Clarion,o marca proasta?

Creat de turbojack, Februarie 10, 2008, 12:00:11 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

turbojack

Se intalnesc destule cazuri in care playerul masinii  are probleme de functionare si este aceasta marca.
Personal am mai intalnit 3 cazuri de CD-player aftermarket, la care unul bloca CD-urile inauntru,un altul nu mai memoriza posturile de radio dupa ce era oprit,iar al 3-lea fara motiv consuma atat de mult dupa ce era inchis, incat pana dimineata descarca bateria masinii.

Radon

Eu unul am avut o experienta buna cu Clarion, am schimbat CD-radio de la 307 VDO-Siemens, cu un Clarion (tot original pejo), si asta din urma se comporta MULT mai bine.
Eu treaba cu blocatul CD-ului o pateam la VDO, asa de rau ca ramanea acolo cu saptamanile. Si porma iesea singur.
Acum de cand cu Clarion, nu mai am probleme, parca si radio merge ceva mai bine.
Si din cate stiam eu, Clarion nu e tocmai o marca la care sa-i dai cu piciorul, adica e plasatat printre marcile de frunte la echipamente audio pentru auto.

mjustin

Se pare ca cele mai multe probleme intalnite cu aceasta marca au fost la 307 (mai ales la T5 parca) la CD player-ul stock. In rest tine si de norocul fiecaruia :biggrin: .

ventura

Si eu pe Mark al meu am tot Clarion radio-cd. Exceptand curatarea ocazionala a lentilei nu mi-a facut nici o problema.

Radon

Conform Site-ului reserachandmarkets.com, iata o clasificare la finele lui 2007, "pe natiuni", a principalilor producatori mondiali in domeniu:

3. Car audio makers and brands
3.1 Japanese and South Korean manufacturers
3.1.1 Clarion
3.1.2 Pioneer
3.1.3 Panasonic
3.1.4 Alpine
3.1.5 Sony
3.1.6 Kenwood
3.1.7 JVC
3.1.8 Sanyo
3.1.9 Fujitsu Ten
3.1.10 Daewoo
3.1.11 Nakamichi

3.2 The USA car audio manufacturers
3.2.1 Kicker
3.2.2 Rockford
3.2.3 MTX
3.2.4 JL
3.2.5 Audio Control
3.2.6 McIntosh
3.2.7 Boston
3.2.8 Dynamat
3.2.9 RODEK

3.3 European car audio manufacturers
3.3.1 Siemens VDO
3.3.2 Bosch
3.3.3 Philips
3.3.4 Mannesmann
3.3.5 Focal
3.3.6 Audison
3.3.7 Dragster
3.3.8 MBQuart
3.3.9 Heco
3.3.10 DLS
3.3.11 RENO
3.3.12 DALI
3.3.13 Dynaudio
3.3.14 DEGO
3.3.15 Inbow

Asadar, eu am schimbat Nr.1 in Europa cu Nr.1 in Japan&Korea.

P.S. Ce am eu acum e Clarion T5-stock.

Gabriel

Calrion se aude si ceva mai bine decat Siemens. Eu am tot Clario si merge fara probleme. Magazia in schimb nu mai citeste cd-ul 4. Magazia e Blaupunkt.

andrei

Eu am clarion stock pe 206 starline, si mi se pare foarte ok. Nu sunt genul care sa asculte muzica in asa fel incat sa se auda de pe trotuar cand am geamurile inchise, si imi ajunge - mi s-a parut inutil sa dau in plus o gramada de bani pentru JBL.

Pe de alta parte, la renault clio am blaupunkt, si acolo se intampla sa mai ramana CD-ul blocat inauntru. Am patit deja de 2 ori in ceva mai putin de 1 an.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

a_mic

Imi permit sa pun o intrebare chiar daca usor off-topic intrucat raspunsul poate fi numai "da" sau "nu" si nu as vrea sa infiintez o sectiune speciala pentru o atat de simpla intrebare. Deci:

Exista oarece scule muzicale care sa redea de pe caseta audio, cd si mp3? Adica "all in one".
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

andrei

Ar trebui sa verific, dar am impresia ca Hyundai venea, pe Accent, cu un radio-cd care avea si casetofon. Deci era un radio-cd-casetofon-player :)
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

 :offtopic:
Citat din: a_mic din Februarie 11, 2008, 12:34:41 P.M.
Imi permit sa pun o intrebare chiar daca usor off-topic intrucat raspunsul poate fi numai "da" sau "nu" si nu as vrea sa infiintez o sectiune speciala pentru o atat de simpla intrebare. Deci:

Exista oarece scule muzicale care sa redea de pe caseta audio, cd si mp3? Adica "all in one".

:offtopic: Asa cum spunea si @andrei am vazut pe SantaFe I si chiar pe Tucson o minicombina de acest fel si parca ceva asemanator la Ford.
Pe 206 am Clarion si este OK.
@andrei nu trebuie sa fie volumul foarte tare ca oricum muzica se aude si pe trotuar deoarece la 206 exista o antifonare destul de mica(parca ar fi Dacie).

andrei

M-am plans si eu de chestia cu antifonarea... Aia e, nu ai ce-i face. Adica stiu ca erau la un moment dat niste discutii despre captusit usi si podele si tavane in vederea antifonarii, dar mai bine iei alta masina din start decat sa te apuci de de-astea, daca nu ai inclinatii spre bricolaj si mult timp liber...

Oricum, la mine 206 e prima masina, si de aproape 2 ani de cand o am, stiu deja multe chestii pe care o sa le vreau de la urmatoarea masina, insa un sistem audio mai performant nu se numara pritnre ele :) Oricum, banuiesc ca aproape orice masina achizitionata din 2009 incolo, va avea din serie ceva care sa stie de MP3-uri, asa ca...
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006