Ai testat masina dupa ce ai facut chiptuning?

Creat de Dior, August 17, 2008, 12:57:31 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dior


  Sunt si eu curios cati dintre voi v-ati testat cp dupa ce ati facut chiptuning. Eu abia acum am testat dupa cateva luni bune si am aflat ca m-am tepuit, cresterea fiind foarte aproape de 0(4cp:P)

coyote

1. Intrebare... Ai testat masina si INAINTE de tuning, sa vezi cati CP avea initial?
2. Suna cunoscut "puterea la volant versus puterea la roata"? Stiai ca se pierde cam 8% din putere in transmisie? Stiai ca in talon e trecuta puterea motorului, nu cea la roata?
3. Prin ce metoda ai testat puterea?

Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Dior


  Da. Am testat inainte si dupa. Ideea e ca fara chip am 111cp la 29xxrpm si nu 133cp la 4000rpm. Ar mai fi si cuplu care e de doar 275Nm la 2550 in loc de 312 la 2000. Dupa chip se vede in poza cat de "mult" mi-a crescut puterea :D
  Nu stiu ce putere au testat baietii. Mi-au bagat ceva pe la baterie si au accelerat masina pe loc pana in 5000rpm probabil.





 

coyote

Dupa cum am mai zis, si au zis si altii pe topicul celalalt, astea sunt valorile la roata, care chiar si atunci cand masina e noua pot fi cu pana la 8-10% mai mici decat datele din cartea masinii. Dar oricum, ceva e putred cu chipul ala :)
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Dior


Asa... Testul din romania e de cacao! Aia nu stiu ce au gasit dar am fost aici la unii care se ocupa numai de motoare si acum pot sa fiu mai fericit :D

  Fara powerbox am 131.5cp la 4116rpm (cu 1.5cp mai putin decat avea cand era noua-- acum are peste 220 000km) si 298 cuplu la 2622rpm(fata de 312 la 2000rpm).
  Si cu powerbox am 161.8cp la 4100rpm si 349 cuplu la 2591rpm. Care era chestia. Cand am ajuns aici l-am intrebat pe ala de la care am cutia de ce nu am 30cp si 60nm in plus. Mi-a zis ca trebuie sa o desfac si sa o reglez :D Aveam doar 4cp si 20Nm deoarece cutia era pusa pe consum si nu pe putere :) Acum ca am reglat-o am ajuns la 161cp :D Deci super tare :D

  Asa arata testul. Linia punctata reprezinta testul fara powerbox.


coyote

Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Dior


Da am simtit diferenta. Am umblat eu aiurea la cutie si am dus-o la 157cp.  Deja simteam ca trage mai bine dar inca nu stiam cat are. Cand am mers sa o testez am reglat surubelul astfel incat sa-mi dea 161.8cp :D Ma bucur ca a avut rabdare omul de acolo :d I-am facut 4 sau 5 teste.