Peugeot 307 vs Citroen C4

Creat de Ovidiu, Aprilie 09, 2008, 01:03:51 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rara

Toate marcile au probleme. Intra pe forumul mercedes, la fel peste tot. Totul ramane o problema de buget si imagine.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

a_mic

Citat din: GXG din Aprilie 09, 2008, 04:17:55 P.M.
Intrebare: de ce e stergatorul de luneta asa de mic la C4 coupe? Era clar loc de unul mai mare. Mai bine nu il puneau!

Raspuns: pentru ca doar atat incape  :biggrin:! M-ai pus pe jar si l-am verificat: nici macar cu 1 cm mai lung nu se poate!
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Kman

Bine acum am gasit problema la C4 stergatorul prea mic.
Asta e pentru cine vrea sa caute intr-adevar nod in papura.
Pot fi de acord ca pentru unii poate fi neplacut volanul cu butucul fix, sau ceasurile de bord pe mijloc, dar asta cu stergatorul...
Oricum Citroen sta mai bine ca preturi decat Peugeot.
E o varianta demna de luat in calcul.

Vlad01

K-man aici tin sa te contrazic putin. Cauta C4 1.6 HDi pe mobile.de si 307 sa vezi care au preturile mai mici  :001_tt2:

Radon

@Vlad - K-man se referea la pretul "de nou" nu la o eventuala valoare de revanzare sau la pretul unui SH pe piata germana.
De nou, la ora asta, Citroen sta mai bine in pret decat Peugeot, cel putin daca stai sa compari 308 cu C4 sau C4-picasso. La aceiasi bani, dotari superioare la Citroen, la aceleasi dotari, pret mai mic la Citroen. Asta e realitatea, din pacate.

GXG

#20
Va vine sau nu sa credeti, stergatorul ala pe mine chiar ma incomodeaza. Volanul cu butuc fix si dispalyul central sunt ok (nu ma dau pe spate, dar nici nu ma oripileaza). La fel apreciez la 307 dimensiunea buzunarului de pe usa, volumul torpedoului si nu apreciez calitatea sistemului audio. Nu sunt deloc, carcotas. Pentru mine, stergatorul spate este foarte important pentru un hatch-back. Mie mi se pare ca e loc de unul mai mare. O sa ma uit mai bine sa vad cum de nu incape altul.

Pe viitor o sa incerc sa ma abtin de la pareri care nu sunt in ton cu ale majoritatii (sau anumitor majoritari). (am preferat/cumparat berlingo in loc de partner si e aproape aceeasi masina, asa ca nu ma luati pe mine cu nodul in papura; fiecare da banii pe ce vrea si face alegerea pe banii lui) De asemenea am ales impreuna cu un amic C4 coupe in ciuda stergatorului spate (nu ne-a placut niciunuia), asa ca hai sa lasam deoparte aprecierile la adresa altora si sa ne vedem fiecare de treaba lui. Eu unul cand zic ceva, nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba si nici nu zic din dorinta de a ma contrazice cu cineva; pur si simplu aia e opinia si aprecierea mea.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Vlad01

GXG, cred cĂ„Æ’ m-ai ßnÅ£eles greÅƾit...era doar o expresie prieteneascĂ„Æ’, nimic mai mult. Departe gùndul sĂ„Æ’ fiu ßmpotriva cuiva anume. Nu Åƾtiam cĂ„Æ’ se referĂ„Æ’ la maÅƾini noi.

vlad_207

Citat din: rara din Aprilie 15, 2008, 09:50:41 A.M.
Toate marcile au probleme. Intra pe forumul mercedes, la fel peste tot. Totul ramane o problema de buget si imagine.

Am intrat si pe mercedes dar totusi nu au atatea probleme. Normal ca inca o masina perfecta nu s-a inventat, dar in comparatia asta, 307/c4, citroenul este ceva mai defectuos, concluzia am tras-o dupa ce am studiat mai atent forumul lor.

Preturile la c4 sunt asemanatoare cu cele ale lui 207. Cel putin varianta cea mai ieftina de c4 cu motor 1.4, 90cp era mai ieftin decat 207 si mai dotat.

theprince

Sa inteleg ca ai facut o comparatie la sange intre probleme expuse vizavi de 307 si C4 si asa ai decis ca e mai pagubos citroenul?

vlad_207

Mie asa mi s-a parut dupa ce am citit pe forumul lor. Mie personal imi place foarte mult c4 si m-am gandit cand am luat eu masinuta si la c4.

rara

Pai asa intra pe forumul Renault sa vezi acolo!!! La ce scrie acolo ar trebui bietii oameni sa mearga pe jos. Si cu toate astea sunt convins ca exista o sumedenie de Renault-uri fara probleme. La mercedes nu cred ca e chiar relevant. La un studiu asupra varstei utiliatorilor inscrisi pe forumuri auto nu cred ca vom regasi targetul mercedes  :001_smile:


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

GXG

Revin cu o precizare: m-am uitat mai de aproape la un C4 coupe si la asta parca stergatorul ala era mai mare... incep sa intru la banuieli ca ar fi doar o iluzie optica.  :confused1:
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

vlad_207

Pana la urma fiecare isi alege ce masina ii place. Pe mine ma-nebunea tata sa iau hyundai accent, o masina care, din cate stiam, eu este destul de fiabila. Degeaba tot imi zicea tata ca el este satul de peugeot, ca au multe probleme, ca accentul este mai fiabil si mai spatios, ca eu tot ce am vrut eu am luat. Sincer sa fiu, m-am gandit si la fiabilitate si am consultat putin forumurile inainte. Daca masina prezenta multe probleme, sigur renuntam la ea si ma orientam spre altceva. Oricum eu n-am o parere buna despre dieselul de renault si ford, sau despre opel in general, iar aceste masini cam sar din discutie atunci cand vine vorba despre achizitia unei noi masini.

cristic

Offtopic: Hyundai Accent nu prea pune accent pe siguranta.

vlad_207

Totusi masina aia este din 1998. Daca urmaresti mai atent site-ul nici 406 nu are un rezultat foarte bun sau altele din acea perioada.