Sfaturi la achizitie

Creat de Kman, Februarie 22, 2007, 05:20:40 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kman

Am rugamintea sa  post-ati aici sfaturile si recomandarile dumneavoastra referitor la ridicarea masinii de la dealer.
Dupa ce trebuie sa ne uitam?
La ce sa fim atenti?

che

Povestea mea:
   Am platit avans la Eurial Pantelimon pentru un 308.
   Varianta aleasa de mine este 1,6 HDI (90), echipare Confort Pack.
   Mentionez ca am facut alegerea asta in urma unei analize de buget foarte riguroase, si oricat mi-as fi dorit o echipare superioara am hotarat sa nu depasesc bugetul alocat pentru masina.
    Cei de la dealer mi-au spus ca dupa achitarea integrala (la sfarsitul acestei saptamani) va mai dura cam 12 zile pana sa am masina.
     Si acum intrebari:

     La ce ar trebui sa fiu atent cand ridic masina?
     Mai trebuie sa cer eu ceva de la dealer?
     Am inteles ca daca vreau trebuie sa cer scut metalic.
     Cum se procedeaza cu alarma? E mai bine sa o monteze ei sau o montez eu dupa achizitionare?
     
  Si o nemultumire:
      Agentul de vanzari mi-a spus ca trebuie sa astept 120 de zile daca vreau o masina configurata asa cum vreau eu. Eu as fi vrut airbaguri laterale si cortina in schimbul climei bi-zonice. Credeti ca daca incerc si in alte locatii e posibil sa o aiba pe stoc sau de fapt toti verifica acelasi stoc?

   Multumesc si iertare pentru lungimea postului.

asterisc

Ca idee, exista un singur stoc in tara, la Curtici.
Insa e posibil sa existe masini in diferite showroom-uri din tara, cu dotari diferite, deci posibil la anumite reprezentante sa gasesti ce vrei tu.

Daca nu exista, trebuie asteptat minim 3 luni, pana fac una si o aduc din Franta.
Reality is for those who can't face Science Fiction

costin_dsm12

Citat din: che din Iunie 09, 2008, 08:03:31 A.M.
.........
     La ce ar trebui sa fiu atent cand ridic masina?
.........   

Cu intarziere, dar poate foloseste altor viitori posesori de lei.

La receptionarea masini, cand va asteapta cuminte in zona de livrare  :biggrin:, nu va grabiti sa plecati cu ea la drum. Asteptati ca domnul/doanma de la livrari sa va predea masina in tihna si sa va explice functionalitatea comenzilor. In alta ordine de idei cei de la livrari sunt obligati sa va familiarizeze cu comenzile si sa va explice si sa va arate toata masina.
Uitati-va cu atentie la componentele interiorului(bord, partile interioare ale portierelor, tapiterie) sa nu fie zgariate sau murdare, verificati comenzile oglinzilor, geamurilor, radio-CD-ului etc.
Faceti o verificare amanuntita a vopselei, daca lumina interioara a show-room-ului nu va multumeste cereti sa scoateti masina afara la lumina zilei sa puteti verifica. Evitati sa preluati masina seara.

In principiu pentru livrarea masinii se acorda cam o ora, deci este timp pentru a prelua masina. Puneti intrebari, dar nu intrerupeti omul de la livrari, nu pentru ca nu este politicos ci pentru faptul ca el va explica totul pe etape si ii cam intrerupeti "poezia". Puneti intrebarile in momentul cand termina "poezia" si va comunica propozitia magica "Daca aveti intrebari sau nelamuriri...", in felul acesta evitati sa pierdeti din timpul acordat livrarii. Dupa ce v-a explicat el ce avea de explicat luati-l la intrebari; sa va explice ceea ce nu a-ti inteles si ce nelamuriri aveti. Nu ii menajati, intrebati si cereti lamuriri chiar daca unele din ele par prostesti.

Sfaturi inainte de a ajunge in fata consilierului de livrari.
Cumparati presuri(covorase) din cauciuc originale din concesiune. Sunt foarte bune si durabile ca viata, eu le am de doi ani si cand le spal zici ca sunt noi. Chiar daca sunt mai scumpe sa stiti ca se merita investitia, va garantez eu ca la cate seturi de presuri after-market ve-ti cumpara, ve-ti ajunge mult mai scump decat cele originale.
Incercati sa va comandati senzori de parcare si alarma de fabrica pentru ca orice interventie asupra instalatiei electrice nu este buna, chiar daca este garantata de concesionar.
Pentru cei care stiu ca merg pe drumuri accidentate condati-va scut metalic si montatil inainte de livrare pentru ca ve-ti obtine mai usor un discount.

Ca ultima concluzie pot sa va sfatuiesc sa verificati masina foarte bine inainte de a o lua in primire. Orice fel de reclamatie ulterioara nu va fi luata in considerare, decat daca este clar ca defectul este din vina producatorului/transportatorului/concesionarului.

Multa bafta la preluat lei. :biggrin:

206 HDi, Nature will remember.