Senzori airbag 206

Creat de mjustin, Iulie 08, 2010, 07:10:39 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mjustin

Ajutor!
De ceva vreme mi se aprind martorii de la airbag. Precizez ca masina nu a suferit daune. Pana acum dupa oprirea motorului se resetau insa constat ca se reaprind(in ultima perioada din ce in ce mai des). Aveti idee care ar fi cauza? Care ar fi remediul? Multumesc anticipat.
Constitutia Romaniei,
"Art.16. Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii,..., fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege."

sw tm

MJ te rog sa-ti cureti casuta de mesaje!

n_costique

Contactele imperfecte fac ca un echipament sa se comporte astfel. Sa fi oxidat cuplarile electrice?

mjustin

Pot remedia singur? Unde sa actionez?
Constitutia Romaniei,
"Art.16. Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii,..., fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege."

n_costique

Dupa ce am vazut efectul deschiderii accidentale a airbag-ului asupra unui pompier (daca nu avea casca -care s-a facut tandari- avea capul plat! -  de aceea nu se declanseaza airbagul fara centura caci daca esti prea aproape de el, cand se declanseaza te distruge) nu m-am bagat nici sa-mi scot al meu semnalizator pe care sa-l aranjez...trebuie sa raspunda cineva care stie precis ce trebuie sa faci si mai ales ce nu...

sw tm

Citat din: mjustin din Iulie 08, 2010, 07:10:39 P.M.
Ajutor!
De ceva vreme mi se aprind martorii de la airbag. Precizez ca masina nu a suferit daune. Pana acum dupa oprirea motorului se resetau insa constat ca se reaprind(in ultima perioada din ce in ce mai des). Aveti idee care ar fi cauza? Care ar fi remediul? Multumesc anticipat.

O cauza destul de des intalnita este senzorul de centura inchisa de la scaunul soferului care are circuitul intrerupt.

pufiman

Am avut eu problema asta. Era un contact imperfect in panglica.
Vezi ca am mai scris pe forum despre asta.
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS