Felina mea cea noua - 308

Creat de Fux, Martie 06, 2008, 03:55:24 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Fux

Dupa aproape 5 luni de asteptare (comandata pe 12 Octombrie) a ajuns si felina mea pe pamant romanesc: 308 1.6 THP Blanc banquise, Irazu Greje, Premium Pack + jante 17'
Deocamdata se afla la Curtici dar intr-o saptamana (daca se misca leasingul bine) va papa primii km cu mine la volan.
Voi reveni cu poze si impresii. :)

andrei

Felicitari !

Asteptam impresii saptamana viitoare ! Inteleg din profil ca ar fi un 308 cu 1.6 THP ?
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

Felicitari!  :clap:
Asteptam primele impresii si desigur primul pictorial.

Gabriel

In sfarsit. Cred ca acum asteptarea e si mai grea.

Seby

Felicitari pentru masina...sa o conduci cu placere si la cati mai multi km fara probleme impreuna :P
...face the future...

Fux

As avea 2 intrebari:
Alarma: mi-au zis ca e 700 de lei (cumparata si montata la ei inainte de livrare). Mie mi se pare cam mult.
Covorase: am inteles ca vin odata cu masina dar ei ti le vand separat. E adevarat?

As aprecia niste informatii sigure si nu din auzite. :)

mjustin

#6
Covorasele sunt separat. Ori le primesti bonus ori le cumperi. Alarma pusa de ei daca nu e prea sofisticata poate costa cca. 650-700 ron(mie mi-au montat K9 Mundial-dar a fost bonus, este destul de banala si simplista) sau chiar mai mult.

dadu

Si ca un mic sfat: ai grija ce alarma vor sa iti bage pe gat si la ce pret (de obicei e una ordinara la un pret de 3-4 ori mai mare).
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Fux

#8
Vineri am intrat in posesia masinii. :)
Aveam unele mici indoieli referitor la aspectul exterior din spate si oglinzile laterale, dar s-au spulberat. Masina arata mult mai bine decat ma asteptam si cred ca albul este culoarea care i se potriveste cel mai bine. Un plus cred ca-l constituie si tapiteria deschisa la culoare si incaltarile 225/45 R17. O placuta surpriza a constituit-o roata de rezerva, janta de aliaj. S-a mirat si dealerul. O sa pun niste poze mai pe seara, daca reusesc sa le micsorez.

Si fiind week-end, am scos-o un pic, aproape 700 km, la plimbare. Pana la 130 km/h nu se aude mai nimic in masina, parca ai sta pe loc. Motorul incepe sa traga tare de la 2500 rotatii in sus (mi s-a parut un pic ciudat pentru ca stiam ca am cuplu maxim de la 1400 rotatii in sus). Mai mult de 3500 rotatii nu i-am dat, o menajez pana fac 2000 km, dar dupa cum trage in intervalul 2500-3500, mai sus cred ca devine o bestie.  :clap:

Mi s-a recomandat sa bag benzina de minim 98 si cum folosesc doar OMV nu am alta solutie decat Carrera 100. Consumul mediu pe cei aproape 700 km (aprox 150 km in localitate) a fost 9.2, cu o viteza medie de 66km/h (asa mi-aduc aminte ca era aseara). Mi se pare foarte bine, in conditiile in care cu 206-le, pe acelasi traseu aveam un consum de 8. Pe autostrada, cruise control activat la 139 km/h (fix 3500 de ture) are un consum de 8.4.

cos_mj

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multi km fara pb!!

Si eu am avut supriza sa vad ca la varianta FELINE care mi-a venit avea janta de arezerva de aliaj pe 17 si display central color.

La tine display-ul central este color?

Initial comandasem tot Premium Pack cu interior GREJ, asa cum am inteles ca ai si tu, dar apoi mi-am dat seama ca FELINE ar trebui sa arate mult mai bine si am ramas foarte placut surprins sa constat ca am avut dreptate.

Neaparat sa pui poze si sa faci ci poze din interior.
Scot acidul din apa plata!

Gabriel

8.4 l/100 km la 130 km/h e foarte bine. A mea consuma cu un litru mai mult si are cu 12CP mai putin. Faina achizitie. Sa o stapanesti sanatos.

andrei

Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Fux

Nu am afisaj color.
Pun 2 poze facute in graba. O duc la un shooting in weekend daca e soare. :)

mjustin

Faina achizitie, sa o stapanesti sanatos  :clap: .

Seby

Forate frumoasa...niste jenti negre ar fi bestiale si 2 leuti rosii pe laterale  :001_tt2: ... Sa ai noroc de ea.
...face the future...