Masina de pe stoc vs comanda de fabricatie

Creat de costin_dsm12, August 16, 2008, 11:37:43 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este metoda prin care v-ati cumpara noua masina?

Masina de pe stoc.
4 (20%)
Masina comandata.
16 (80%)

Numărul total de membrii care au votat: 1

costin_dsm12

Am modificat intrebarea la timpul viitor, ramanand ca cei care voteaza sa specifice cum a fost la masina anterioara.
Noua intrebare va suna cam asa:
Care este metoda prin care v-ati cumpara noua masina?
206 HDi, Nature will remember.

turbojack

Citat din: costin_dsm12 din Septembrie 02, 2008, 02:46:50 P.M.
Care este metoda prin care v-ati cumpara noua masina?
La comanda,insa as folosi metoda inversa: eliminare de optionale din versiunea full posibila.

costin_dsm12

Avand in vedere ca listele de pret sunt pe nivele de echipare la care poti adauga anumite optionale, nu stiu daca vei reusi sa ajungi la ceea ce vrei fara sa ai cateva optionale in plus sau mai rau in minus.

Eu cam tot asa am facut in cazul 207 Feline, dar... nu a iesit cum mi-am dorit  :(. Am incercat sa scap de tapiteria plusata, dar nu am reusit decat prin a adauga tapiteria de piele care aduce 1.768 de Euro in plus la pretul initial. Nu stiu daca merge varianta expusa de tine in reteaua Peugeot.

Pana la urma voi fi nevoit sa-mi comand 207 1.6 HDI 90CP Premium, pentru ca-mi doresc foarte mult masina.
206 HDi, Nature will remember.

theprince

@Costin, tu ai modificat intrebarea dar voturile au ramas la fel. :)
Eu mi-am luat masina din stoc, dar urmatoarea va fi pe comanda. Votul meu actual spune ca mi-as lua masina din stoc, ceea ce e gresit. In fine, o rezolvi tu cumva.  ;)

Revenind, eu mi-am luat masina din stoc pentru ca aveam nevoie de ea repede. Dupa ce m-am orientat spre PUG, am aruncat o privire pe forum si atunci am aflat ca o comanda dureaza cam 3 luni. Am pus mana pe telefon imediat si am intrebat daca au masina pe stoc (in echiparea Starline, adica cea de top la vremea respectiva, daca nu ma insel) si in cat timp o pot conduce pe drumurile patriei. In Militari mi s-a spus ca in doua saptamani, iar de la cei din Otopeni am obtinut 10 zile. Acele 10 zile erau exact perioada maxima de asteptare pe care o doream, deoarece in a 11-a zi trebuia sa o folosesc.
Tin minte ca am avut o mica discutie cu dealerul in sensul asta, deoarece acea a zecea zi pica intr-o vineri, iar tipa ar fi vrut sa mi-o dea luni, deoarece chipurile masina ar fi ajuns prea tarziu si nu aveau timp sa o aranjeze si... Bineinteles ca, dupa ce i-am spus ca eu m-am tinut de promisiune si i-am dat banii numerar si am specificat de la inceput ca tin ca ambele parti sa isi respecte obligatiile contractuale, doua ore mai tarziu plecam cu masina din curtea lor.
Acum, desi sunt foarte multumit de masina si de dotarile pe care le are, stiu ce anume imi doresc in plus: cutia de viteze automata, aerul conditonat si pentru pasagerii din spate, tempomat si poate un stiker mai marisor.  :001_tongue:

Gabriel