Consum carburant 206 benzina

Creat de mjustin, Februarie 14, 2007, 07:13:38 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

Cel mai misto e sa lasi masina si sa iei metroul, asta daca ai treaba chiar la km0, universitate, unirii, etc.
Sunt variante care te scot in max. 10 minute de la intrarea aia din Bucuresti pana la metrou, pe linia cu Universitate / Unirii, deci la mai putin de 15 minute de mers cu metroul de zona km0.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

#31
Dupa plinul facut si folosirea metodei matematice, am avut un consum de 6,1%(cu trafic de capitala inclus  :biggrin: ).

Problema este ca nu prea reusesc sa merg mereu in acest ritm.

Andrei ca sa iti urmez sfatul ar trebui sa ajung macar pana la Obor, sa iau un metrou pana in Pta Victoriei de unde sa schimb catre Universitate. Cred ca schimbarea a cel putin 3 mijloace de transport pe sens plus lasarea masinii intr-o zona de periferie nu prea surade nimanui.

andrei

 :offtopic:
Statia Obor este inchisa. Plus ca pana la Obor iti ies peri albi de cat stai in trafic. Dar poti iesi cam din dreptul Carrefour Colentina (ba chiar mai spre iesirea din bucuresti de acolo) spre Pipera, cam paralel cu centura, doar oleaca mai inauntrul orasului. Sunt ceva scurtaturi. Si de-acolo din Pipera iei frumos metroul de la cap de linie direct spre Victoriei-romana-universitate-unirii.


Poate ar merge un topic cu scurtaturi / variante de acces pt. diferite orase ? Stiu ca se mai discutasera subiecte similare, ne invatase Radon cum sa ocolim Sibiul, la intrarea dinspre Brasov, etc.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

espero

Buna ziua!

Proaspat proprietar al unui Peugeot 206, 1.4E, Sacré numéro (Urban), as vrea sa va pun cateva intrebari.

Folosesc masina mai ales in oras, si putin pe nationale, dar consumul mi se pare destul de ridicat.
Nu stiu daca se poate face vreo setare la un service Peugeot a calculatorului de bord pentru a diminua (optimiza) consumul?

Pe de alta parte, nu stiu daca zgomotul schimbatorului de viteze e normal, sau se poate face totusi ceva?

Si inca o observatie mai ciudata: pe timp de ploaie mi se pare ca masina se murdareste foarte repede, si noroiul intra prin
toate gaurile posibile si imposibile, incat e greu sa cobori din masina ca sa nu te murdaresti la pantaloni...
Mai are cineva aceasta problema sau o solutie posibila?

Va multumesc in avans pentru ajutor!

marius.v

Toate problemele tale, nu sunt de fapt probleme!
Asa sunt toate 206-le.
Si consumul si zgomotul cutiei si murdaria.
Asa ca incearca sa te impaci cu masinuta asa cum e si bucura-te de ea.
Enjoy.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

AIR

#35
Se pare ca partea cu stropitul masinii e boala Pug si a mea se murdareste mult mai repde si mai tare decat Kangoo :blink:!
Cat despre precizia (levierului) schimbatorului de viteze si zgomotul sau eu pur si simplu am ramas uimit ce galagios si imprecis e fata de Renault (deci fata tot de o masina franceza).LA revizia de 10 000km mi s-a spus ca e un zgomot tehnologic :crying:, deci nu ai ce sa-i faci!
Trebuie sa-l ignori!
CAt despre consum la traficul de la noi si la lipsa acuta de cai de comunicatii (a se citi drumuri, autostrazi, sosele de centura)....nu mai comentam nimic!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

mjustin

#36
Dupa atat  :offtopic: sa revenim la consum carburant 206 benzina.
Dupa metoda plin-plin si un traseu de cca 540 km, alergata destul de tare(140-160 km/h mare parte din traseu), desigur cu AC, pot spune ca plafonul ramane undeva pe la 7,2l/100km. Cred ca este bunicel tinind cont ca am tras de masina si nu am mers la consum  :biggrin:.
Acum cred ca am curatat injectoarele.

mjustin

Sa mai completez cu date noi.
Se pare ca la mine benzina cu CO mai mare de 95 se consuma mai repede si mai mult. Chiar daca am mers linistit cu benzina de 98 tot nu am scos consumul dat de producator insa cu Efix 95 sau Petrom 95 am fost pe aproape. Cred ca raman la benzina cu CO 95 si voi folosi la curatat injectoarele Co 98 sau mai mare.
Acum datele promise la un consum mixt (facut pe ruta Galati-Bucuresti-Nei Pori si retur cu ceva foiala pe la Meteore), AC destul de mult folosit undeva intre 5,1-5,56l/100 km. Multumitor cred eu.

asterisc

@mjustin: la mine variaza foarte mult de mood-ul in care sunt. Se intampla cateodata sa merg cu consum sub 5%, cu accelerari lente, si viteze intre 90-110km/h.

Un exemplu care m-a dat pe spate a fost un drum la Sovata-Cheile Bicazului, vara asta. Cluj - TgMures - Sovata acul s-a miscat 1 liniuta (~7litri), am calculat atunci un consum usor sub 5% (~150km facuti, ~7litri) - 2 persoane in masina, constant 80, cu varfuri de 100. Treapta a 5-a mereu, intre 2000 si 2500RPM.
Sovata - Cheile Bicazului in schimb, ~90km, a scazut 2 liniute (~14litri), aici mers foarte sportiv, intre 5000 si 6000rpm all the way, mult timp treapta a 2-a si a 3-a.

Depinde foarte mult de starea drumului, la drumuri bune si intinse, unde accelerarile sunt liniare si lente, consumul este mai mic, insa pe drumuri proaste unde franezi violent sa ocolesti gropi, si accelerezi imediat dupa, consumul este considerabil mai mare.

M-am obisnuit cu consumul masinii care este direct proportional cu greutatea talpei mele  :001_wub:
Reality is for those who can't face Science Fiction

mjustin

Dupa un parcurs de cca.430km doar in oras am un consum de 8,03l/100km(metoda plin-plin).

Gheko

Un parcurs de aproximativ 389 km in oras si vre-o 40 afara, consum 9.3l/ 100km(plin-plin).

Col

Si eu consum destul de mult cu naveta mea zilnica de 100 km combinat oras cu drum national si interjudetean dar vreau sa va spun un lucru interesant apropo de schimbatorul de viteza si anume ca eu am avut un Peugeot 206 fabricat in oct 2007 si la care schimbatorul facea zgomotul de care vorbiti dar ca la noul meu Peugeot 206 fabricat in sept 2008 nu se aude nici un zgomot la schimbatorul de viteza si parca functioneaza mai bine ca la celalalt.

TLGTLC

Am facut acum consumul in conditii de iarna grea: 9.28 l/100. Motor 1.4

SportWagon

Enorm. La mine e mai putin decit dublu.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Kman