DINAMISTA - 206 aka MAMARUTZA

Creat de DINAMISTA, Iunie 05, 2007, 01:54:24 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

Te astept cu un telefon dupa 10dimineata....

referitor la revizia intermediara de 6 luni sau 10 000km, trebuie sa o faci OBLIGATORIU. Dar, acolo se face doar o interventie superficiala asupra masinii, ca sa se asigure ca totul e in parametrii. Doar daca tu semnalezi vreo problema atunci verifica mai atent.

Se verifica la aceasta revizie fluidele sa fie la nivel si densitatea antigelului, luminile, usile si trenul de rulare - sa nu aibe vreun defect de fabricatie si cam asta e...

Mai povestim sambata
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Ovidiu

Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Cloud no.75

deja sunteti  :offtopic: . "ezista" PM si telefoane, va incurajez sa le folositi cu incredere  :001_cool:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




DINAMISTA

Revin cu informatii despre masinuta mea, poate sunt de un anume interes si pentru cei care nu au intrat inca in cheltuieli.
In legatura cu pregatirile de iarna au fost necesare urmatoarele achizitii: 4 jenti de tabla (R14) + 16 prezoane, achizitionate de la Ideal Auto (concesionar Peugeot in Bv), care au costat 739.23 RON (cu TVA inclusa); 4 anvelope de iarna 185/65/R14 (~600 RON cu montaj si echilibrat gratuite). In seara asta rezolv si montarea lor pe masina, pentru ca, dupa cum stiti la Brasov  a inceput sa ninga de sambata seara...
De asemenea, maine dimineata imi duc masina in service ca sa imi rezolv urmarile accidentului pe care le-am prezentat intr-un alt topic, respectiv inlocuirea oglinzii din partea stanga si revopsirea aripii de pe aceeasi parte. Toata treaba cred ca o sa dureze vreo 2 zile, cel putin asa mi-a spus domnul responsabil cu vopsirea... am emotii un pic, sper sa iasa vopseaua cum trebuie.
Intre timp, am ajuns cu mamarutza la frumoasa valoare de 9300 km si bineinteles ca, daca tot o bag in service, o sa solicit sa mi se efectueze si vizita intermediara de 10000 km, obligatorie de altfel. Din cate am inteles asta e o treaba de jumatate de ora, netaxabila si oarecum superficiala. Oricum, dupa cei aproape 10 mii, ne simtim bine impreuna, consumul este excelent, nu se plange de nimic, nu are nici un fel de zgomot suspect.
Acum astept sa vad cum se comporta cu noile incaltari si cum arata cu noua oglinda si cu "noua" aripa. Revin cu noutati peste vreo doua zile in legatura cu schimbarile...

SportWagon

Citat din: Cloud no.75 din August 01, 2007, 03:48:33 P.M.
deja sunteti  :offtopic: . "ezista" PM si telefoane, va incurajez sa le folositi cu incredere  :001_cool:
Gelosule !!!
Ofer consultanta in domeniul auto,

SportWagon

Ofer consultanta in domeniul auto,

a_mic

quote from 407SW: "mor cind citesc asta"

Hehehehe, domnule SW, ii puteti adresa o intrebare d-lui Silver sa aflati consumul afisat de CB la frantuzoaica dupa un parcurs de 2100 de km.... sa vedeti atunci moarte in chinuri... :biggrin:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Kman

Citat din: a_mic din Octombrie 23, 2007, 08:24:51 A.M.
quote from 407SW: "mor cind citesc asta"

Hehehehe, domnule SW, ii puteti adresa o intrebare d-lui Silver sa aflati consumul afisat de CB la frantuzoaica dupa un parcurs de 2100 de km.... sa vedeti atunci moarte in chinuri... :biggrin:

Aaaah nu!!! Te rog nu incepe si pe topicul Andreei despre consumurile alea cu minus, despre cum ti se umple rezervorul in mers.... :scared:

Cloud no.75

va reamintesc pentru a 2-a ca sunteti  :offtopic: Inca un derapaj si fac curat in topicul asta. :police: :police: :police:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




DINAMISTA

Astazi, dupa aproape o saptamana (fara o zi), in care nu am stiut nimic despre masina mea si in ce stadiu se afla cu reparatiile, m-am decis sa ma duc si sa ii iau prin surprindere pe cei de la Ideal Auto si sa le cer explicatii din ce  cauza masina mea sta de atata timp pentru niste operatiuni atat de simple. M-am decis sa fac asta, dupa ce si joi si vineri i-am sunat sa imi dea un deviz de reparatii ca sa ma pot duce la agentul constatator de la Unita, sa imi aprobe plata operatiunilor si ei nu s-au sinchisit nici macar sa imi returneze apelurile.

Mi-am spus ca daca ma duc la ei si le cer la fata locului sa imi dea hartia aia nu ma vor mai trimite acasa ci imi vor raspunde repede. Tipul de la receptie suna la Vopsitorie si i se transmite ca devizul mi-l face in cursul zilei de azi iar masina va fi gata maine. Eu sar : "cum adica maine? masina e deja de o saptamana la dvs!! vreau sa vad ACUM masina." Tipul se taie ca maioneza, ies din reprezentanta si ma duc in spate, la Vopsitorie si... surpriza - masina mea colecta ditamai stratul de praf si nici macar nu inlocuisera oglinda.   :death: Mi-am luat foc, a iesit moldoveanca din mine si am sarit cu gura pe seful de atelier si pe un angajat tare ofuscat de prezenta mea si de faptul ca le cer socoteala  de ce masina mea nu este gata si de ce trag matza de coada. Baiatul ala imi spune rastit ca el e singur, ca nu are timp de ea, ca nu-stiu-ce coleg de-al lui este bolnav si tot felul de scuze care pe mine trebuiau sa ma induioseze pana la lacrimi. Astea sa intamplau sub privirile incompente ale sefului de service, care ar fi trebuit sa il trimita la plimbare pe respectivul baiat. Nu-i nimic, i-am spus, nu raman asa lucrurile; i-am spus si respectivului baiat sa isi vada de treaba, sa imi termine masina azi, iar Sefului sa il cheme pe Directorul de service, care nu era prezent la reprezentanta. Vine omul la mine cu o privire de catel, imi asculta povestea si ii spun ca ii fac reclamatie scrisa si acolo si pe peugeot.com.ro si ca nu permit nimanui sa se rasteasca la mine ca un caine in lant, pentru ca el este incompetent sau indolent.  >:(

Le-am cerut sa imi explice de ce trebuie sa astept o luna pentru programare, sa vin cand sunt chemata in service si apoi sa mi-o mai tina atata timp fara sa se atinga de ea?!!? Directorul de service mi-a spus ca nu este nici o scuza si ca nu are de ales decat sa mi-o faca azi. Nu zau...  :cursing:
De asemenea nu am uitat sa ii spun ca daca se grabesc sa mi-o vopseasca si iese treaba de mantuiala, o sa o refaca, de data asta pe cheltuiala lor, asa ca va trebui sa isi puna in ordine treaba acolo si maine sa iasa impecabila masina de pe poarta lor.

I-am spus ca vreau in momentul ala devizul si parca i-as fi taiat o mana, saracul... i-am pus sa zoreasca lucrurile si parca i-am descentrat de la toata ordinea universala!!!
Am mai asteptat o jumatate de ora pentru hartia aia care i-a bagat in bucluc de la bun inceput. Am vazut ca nici atunci nu se misca, m-am mai dus o data la tipul de la receptie si am spus sa zoreasca treburile, ca eu nu mai am rabdare si ca sunt in timpul programului meu de lucru, iar el m-a luat cu eleganta ca "va inteleg, dar nu am ce face". Numai ratiunea m-a impiedicat sa nu ii zic vreo doua cand am vazut pentru a nu-stiu-cata-oara ca cineva ridica din umeri la IDEAL AUTO si i-am exclamat doar un "NU MA INTELEGETI! vreau devizul ala sau il sun inca o data pe seful dvs!" Dupa 5 minute semnam factura pentru reparatii  :001_smile:
Am fost la UNITA, acolo nu am stat decat 3 minute pentru semnatura de accept al platii. Uff, ce diferenta!!!

Prea multe cuvinte nu am ce sa spun acum, doar ca sunt profund dezamagita si nu credeam ca se poate da dovada de atata indolenta de la niste oameni care se considera profesionisti.
Singura parte buna stiti care e in toata povestea asta? Ca am vazut 308-ul in curtea din spate, se pregatea lansarea oficiala (erau 2 negre). Nu am vazut-o in detaliu, dar are o prezenta estetica nemaipomenita! Frumoasa foc!

Gabriel

Citat din: DINAMISTA din Octombrie 29, 2007, 02:49:03 P.M.
Nu am vazut-o in detaliu, dar are o prezenta estetica nemaipomenita! Frumoasa foc!

Pai daca nu venii sambata la Bucuresti sa ne ajuti sa-i mancam prajiturile lu Coyote si sa-l bagam in sperieti cu masina  :001_tt2:

Sper sa se rezolve bine problema cu masina, adica sa nu ti-o faca "pe genunchi" de azi pe maine.
Sa ne tii la curent.

SportWagon

Atentie !!!  Sper ca nu ai semnat vreo factura pentru liucrarile ce urmeaza a fi efectuate sau/si ca le-ai dus un accept de plata ci numai o nota de reparatie.

Acceptul de plata de la asigurari nu trebuie luat si dus la service DECIT DUPA CE ESTI SIGURA CA AU FACUT BINE TOT CE TREBUIAU SA FACA PE MASINA, altfel nu mai poti emite nici o pretentie.

Acceptul de plata nu il ceri decit dupa verificarea minutioasa a lucrarilor. Cu riscul de a mai lasa o zi masina in service.

Ofer consultanta in domeniul auto,

DINAMISTA

Acceptul de plata l-am luat de la Peugeot, l-au semnat cei de la UNITA, dar nu l-am duc celor de la Pug. Ce fac in cazul in care lucrarile nu corespund calitativ si asiguratorul a semnat devizul? Cum procedez maine, cand ar trebui sa imi primesc masina? O inspectez mai intai si apoi le dau acceptul?

Gabriel

Nu le dai acceptul de plata pana nu-ti place lucrarea.

SportWagon

De la Peugeot ai luat si deviz si factura pe care le duci la asigurator si ceri confirmare de accept de plata catre service.
Ocazie cu care semnezi ca nu mai ai pretentii pe o hirtie care ramine la asigurari.
Dar asta se face NUMAI dupa ce esti de acord cu lucrarile efectuate, calitativ si cantitativ.
Oricum nu dai acceptul la service decit dupa ce vezi masina si iti place, altfel ii pui sa refaca si mergi la asigurari sa ii anunti sa nu plateasca.

Ofer consultanta in domeniul auto,