Cine ma poate sfatui in alegerea unui peugeot 406???

Creat de savu500, Martie 05, 2008, 02:39:06 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

savu500

Cine ma poate sfatui in alegerea unui peugeot 406??? Diesel sau benzina? Daca stie cineva avantajele si dezavantajele acestui model, atat pe benzina, cat si pe motorina..

turbojack

#1
Poti detalia putin?
In primul rand masina se achizitioneaza in functie de necesitati,de aceea poate fi un coupe,berlina sau SW.
De asemenea si motorizarea se alege tot in functie de necesitate: benzina sau diesel.
La putini kilometri efectuati pe an, as opta pentru un motor benzina,datorita costurilor mai mici de intretinere.
Amanunte poti gasi in sectiunea de 406 sau in jurnalul unui coleg.

savu500

Eu vreau sa-mi aduc unul la vara, in 4 usi. nu am de facut multi km pe an. Mi se pare cea mai frumoasa masina de la peugeot si tin neaparat sa am una, de aceea vreau sa aflu mai multe detalii. Imi iau unul pana in 5000 de euro. Ce ma poti sfatui? Cum sa caut? Dupa ce criterii?

turbojack

In primul rand e bine sa vizitezi cateva site-uri cu vanzare de masini pentru face o apreciere corecta,cu atat mai mult cu cat acolo sunt trecute dotarile,kilometri si anul de fabricatie,deci doar o evaluare pur orientative.
Site italian 1,italian 2 ,sau german.

savu500

Asta stiam si eu. pe mobile am cautat. Dar vroiam sa-mi spui asa in general, ce probleme au ? Ce trebuie urmarit, verificat, cand cumperi un 406? Care sunt zonele cu probleme?

Radon edit: Stimate user nou. Te rog sa respecti regulamentul in ceea ce priveste postarile. Ai primit o atentionare si prin PM, insa se pare ca nu ai citit-o. Asadar, trebuie sa te atentionez si aici, rugandu-te inca o data sa folosesti majusculele. Si, evident, sa mai citesti o data regulamentul. Multumesc.

turbojack

In primul rand urmareste discutia de aici,apoi putem particulariza pentru 406.

sebaa

Salut, am si eu un 406 de 2 luni si jumatate si am facut 2.600 km cu el pana acum. Al meu are motor pe benzina de 2.0 litri si 132 CP.

Daca spui ca faci doar 5.000 de kilometri pe an si ESTI SIGUR ca DOAR atat faci e ok sa iti iei un motor pe benzina - deoarece un diesel nu este rentabil din punctul de vedere al costurilor la km astia.