Diferente intre 307 T5 si T6

Creat de g33k, Decembrie 02, 2008, 07:09:33 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

g33k

Am o nelamurire si nu am gasit pe nicaieri: ce reprezinta T5 si T6, ce le diferentiaza si de unde stii  daca masina pe care o conduci este modelul T5 sau T6?

tnt

T6 este modelul cu facelift. T5 cel vechi, pana in 2005 parca.

costin_dsm12

T6 reprezinta face-lift-ul lui T5. In prima faza Peugeot 307 s-a produs cu acea fata zambitoare necromata, fara proiectoare de ceatza si farururi alungite; acesta se numeste T5. Dar mai bine las imaginile sa vorbeasca, pentru ca iti vei da seama si singur.
206 HDi, Nature will remember.

GXG

Cu mici modificari: Cadranele de bord difera intradevar dar cele din poza cu T6 sunt sport si din cate stiu eu existau si pe T5.
Climatizarea bizonala, unitatea audio si display-ul de bord cu pictograme au existat si pe ultimele unitati T5, pe asa numitul T5 restilizat.

La exterior, diferentele sunt grila frontala si farurile, stopurile si jantele de aliaj originale de 16.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

costin_dsm12

Citat din: GXG din Decembrie 03, 2008, 04:07:22 P.M.
Cadranele de bord difera intradevar dar cele din poza cu T6 sunt sport si din cate stiu eu existau si pe T5.
Cadranele albe au existat si pe T5, ele se montau in functie de nivelul de echipare si nu se montau neaparat pe varianta Sport

Citat din: GXG din Decembrie 03, 2008, 04:07:22 P.M.
Climatizarea bizonala, unitatea audio si display-ul de bord cu pictograme au existat si pe ultimele unitati T5, pe asa numitul T5 restilizat.
Corect, dar au fost prea putine, aceste versiuni de T5 hibrid au fost fabricate timp de o luna sau doua si practic au facut trecerea de la T5 la T6.
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Cadranele albe au aparut mai intai pe 307CC, apoi pe Feline si apoi pe 2.0hdi.
Ulterior s-au pus pe Zenith
Principalul beneficiu: indicator de temp uleiului.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Ar mai fi si stopurile, desi forma e aceeasi, design-ul e diferit. La T6 becul pentru semnalizare e in mijlocul celui de pozitie.

g33k

Multumesc pentru lamuriri, in special lui costin_dsm12.
Conform fotografiilor si descrierilor voastre, masina mea este un T5 hibrid, intrucat are climatronic bi-zona si pictograme pe display-ul de bord (masina este din 2005, aprilie, parca).

Gabriel

A existat si o versiune intermediara cu interior T6 si exterior T5.

Vlad01

Exact ca a mea  :clap:. E asa: climatronic bi-zona, cd-player din generatia noua, dar ceasurile de bord sunt de t5, stopurile si partea frontala la fel  :001_tongue:.

g33k

Uitandu-ma mai atent la fotografii, vad ca si cd-player-ul este cel de pe T6. Vlad01, cred ca masinile sunt surori :biggrin:, numai ca a mea este gri metalizat. Tin sa-ti spun ca sunt tot capricorn :santa:

filipescudaniel

#11
Revin cu acest subiect pentru ca vreau sa stiu sigur inainte de a cumpara piesele, sa nu arunc banii aiurea.
Trebuie sa schimb usile de pe dreapta pe un T6 si am gasit unele de T5. din discutiile de mai sus am inteles ca alte modificari in afara de grila fata, capota, faruri, stopuri si binenteles interior nu ar mai fi si altele, deci usile s-ar potrivi fara probleme de pe un T5 pe un T6. Interiorul(fata interioara a usii) este la T5 ca si la T6?

costin_dsm12

In principiu se potrivesc, dar cel mai bine faci o comparatie intre cele doua serii de sasiu in Servicebox Peugeot. Asta penru ca la un moment-dat s-au facut mai multe modificari de imbunatatire la T5 si exista posibilitatea sa nu fie compatibile portierele respective.
206 HDi, Nature will remember.

filipescudaniel

aham.... merci de sfat  :001_rolleyes:
 Lipsa majuscule in mod repetat!