Buy back

Creat de Col, Februarie 24, 2009, 01:09:09 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Col

Ce ziceti de sistemul buy back pentru o masina noua ?
In ce consta, de fapt?
Cum functiomeaza?
Merita?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

asterisc

La noi, sistemul este foarte slab si nu renteaza.

Practic, buy-back vine de la englezescul 'a cumpara inapoi' masina, de catre firma de unde ai achizitionat-o. Banii obtinuti pe ea, sa fie considerati un avans pentru urmatoarea masina, achizitionata tot de la ei. Cum ar decurge 'ostilitatile':
Mergi cu masina la ei, ti-o analizeaza, iti fac o oferta care din pacate este sub piata, si daca esti de acord, pe langa banii castigati mai pui altii, si iei o alta masina noua. In felul acesta, o sa conduci mereu o masina noua, maxim 2-3-4 ani.
Pe hartie sistemul arata bine, insa dupa diagnoza, iti vor oferi un pret asa mic, incat mai bine stai personal cu ea in piata de masini, si sigur scoti peste, mult peste. Ca sa-ti faci o idee despre de ce iti ofera asa putin pe ea, gandeste-te ca trebuie sa ii faca o revizie completa, sa o aduca la zi, sa ofere minim 6 luni garantie la urmatorul cumparator (la care nu o poate vinde de noua, ci doar second hand).

O alternativa la buy-back, este sa achizitionezi masina in leasing, cu rata reziduala foarte mare. Adica, la final de leasing, daca vrei sa platesti masina, sa trebuiasca sa platesti o suma foarte mare. Caz concret, desi nu stiu daca e posibil la noi, daca iei o masina de 10.000euro, sa setezi leasing pe 4 ani, cu rata reziduala 5.000euro. In felul acesta, ratele pe cei 4 ani vor fi 10.000euro - 5.000euro, la care se adauga o dobanda, insa dupa 3 ani jumatate de exemplu, poti zice: puteti sa pastrati masina, nu mai platesc nimic, si deschizi alt leasing pentru o alta masina noua. Teoretic ~4 ani ai mers cu ~5.000euro, insa in 4 ani nu ajungi sa bagi bani in piese si alte 'accesorii'.

Imediat dupa ce am descoperit 206-le meu m-am interesat de buy back, insa dupa foarte putine luni din viata, daca-mi ofereau 75% din valoarea masinii era mare lucru. Am decis sa o pastrez, desigur.
Reality is for those who can't face Science Fiction