MINI COOPER vs. PEUGEOT 207 CC

Creat de Angel, Martie 01, 2007, 10:44:55 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Angel

Sunt curioasa de niste pareri avizate. Intotdeauna am avut o slabiciune pentru masinuta asta. Desi mica, inspira o oarecare eleganta si noblete, asta pentru mine cel putin...si am auzit lucruri destul de bune despre performantele ei. Nu am de gand sa imi achizitionez asa ceva (am ramas blocata pe Peugeotul cc rosu  ;D), dar azi am stat in paralel cu o Mini in trafic si iar am admirat stilul ei cochet. Mi se pare ideala ca ,,first car" pentru o femeie, e  chic. Stiu insa ca e si o masina scumpa. Merita raportul performante-pret? E o curiozitate personala :)

Am modificat topicul ca sa se incadreze la ,,versus". Ce imi recomandati intre cele doua? :)
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Gabriel

E un mini BMW deci se prea poate sa merite numai ca eu nu m-as vedea intr-unul. Nu corespunde imaginii pe care vreau sa o afisez. Pe afara-mi place, in interior vitezometrul ala centarl mare cat o iarna polara mi se pare stupid.

Angel

La asta te refereai? E cam maricel, ce-i drept, dar cred ca designul se vrea mai ,,vintage" si de asta l-au facut cat roata carului.
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Radon

Mie masina asta nu-mi inspira mare lucru... drept pentru care nu consider ca merita banii care se cer. Iar daca ma gindesc si la capitolul "confort" nu mai merita nici atit.
Dar, e BMW, ce sa-i faci, e "trendy" si cine vrea sa "dea bine" da si banu'.
Mai departe ma abtin, ca nu vreau sa zica lumea ca sint circotas. Da mie nu-mi place. Atit !

Angel

Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată


Kman

Ai de gand sa iti rupi ficatii si rinichii in masinuta aia?
Este un cart in adevaratul sens al cuvantului.
Crede-am ca mai bine ramai la 207 cc

Angel

Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Radon

si asta e pretul pentru varianta "de baza" adica aia mai cheala dintre toate !

Kman

Pai ce vreti mai oameni buni  e un BMW!!!

Angel

Sa fie la ei acolo, in Bavaria  ;D Acum am vazut ca exista si Mini decapotabil...asta chiar mi se pare ca arata aiurea... :-\
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Kman

Am crezut ca "te-a dat pe spate " varianta decapotabila a lui Mini.
Trust me nu e pentru gingasia ta. Numai daca nu vrei  VTM  cu ea cum zice un coleg de forum

a_mic

vitezometrul central este o gaselnita inca din anii '60, deceniu al lansarii sale in Marea Britanie sub numele de Mini Morris. A fost un tip de masina ce urma sa se adreseze generatiei hippy H@Marijuana: ieftina, aiurita, dedicata tinerilor. Odata cu preluarea ei de catre BayerischeMaschineWerk si-a pierdut caracterul initial. Ceea ce merita remarcat la ea (dupa capul meu) este faptul ca "linia" initiala a ramas nemodificata, aceasta fiind modificata numai in ceea ce priveste volumul, lucru ce nu s-a reusit in cazul lansarii modelului Beetle al lui Volkswagen gandit initial ca un redivivus al tipului Kafer.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

@amic: TZ, TZ, TZ, dragule, stimatule se numeste BAYERISCHE MOTOREN WERKE....BMW a inceput ca fabrica de motoare de avion, de aici si MOTOREN....

Boon: deci Angel draga, MINI nu este o masina pentru o babydoll gingasa, asa ca tine...Este o masina foarte scumpa raportat la ceea ce ofera si foarte foarte rigida. Asa cum a zis si K-man este un cart. Daca ai cumva pietre la rinichi si vrei sa scapi de ele, e indicata...

Se plateste foarte mult traditia, stilul vintage si tehnica BMW. Are pretul asta pentru ca se adreseaza celor care vor neaparat sa plateasca un capriciu.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

@NOR: richtig, mein Freund ! Imi asum eroarea si apreciez corectura.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.