mareste diametrul rotilor (de fapt, a cauciucurilor), iar viteza reala creste.
avocatul diavolului

AIR

Cauciucuri umflate ca pt masina incarcata, adica 2.2 fata, 2.6 spate asa scrie pe usa masinii pe interior are acolo un sticker.Cauciucuri noi de 4000km, ale masinii din fabrica.
Pe mine ma interesa daca nu cumva eroarea sa fi fost ceva de genul la 130 pe bord sa mergi de fapt real cu 115
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

turbojack

Citat din: AIR din Aprilie 01, 2007, 11:02:00 P.M.
...
Pe mine ma interesa daca nu cumva eroarea sa fi fost ceva de genul la 130 pe bord sa mergi de fapt real cu 115


O alta chestiune ce am constatat legat de cauciucuri : acelesi jante,aceeasi masura,noi,la fel umflate ,dar marci diferite ,dau diferente kilometraj-radar (am un radar fix cu afisaj mare pe strada si pot verifica foarte usor asta).

nolo

sa fie de la elasticitatea gumelor? in acest caz, forta centrifuga actioneaza diferit la fiecare.
avocatul diavolului

turbojack

#6
Citat din: nolo din Aprilie 02, 2007, 12:19:11 A.M.
sa fie de la elasticitatea gumelor? in acest caz, forta centrifuga actioneaza diferit la fiecare.


Elasticitatea de o parte ,iar pe de alta parte balonajul;unele cauciucuri sint mai bombate, chiar daca au aceeasi dimensiune,deci este si o diferenta de forma care se traduce si in diferente de  dimensiune.

Gabriel

Nu stiu daca luarea bornelor ca etalon e tocmai exacta cu toate ca rezultatele obtinute de Air par aproape de adevar. Stiu doua borne intre care sunt aproximativ 700m.

red

cred ca o metoda buna de verificare este GPS-ul

Gabriel

Mai buna metoda cu GPS-ul, numai ca trebuiesc echipamente profi. Navigatoarele noastre pot inregistra erori destul de mari ca sa compromita rezultatul.

a_mic

Daca avem cauciucurile date de constructor, umflate corect, nu vad de unde ar putea sa apara diferentele. Cu toate masinile cu care am mers, trecand pe sub radarul de pe Kiseleff dintre Piata Presei si arcul de triumf, erorile/diferentele nu erau mai mari de 1-2, hai sa zicem 3km/h...
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

nolo

mai merge radarul ala? mie mi-a indicat ultima oara ca merg cu 18 km/h, si aveam vreo 55...
avocatul diavolului

a_mic

Recunosc ! N-am replica ! :D
Cred ca ultima data l-am incercat in toamna
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Radon

las' ca e unu proaspat si "in teste" pe virfu Feleacului, cum te duci spre Cluj ! Si indica suspect de corect viteza !!!

andrei

Cel din Bucuresti de la arcul de triumf spre casa presei si-a revenit - acum nu stiu ce precizie are - dar de cateva zile arata iar viteze in gama 50-70. Pana acum vreo 2-3 saptamani arata aiurea rau, 12 kmph, chestii de genul asta.



Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006