Main Menu

Jante Peugeot 206

Creat de Lazarica, Decembrie 05, 2008, 07:04:05 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lazarica

Sal,am un peugeot 206 motor 1,4 benzina model 2006....As vrea sa-i pun niste jante dar nu stiu de care si ce marimi si mai ales daca schimb si cauciucurile care acum sunt stock pe 14 cu jante de tabla,chiar nu stiu ce sa fac si de cateva zile ma dispera chestia asta,va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi,va multumesc mult

mjustin

Pune cauciucuri de iarna pe jantele de tabla pentru moment.
Pentru jantele de aliaj ce dimensiune de cauciucuri doresti? Ramai la ce ai in talon? Daca da iti trebuie jante cu ET34(merg si cele cu ET mai mic dar vor iesi in exterior si trebuie sa fie cat mai apropiat), 4x108mm distanta intre prezoane(in diagonala) si latime de 5 1/2J. Poti pune astfel aceleasi incaltari de vara sau chiar 185x65x14".

Lazarica

#2
Pai eu nu inteleg ce marime de jante imi trebuie, adica stiu ca de 14 cu 4 prezoane dar atat, nu stiu latime de exemplu, scrie pe toate 5,0 6,0 6,5,etc si nu se gasesc toate marimile.
As vrea sa-mi iau niste jante de 15, am vazut cu 4 prezoane, dar acum nu stiu ce cauciucuri imi trebuie, ca ma enerveaza latimea aia, ca nu stiu deloc ce diferente sunt, dupa mine as pune orice doar sa se invarta, dar nu merge asa :)

Radon

Du-te si tu la un salon de roti, la un magazin care vinde asa ceva, si da-te interesat acolo, ca te lamuresc aia imediat. Altfel e greu sa cumperi sa, fara sa stii ce si cum. Risti sa iei ce nu trebuie. Aia ar trebui sa aiba cataloage cu jante pentru fiecare model de masina in parte, si sa-ti recomande exact ce iti trebuie, dupa care sa-ti zica si ce gume se potrivesc.
La astia la care ma duc eu iti cauta in catalog dupa datele din talon.

balanel

Si care ar fi aceia care fac asta?
E mult mai simplu sa iti recomande ei, dupa modelul masinii.
Apropo: jantele vin si cu prezoane? Astea de pe jantele de tabla sunt urate.

turbojack

#5
Citat din: balanel din Decembrie 05, 2008, 03:57:29 P.M.
... jantele vin si cu prezoane? ....
Nu vin cu prezoane;trebuiesc cumparate separat si obligatoriu, deoarece sunt mai lungi pentru jantele aliaj.
Mai jos aveti cateva lamuriri legate de jante si calculul echivalentelor pentru anvelope:
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Lazarica

Mersi mult,asa m-am gandit sa fac sa ma duc direct la ei ca nu ma pricep prea bine si nu vreau sa iau altceva si dupa sa ma uit la ele doar :). Multumesc de ajutor.

Radon

Citat din: balanel din Decembrie 05, 2008, 03:57:29 P.M.
Si care ar fi aceia care fac asta?
E mult mai simplu sa iti recomande ei, dupa modelul masinii.

Pai daca vii la Sibiu, ti-oi spune care is aia... Dar io zic ca gasesti si in minunata capitala centre din astea specializate pe roti.

Racer

#8
Salut la toata lumea, ma intereseaza si pe mine pentru un PGT 206 niste jante (normale sau de care or fi) numai sa fie personalizate, adica sa aiba pe ele sigla cu leul;
Ma intereseaza pretul.Mersi mult.
P.S.:Nu ma trimiteti departe, eu sunt din Timisoara.
Mersi.

turbojack

Jante gasesti aici,iar pentru sigla cu leul,cumperi de la reprezentanta respectivele capacele centrale.

Racer

Mersi pentru sfat,dar tocmai aia am vrut sa spun (numai ca nu am stiu cum)adica, ca nu vreau cu capace,vreau ca janta sa fie deja cu leul pe ea.Capace imi fac rost cate vreau.Scuze ca nu m-am facut inteles.

turbojack

#11
Eu ma refer la capacele mici fixate pe centrul jantei.Daca doresti totul original,trebuie sa te adresezi reprezentantei.

Florin2014

Du-te si tu la un salon de roti, la un magazin care vinde asa ceva, si da-te interesat acolo, ca te lamuresc aia imediat. BAFTA!!!!!!!!!!!!!! :clap: :clap: :clap: