Main Menu

Senzori parcare

Creat de wionut, Februarie 25, 2008, 11:09:36 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

Salutari !

Asta cu display-uri suplimentare intr-adevar nu e prea atragator. Nici mie nu prea mi-ar veni sa ma apuc sa trag fire prin masina, motiv pt. care nu pun senzori de parcare. Mi se pare ca nu aduc suficiente beneficii incat sa merite.

La cei electromagnetici despre care era vorba, cum se realizeaza mai exact doua chestii: 1, alimentarea lui si 2, avertizarea in caz ca detecteaza ceva ? La 1 ar fi interesant sa nu aiba nevoie de alimentare, sa aiba baterie, ceva, insa la 2 tot trebuie trase ceva fire pana in masina, nu ?
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Albert

Ma faceti sa ma simt ca un incepator :biggrin:
Totusi...daca as avea ca voi, Peugeot 206 & 207, as gandi asemenea voua.
La 307-le meu nu am montat...vizibilitatea e oarecum buna.
Cred ca nu ati condus o octavia cu eleron sa vedeti ce vizibilitate excelenta aveti cand dati inapoi.
Sa va dau un exemplu, in mers, daca o masina se apropie de mine...nu pot sa vad ce scrie pe nr de inmatriculare, cand se apropie mai bine...deja numarul de inmatriculare nu se mai vede, a intrat in "unghiul mort".
Apropos...sa stiti ca vad bine la distanta...cu precadere blondele&brunetele :001_smile:
Eu consider senzorii de parcare utili, mai ales in conditiile actuale de trafic, cand spatiile de parcare devin tot mai inguste si mai putin numeroase.
De acord, mai tragem niste fire, dar oare ar trebui sa renuntam si la boxele audio din spate din acelasi motiv?
Nu trebuie demontata masina..sa fim seriosi.
Nici alarma nu mai montam pe masina...trebuie demontate fetele de portiera. Daca cel care ne incaseaza manopera face lucru de calitate, sigur nu ar trebui sa apara "greierasi" sau alte zgomote ulterioare.

vlad_207

Eu n-am nici o problema cu firele trase prin masina. Sunt trase prin plafon si nu se vad. Eu nu mi-am pus senzorii ca nu eram in stare sa parchez ci ii mult mai comod cu ei. Pana sa-mi iau 207-le numai 307 sw si dube am condus si nu le-am agatat niciuna la parcari iar parcari numai cu spatele fac. La 307 sw este mai buna vizibilitate in spate.

Mihai B

#18
Citat din: andrei din Martie 25, 2008, 05:08:04 P.M.
La cei electromagnetici despre care era vorba, cum se realizeaza mai exact doua chestii: 1, alimentarea lui si 2, avertizarea in caz ca detecteaza ceva ? La 1 ar fi interesant sa nu aiba nevoie de alimentare, sa aiba baterie, ceva, insa la 2 tot trebuie trase ceva fire pana in masina, nu ?

    Alimentarea se face la fel ca la ceilalti, adica de la becul de marsarier, iar avetizarea este numai sonora. Exista si tipuri de senzori electromagnetici care au si dispay, prin care se arata numai distanta, nu si pe care parte se afla obstacolul.
    Uitati aici un exemplu http://www.proxel.com/.
   
    Sper ca in acest sfarsit de saptamana sa apuc sa-i montez.

andrei

Am inteles cu alimentarea. Aia cu becul de marche-arriere treaca mearga, n-ar deranja teoretic deloc, nici estetic nici in vreun alt fel.

Dar cu semnalizarea sonora ? difuzoras ceva in senzor ? sau se trage vreun fir in masina, eventual la difuzoarele de pe usi ?

Merci !
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

Gasesti in imagine un "difuzor"/buzzer care se leaga prin fire si se pozitioneaza undeva in masina.

andrei

Da, asa mi se paruse si mie, ca e un difuzoras chestia aia dinnimagine, am zis sa intreb. E cam complicat, una peste alta - ma gandeam pt. masina sotiei. Dar in conditiile astea nu este o urgenta, mai ales ca se descurca f. bine cu parcatul :)
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Mihai B

#22
  Da, intr-adevar este un difuzior (buzzer). In ceea ce priveste montajul, singura diferenta dintre acest sistem si cel su senzori ultrasonici este ca nu mai trebuie gaurita bara pentru a fixa senzorii. Daca nu ma insel pe pagina catre pe care am dat-o ca exemplu, este si un filmulet in care se arata cum se monteaza. Am gasit si pe YouTube filme, care arata functionarea acestui sistem pe mai multe tipuri de masini.

  Apropos de senzorii ultrasonici, mai acum doua saptamani, la benzinaria de la Baneasa, un Passat cu asistenta la parcare, a atins balustrada ce separa terasa de la restaurant de parcare. Tipul care o conducea s-a bazat numai pe senzori, acestia semnalizand eronat distanta, a dat destul de bine cu bara in balustrada. Ideea e ca acei senzori (montati din fabrica) nu au "vazut" balustrada.  :001_tt2:
Nu zic ca cei electromagnetici sunt mai buni; nu as vrea sa dovedesc contrariul "pe bara mea"  :blushing: Am vrut sa zic doar ca nu trebuie sa dai cu spatele "orbeÅƾte". Pe langa cei 4  "ochi" ai masinii trebuie sa-i folosesti Åƾi pe cei doi "din dotarea" omului.

mjustin

Este foarte posibil sa fi atins deoarece a trecut de zona vizibila si a prins un unghi mort. Foarte posibil ca senzorii ultrasonici sa nu aiba aceasta problema cu unghiuri moarte.
Parerea mea(care am montati senzori fata spate) ca acestia sunt un moft. Baza ramane la cei doi(sau patru  :biggrin: :oops: ) senzori din dotarea naturala numiti ochi.

Mihai B

Citat din: mjustin din Martie 27, 2008, 02:54:18 P.M.
Foarte posibil ca senzorii ultrasonici sa nu aiba aceasta problema cu unghiuri moarte.

Cei electromagnetici nu au unghiuri moarte. Cred ca electromagnetici ai vrut sa spui.

vlad_207

Senzorii mei au o intarziere de reactie, adica daca dai in spate cu viteza s-ar putea sa atingi un obstacol fara sa te avertizeze deloc dar n-am prins inca pana acuma sa aiba vre-un unghi mort. Ai mei detecteaza obstacolede de la 1,5m pana la 0,3m. La distanta de 1m nu prea are cum sa aiba unghiuri moarte intrucat raza de detectie a unui senzor este destul de deschisa. La mine difuzorul este incorporat in oglinda, unde este si afisajul.

n_costique

Dupa doua experiente neplacute am decis sa-mi caut pe fata si pe spate . Ma gandesc ca nu pot pune decat electromagnetici , pentru ca am bandourile vopsite si gaurile de senzori sunt groaznice asa. Aveti acesti senzori elecromagnetici montati, cum se comporta ?

mjustin

#27
Sa stii ca pot fi vopsiti in aceeasi nuanta cu cea a masinii. Nu stii cum am montat eu fata+spate?

vlad_207

Mie mi se cojeste vopseaua de pe ei desi au fost vopsiti la reprezentanta si a costat si 60 de lei pentru 4 nasturei.

sw tm

Tocmai pentru ca au fost vopsiti la reprezentanta! :001_tt2:
La 307 meu dupa ce o Dacie batrana a insistat sa intre in fundul SW-ului am facut reparatia pe casco, ma rog diverse interventii printre care si o revopsire a barii spate. Dupa un an a inceput sa se exfolieze...
Si apropo: de ce ii vopsesti?