Schimbare becuri panou comenzi incalzire

Creat de a_mic, Februarie 22, 2008, 05:32:04 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Problema mea este urmatoarea: la panoul de deasupra scrumierei, cel pe care se afla comenzile pentru:
- incalzire/racire
- aer conditionat
- degivrare luneta
- recirculare aer
nu mai functioneaza unul din becuri. Ma intereseaza:
1. tipul de bec utilizabil
2. cum pot demonta panoul ca sa am acces la becuri
3. daca lucrarea e complicata si e necesar serviice

Masina: P206/1.4 hdi/2003

:offtopic: dau, la schimb, instructiuni de schimbare a becurilor de la afisajul CB  :biggrin:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

pufiman

#1
a_mic lucrarea aceasta nu e deloc complicata, stiu ca am desfacut la un moment dat panoul central, va trebui sa ma uit in cartea de service sa-ti dau detalii despre operatiune, primul pas cred ca este desfacerea partii de sus unde este afisajul si ecranul CB care e prins doar in cleme (tragi in sus de el), apoi o sa ai nevoie de o surubelnita in stea pentru ca sunt niste suruburi care tin partea centrala.
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

a_mic

#2
Ok, nu ma grabesc. Te astept cu lamuriri. Oricum, lucrarea nu o fac inainte de saptamana viitoare, ca am observat ca se invarte roata si asa  ;)
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Mihai B

   Cred ca asta te poate ajuta.....e in engleza

http://206gti.net/airconlight/

   Iar aici gasesti si poze ale acestei "interventii"

http://206gti.net/phone-console/

Spor la lucru  :biggrin:

a_mic

Multumesc, Mihai! (De ce nu-mi apare emoticon-ul cu halbele de bere?). Dupa ce voi rezolva problema, voi incerca sa construiesc un tutorial dedicat.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

alnaibii

Si la mine s-a intaplat aceeasi problema, pare ca s-a ars un bec. Am fost la un service, si s-au uitat aia in manual, inainte sa desfaca bordul. Raspunsul a fost: nu s-a ars nici un bec, pentru ca in bord acolo nu este decat un bec. Probabil s-a deplasat doar, si da mai multa lumina in stanga (cazul meu).

turbojack

Citat din: alnaibii din Martie 04, 2008, 10:48:23 A.M.
.... Probabil s-a deplasat doar, si da mai multa lumina in stanga (cazul meu).
Adesea dupa o functionare indelungata,sticla din interiorul becului se "afuma" (nu intru in detalii tehnice) ,fapt ce va diminua luminozitatea becului,din acest motiv la demontarea instrumentelor de bord pentru a schimba un bec de iluminare,le schimbam pe toate.