Rugaminte (ajutor !)

Creat de ildy_a, Martie 04, 2008, 11:10:02 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ildy_a

Buna, sunt studenta in anul 3 la AR (autovehicule rutiere) una din subiectele mele de proiect este de a 'face' un propriu autoturism. Problema este ca am datele de initiere cum ar fi: MAS (masina cu aprindere prin scanteie) 50 kW si 5800 rot/ min
Eu m-am gandit ca cea mai apropiata masina care se poate compara cu aceste date este peugeot 206, problema mea este, ca nu am gasit foarte multe date pe internet referitoare la aceasta masina, sa nu vorbesc de date tehnice si dinastea, adica nici site-uri nici brosuri nici nimik. Va rog daca cunoasteti un astfel de site sau as putea downloada de undeva sa-mi scrieti. Va multumesc mult

turbojack

Printr-un simplu search pe "google" se  gasesc destule  date tehnice.Presupun ca ai nevoie si de date structurale ,dotari,performante.O adresa e-mail ar fi utila.

ildy_a

#2
Da intr-adevar pot intra pe goggle si sa caut dar nu imi sunt datele foarte utile, am nevoie de mai mult. Adresa mea de mail este : ildy_a@yahoo.com Ms pt reply

andrei

Hmm !

Sigur exista pe acest forum multi oameni care sa se priceapa la asta, acum insa depinde ce inseamna a "face" propriul autoturism... Totusi este ceva prea complex pt. bricolaj...

Sunt si eu curios, ne poti da mai multe detalii despre acest "subiect de proiect" ?
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

turbojack

Citat din: andrei din Martie 05, 2008, 07:38:24 P.M.
... ne poti da mai multe detalii despre acest "subiect de proiect" ?
Exact,ar fi foarte utile mici detalieri a cererii.Un autoturism este extrem de complex ,de aceea este greu sa explici in cateva randuri totul.

ildy_a

#5
Pai adevarul este ca nu, nu pot sa va dau mai multe subiecte, deoarece , doar acestea sunt datele mele, de proiectare. Totul se parcurge in timp. Adica prima saptamana ne da subiectul si trebe sa-l explicim in cateva module care ni se da. Ca de ex. sapt trecuta am primit ca am de facut un autoturism de 50 kW cu turatia 5800 rot/min. In plus mie dat pe parcurs ca am 5 locuri/ persoana = 75 kg si fiecare are cate un bagaj de 25 kg
Adica toate astea se intampla imaginar. Imi aleg un ampartament, ecartament, imi dau propriile: lungime/latime/inaltime, masa propie
totul se petrece fictiv
Dupa care imi calc greutatea utila, a celor 5 pers=bagaje.
Repartizez greutatea pe punti=> roti.
Aleg o capacitate de rezervor, demarare , spatiu minim de franare, pneuri, caract motorului , si inca un pic. Cam astea imi trebuiau sa le aleg...  si ideea este ca eu doream adica mi-am imaginat ca peugeot 206 este masina aprope potrivita pt proiectul meu si , ideea fiind ca ea sa iasa si mai bine sa fie 'construia', 'proiectata' bine, imi trebuiau mai multe date, pe care nu le-am prea gasit, pt utilizare. si asa mai departe , apoi maine imi dau continuarea si asa mai departe o 'construiesc' in timp saptamanal dupa cerintele si criteriile profesorilor, al fel cum mai trebe sa construiesc si un motor la o alata materie ... teoretic pare usor, dar crede-ti-ma nu chiar ca trebe sa te iei dupa criterii si nu le poti arunca in vant... numai asa... calcule si mai multe ...
:(
De aceea ma gandeam ca careva detine niste date fixe si are si cunostinte in acest domeniu sau este utilizator a unor asemenea masini ... si o cunoaste mai bine ... nu numai informatii de pe talon cum ar veni

turbojack

In postul 2 ai niste date dimensionale de la care se pot demara niste calcule preliminarii.

mjustin

Arunca un ochi si aici. Poate gasesti ceva folositor.

marius.v

Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

ildy_a