Echipari 308--

Creat de Kman, Octombrie 30, 2007, 07:37:06 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce echiparea v-ati alege pentru un 308 ?

Confort
Confort Pack
Premium
Premium Pack
Feline.

Kman

Acum ca preturile pe nivel de echipare se stiu. Masina marea majoritate ati vazut-o fie in poze fie " pe viu", unii au si testat-o am ajuns la momentul achizitionarii macar virtuale. Haide sa le dam un feedback domnilor de la vanzari  :001_tt2: sa stie ce masini se cer in Romania pentru a sti ce sa aduca pe viitor. :biggrin:
Din pacate nu stim lista culorilor disponibile pt a ne configura pana la capat un Peugeot 308

Pai sa incep eu:

Peugeot 308 1.6 Hdi FAP - 110 CP; cutie robotizata cu 6 trepte; echiparea Premium Pack = 21 773; cu urmatoarele optionale; scaune incalzite = 217;   airbag genunchi = 155; faruri Xenon + spalator faruri = 743 euro si vopsea metalizata = 248 euro
Totalul ar fi = 23.136 euro

Gabriel

1.5 THP Feline, manuala in 6 trepte, + alarma + scaune fata incalzite + ESP + hands free + magazie CD + airbag genunchi + faruri XENON + spalator faruri + vopsea perlata (Rosu Babilon)

Nu vreau sa stiu pretul, dar daca nu-mi permit asa ceva, nici ca o schimb pe Aurica.

SportWagon

Citat din: K-man din Octombrie 30, 2007, 07:37:06 A.M.
Totalul ar fi = 23.136 euro

Te citez: exagerat de mult. Doar daca nu ai loc sa parchezi una din clasa medie si sa fii obligat sa iei clasa compacta as zice. Altfel mai bine te orientezi spre GOLF. Unde o sa ajungem in viitorii ani. La preturi rezonabile vor fi doar coreencele, chinezariile ce vor invada piata si loganul cu omologii?
Presimt ca GOLF-ul va veni cu niste preturi de infarct. Datorita taxei de prima inmatriculare importatorii isi permit sa tachineze absurdul cu preturile noilor modele.
NU MERITA !!!
Ofer consultanta in domeniul auto,

cos_mj

1,6 HDi Premium Pack + asistenta parcare spate + vopsea metalizata = 20.045+170+248=20.463 euro

Sper sa se materializeze aceasta configuratie anul viitor :)
Scot acidul din apa plata!

Marmota

as visa la un 2.0 feline..........dar sincer m-as multumi si cu ce a descris kman cu mici modificari......dar tot......e sentimentul ala pentru pret de  :ban:

Seby

Visez la un 308 2.0 HDI 16v 136 HP FAP , BVM6 , echipare Feline...dar la ce pretul care il are, ar trebui sa nu imi pese de bani ca sa mi-l cumpar...si in plus de banii aceia ai de unde alege...

oricum in momentul de fata nu prea ai ce sa alegi...peste vre-o 2 ani cand o sa fie disponibile mai multe motorizari (sper) si o caroserie in 3 usi pe culoare orange probabil ca o sa ma gandesc mai serios la 308... :001_rolleyes:

...face the future...

andrei

He-he... Daca tot visam:
308 FELINE 2.0 HDI (136 CP)  5 usi  cutie manuala/6  18.431E CIP + alarma 293E, scaune fata incalzite 182E, faruri XENON + spalator faruri + ESP 1.092E, vopsea metalizata 208E

total ==> 20206 CIP... *1.19 = 24045.14 Euro...
Deci 24000...
acum, sincer, la atatia bani, chiar si eu care sunt total impotriva ideii de 2nd hand, sunt convins ca gasesc ceva 2nd FOAAARTE OK cu 15000, in care mai bag maxim 5000 in primul an, si e ca nou, si imi raman 4000 pt. casco si benzina inca 2 ani...

Dar ne-am jucat de-a visatul...

Chiar ma uit acum, si nu e mare diferenta intre ce am facut aici, si cel mai glorios Peugeot de pe site - asta daca excludem 607 care mie mi se pare un model nejustificat...
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

coyote

Nu cred ca se obtine un rezultat relevant, deoarece aici nu s-a pus problema pret/echipare. Toti ne-am alege variante superioare de echipare.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

andrei

:offtopic:

Cam are dreptate... 


si, am impresia ca tot  :offtopic: : chiar credeti ca preturile astea (nu numai la Peugeot) au legatura cu taxa aia de prima inmatriculare ? Adica isi permit sa le umfle ? Taxa aia nu scazuse sau se punea problema sa se elimine, de cand s-au sesizat autoritatile europene ?
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Cloud no.75

#9
ha, ha...mai baieti dar toti vreti 2.0 hdi de 136....

in primul rand, putini dintre voi stiu ca acest motor este mult mai putin agil pe aceasta caroserie decat 1.6 hdi de 110. Pe un traseu virajat nu faci mare branza cu 2.0 hdi. Iar daca o iei pentru liniute - trebuie sa stii sa te dai, caci 2.0 hdi are un turbo lag destul de mare...Coyote poate sa confirme...2.0 hdi e clar pentru clasa medie.
Cati dintre voi ar avea CU ADEVARAT nevoie de 136 cai la diesel ??? Pe majoritatea dintre voi va cam stiu cum conduceti si conduceti legal, lejer, molcom. Pentru ce va trebuie 136 Cai ?
Cei sportivi cu adevarat am vazut ca au facut alte alegeri...
Apoi - cati v-ati gandit la RCA, CASCO, prima inmatriculare si impozit pe masina asta ? Dar la devalorizare ?

Eu credeam ca topicul asta e facut ca sa scriem ce NE-AM LUA CU ADEVARAT, in functie de gusturile fiecaruia si de realitatea din teren....

Ei bine...Eu voi fi modest: Nu-mi voi lua nimic caci nu-mi permit si mi se pare revoltator sa dau 21 k Euro pe un Premium Pack cu Xenon, Scaune incalzite si vopsea. Imi voi permite insa, aceeasi masina, dar second, adica in ruptul capului nu dau mai mult de 15 K pe clasa compacta.

Oameni buni - treziti-va ! Exista 407 2.0 hdi cu xenon si de toate cu 6 luni vechime si 10 k km la 20 k Euro !!!!

Cat vom mai permite sa platim preturi aberante ????

In rest, 407 sw are dreptate: Golful e mult mai atractiv si l-as lua in varianta 1.6 benzina de 115 cai.
golf 5, 1.6 FSI de 115 cai, cutie manuala 6 trepte: 14,400CIP
Extrase
climatronic, scaune incalzite, spalator faruri, volan piele, scaune sport

Total: 15,300E fara tva, 18,000E DDP.

Am o masinuta adevarata, cu tot ce vreau pe ea (mai putin Xenon - 1200E cu TVA) care are si o valoare foarte buna la revanzare.
Dar, nici pe asta nu as lua-o noua: prea multi bani.

Inca o chestie: platforma compacta dezvoltata de VW este cea mai buna la acest moment, au recunoscut toti asta...Golful 5 este cu adevarat o masina buna si dovedita si cu traditie...Chestii care se cunosc la revanzare...

Astept reactii...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Nor- Ideea nu e ca ce ti-ai lua in realitate, ci ce iti iei din gama 308. Asa si eu mi-as lua Volvo sau altceva.
Ideea era sa iti configurezi un 308 indiferent de cat costa si ca ai sau nu ai bani astia.

SportWagon

#11
CLOUD 75 :
CitatAstept reactii...

Iti dau dreptate, iata punctul meu de vedere:

Prietenul K-man preciza:
CitatIdeea era sa iti configurezi un 308 indiferent de cat costa si ca ai sau nu ai bani astia.


In acest caz daca pretul nu conteaza topicul trebuie neaparat reintitulat:

"Exercitiu de visare: Cum ati configura un 308 daca banii nu ar fi o problema ?"

Dar si in acest caz riscam sa ne trezim numai cu confiogurari pentru versiuni full . Si atunci ma intreb, intr-un pragmatism exacerbat, la ce bun ?


Mai util este sa facem urmatorul exercitiu daca tot e sa facem un mic studiu de marketing gratis pentru importator si dealeri:

Aveti un buget de x mii euro. Cum configurati optim pentru voi un 308 in acest caz ?

Si atunci vei fi pus in situatia sa alegi de exemplu intre scaune incalzite si vopsea metalizata functie de cit de interesat, rational sau pasionat esti pentru o anumita dotare a masinii.

Si ca sa nu ne oprim aici, dupa ce v-ati configurat 308-ul de vis in bugetul fixat,  faceti o tura la ceilalti producatori pe site si vedeti ce echipare putea cumpara cu aceeasi bani alegind un FOCUS, GOLF, CIVIC, MEGANE, ASTRA, LANCER, O2, VOLVO C3, S40, 147, de ce nu LINEA, BRAVO si poate in cealalta extrema chiar A3. Daca am omis ceva adaugati voi.

In fine cu aceeasi suma, daca va place, uitati-va ce 207 supraechipat sau chiar 407 dar mai aproape de standard ati putea achizitiona.

Si sa vedem atunci ce concluzii putem trage.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

#12
407sw are dreptate ! ce rost are sa facem un topic unde toata lumea sa ia 2.0 hdi feline ???

Uite aici o provocare:

AVETI UN BUGET DE MAXIM 18,000E DDP. CE 308 VA LUATI ?
obligatoriu treceti varianta de echipare si pretul extraselor ca sa va putem verifica !

In plus, obligatoriu dati o raita pe la celelalte compacte de pe piata si scrieti aici ce ati alege de la altii in 18,000 DDP

Sa va vad acum !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




andrei

Citat din: Cloud no.75 din Octombrie 31, 2007, 11:22:07 A.M.
Oameni buni - treziti-va ! Exista 407 2.0 hdi cu xenon si de toate cu 6 luni vechime si 10 k km la 20 k Euro !!!!


Mai, acum serios, 407 .20 HDI, cu xenon, cu tot tacamul, NOUA e 23K... fara Xenon, in rest, de toate, e 21.5 K...

Second hand ar trebui sa fie maxim 15K...

In rest, topicul intr-adevar derapeaza...

E mai util exercitiul cu bugetul de 18.000 DDP. Nu ma pot pronunta deocamdata.




Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

SilverBullet

Cred ca sunt offtopic...

Dar, nu am fost atat de impresionat de 308. Nu sunt nici cel care sa-si doreasca tot ce este mai nou pe piata si nici cel care viseaza aiurea la ceva ce nu pot sa am, cel putin deocamdata.

Concluzia, dupa toate cele scrise pe aici de voi, legate de 308: momentan nu schimb Starleta.

PS. Daca se considera ca postul nu e la locul lui, poate sa fie sters, nu-i bai.
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack