Buburuza | 206 1.6 110CP

Creat de Gabriel, Martie 30, 2009, 11:41:26 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabriel

De ceva timp tot analizam ofertele de pe piata.  Binenteles ca tot dupa leuti ma uitam si avand in vedere situatia economica m-am orientat spre ceva usor de intretinut. De la MyCar am achizitionat in leasing operational un 206 1.6e 110cp. Dotare: airbag-uri frontale si laterale, ABS, EBD, clima, oglinzi electrice si incalzite, computer de bord, radio-CD cu comenzi la volan.
La prima intalnire cu ea am avut prima surpriza placuta: masina arata impecabil si nu facuse nici un km in tara, tara de provenienta fiind Franta. Pur si simplu arata impecabil si inca mai miroase a nou in ciuda celor aproximativ 44.000 km de pe bord.
La achizitionare am avut un mic clenci cu vanzatorul pentru ca nu avea reviziile la zi si aveau pretentia sa platesc eu revizia. N-am inteles prea bine ideea, eu stiu cand vinzi o masina trebuie sa fie in conformitate cu regulile pe care tu insuti le impui pentru pastrarea garantiei. Dupa usoare discutii a fost facuta o revizie de tip A pe cheltuiala lor.
Prima impresie: nervoasa. Si asta imi place. Suspensia e dura dar sta al naibii de bine pe drum, mult mai bine decat primul 206 si 307-le la care am renuntat recent.
O surpriza placuta au fost anvelopele. Pe spate am Continental PremiumContact dar nu despre astea e vorba. Pe fata am privit cu neincredere la o pereche de Kleber DYNAXER HP2. N-am avut ocazia sa le testez in conditiile de umed dar pe uscat au fost o surpriza: scartaie destul de greu si recapata repede aderenta. Pe curbe luate in forta se comporta foarte bine avand in vedere ca nu sunt o marca premium. Problema e ca sunt zgomotoase. Oricum voi face efortul sa trec pe jante de aliaj de 16 si atunci voi schimba si anvelopele.
Deci in mare masina se comporta exemplar iar faptul ca e nervoasa e pe gustul meu.

sw tm

Zgomotoase ca  :devil2: sunt si Dunlop. Din punctul asta de vedere Fulda sunt mai bune.

Vlad01

Sa o conduci sanatos BeeJay. Probabil Cloud iti poate spune mai multe despre aceasta masina  :001_tongue:.

costin_dsm12

Domnul meu, sa o stapanesti sanatos si bucuros. Asteptam niste fotografii cu buburuza mai in detaliu.
206 HDi, Nature will remember.

Gabriel

Deoarece nu prea aveam clienti la folia imitatie de carbon am hotarat sa-mi transform masina intr-un showcar. Decizia a venit si ca urmare a aparitiei pe piata a foliei carbon albe, care mie mi se pare bestiala. Dupa ce am colat buburuza primele reactii au fost pozitive, ba chiar au venit si niste comenzi. Dupa o zi doar, telefonul incepuse sa sune ca nebunul, prietenii tot chemandu-ma pe la ei sa vada masina.  Au fost si carcoteli da' putine. Mai am de pus niste autocolante pe ici pe colo (inclusiv cel cu clubpeugeot.ro) dar in mare masina pare promitatoare. ar merge al dracului de bine niste jante albe iar unul din prieteni a promis ca imi aduce din Germania un set cadou.





eduard

Gabi masina este bestiala. Am stat la bordul ei si pot sa spun ca raspunde "forta". Sa o stapanesti sanatos, si turatii inalte.