308 din Germania

Creat de scoty, Mai 23, 2008, 09:35:40 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

scoty

M-am uitat pe diverse site-uri de vanzari auto din Germania si am vazut ca la echipari gen confort pack premium o masina noua este in jur de 18000 si se pot configura diferit si chiar au mai multe dotari ca la noi, ex. variant sport plus ma referer la HDI 110 FAP, care are 6 viteze.
Asa ca am hotarat sa ma duc sa-mi iau masina noua din Germania, plus ca nu stau 4 luni pana vine. Intrebarea mea ar fi a trecut cineva din voi prin aceasta experienta, poate sa-mi dea niste sfaturi, vreau sa iau masina pe firma caci am aflat ca ei deduc pe loc TVA-ul, ce documente imi trebuie si la ce sa fiu atent, cum se face plata ca nu o sa ma duc cu teancul de bani la mine?

coyote

Surpriza, si la noi se vor aduce 1.6 HDi cu 6 trepte... Masina din Germania va costa mai mult decat una cu echipare echivalenta luata de aici. Desigur, la noi nu este disponibil ciocoflenderul variabil cu semnalizare pe partea stanga, dar nu stiu daca pentru cateva optiuni (unele fiind chiar mofturi) merita sa treci prin atatea complicatii. Parerea mea.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

elipsys

@coyote: Scuze... mai poti repeta o data ce face acel "ciocoflender" variabil?  :biggrin:

coyote

Nu stiu,dar suna complicat, intelegeti voi ideea.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

elipsys

Adica e vorba de senzorul de trecere pe contrasens, care vibreaza in scaun cand treci de linia continua....  :biggrin:
Cred ca era util, mai ales la noi, acest ciocoflender la ce "auto-strazi" avem  :offtopic: Sa te zgaltie la creieri.. de fiecare data cand faci o depasire....  :001_tt2:

"A camera mounted in the front end monitors lane markings and the driver's seat will vibrate if the car strays across white markings without the indicator being used."

GXG

Mi se pare o mare prostie. Mai simplu era o camera care sa iti detecteze pleoapele (cred ca altii chiar folosesc). Daca ai incalcat marcajul, sunt sanse mari sa nu mai ai timp sa reactionezi, si sa te zgaltaie tirul.
Eu, daca mi-as lua masina mai echpata, nu as lua-o nici mort de la noi. Orice s-ar zice, masinile "pour l'est" nu sunt la fel. Pana acum am vazut si la frantuji, dar si la nemti.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

elipsys

Citat din: GXG din Mai 27, 2008, 03:12:21 P.M.
Orice s-ar zice, masinile "pour l'est" nu sunt la fel. Pana acum am vazut si la frantuji, dar si la nemti.

Poti exemplifica? In ce sens nu sunt la fel? Piese... mod de fabricare... etc.
Si care ar fi motivul?  :blink:

andrei

Eu zic ca e zvon, nu cred ca se mai aplica asta cu "pentru europa de est".
E greu sa te pronunti in lipsa unor chestiuni punctuale de dezbatut.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

elipsys

Pai exact... Ar trebui sa fie un motiv ca sa faca chestia asta.

GXG

Pai la Peugeot nu ma pot exprima, dar faptul ca nu imi pot comanda anumite chestii ma pune pe ganduri. Si nu ma refer aici doar la masinile la oferta speciala.
Eu nu am avut masini second hand luate din Germania, dar va pot da un singur exemplu: un amic de-al meu si-a luat o un Golf5 din Germania si la materialele din interior nu se compara cu cele 3 golfuri in care m-am urcat (unul dintre ele in nu stiu ce echipare superioara cu toate luminile ambientale, tapiterie speciala and other gizmos).
A se nota ca nu am zis nimic de genul caderi dese ale unor piese/subansamble la noi fata vest. Anyway, in capul meu recunosc si ca nu vreau sa mai bag nici un leu in buzunarele concesionarilor de la noi care stiu doar sa incaseze banii si sa uite de servicii.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Vlad01

Nu stiu cum sunt la alea noi (308), dar 407 sunt cam cu 1000-2000 de euro mai ieftine la ocaziile leului in Germania decat in Franta (chiar si echipari superioare).

elipsys

Pai asta depinde de politica lor. Mi se pare normal sa fie mai ieftine in Germania fata de Franta pt. a face fata competitiei nu numai cu masinile germane, dar si japoneze, coreene, italiene... etc... (chiar si logan   :001_tt2:)
Piata da pretul.

andrei

Piesele cad la noi si din cauza drumurilor, si din cauza ca dupa ce a umblat ghitza la ceva in service le strange la loc cu mare simt de raspundere.

Iar decomandat cred ca totusi se poate comanda, adica din punctul de vedere al celor din Franta. Insa dealerii prefera sa stranga mai multe comenzi de acelasi fel, provizionate din timp, ca sa aiba reduceri. Si atunci incearca sa descurajeze orice pretentii in afara tiparelor care ii intereseaza, si zic ca "nu se poate". Nu stiu sigur, dar e o banuiala care ar explica.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

elipsys

Citat din: andrei din Mai 29, 2008, 01:08:42 P.M.
Iar decomandat cred ca totusi se poate comanda, adica din punctul de vedere al celor din Franta. Insa dealerii prefera sa stranga mai multe comenzi de acelasi fel, provizionate din timp, ca sa aiba reduceri. Si atunci incearca sa descurajeze orice pretentii in afara tiparelor care ii intereseaza, si zic ca "nu se poate". Nu stiu sigur, dar e o banuiala care ar explica.
La fel cred si eu... tocmai a fost o discutie de genul asta pe un alt topic cu referire la promotiile Peugeot.

GXG

Ce ma intereseaza pe mine in calitate de cumparator din ce motive se ajunge la aceasta situatie?

Ar mai fi un exemplu. Pe site-ul Citroen.com pentru C3 era trecuta STANDARD pe toate modelele frana cu discuri spate. A fost un mare scandal (si televizat) in care clientii acuzau ca in oferta dealerului (citronelul) nu se specifca inlocuirea discurilor spate cu tamburi. Din punctul meu de vedere pot exista inca o mie de alte diferente (intre aceeasi masina din vest si de la noi) si e treaba concesionarului sa ma convinga pe mine ca nu e asa (daca vrea comisionul pentru vanzare, evident). In momentul in care in service nu ma lasa sa vad ce se petrece la masina, cand mi se dau specificatii incomplete in brosuri si cand vanzatorii habar nu au de 2-3 informatii mai tehnice, cand manualul care mi se da nu contine informatii si despre motorul meu sau multe altele, de ce as fi eu altfel decat circumspect? Eu nu incerc sa conving pe nimeni ca e ca mine. Este doar o impresie. E treaba dealerilor sa schimbe aceste mentalitati daca vor sa mai vanda masini. Vin vremuri grele pentru vanzatori si cred ca efectele se vor vedea foarte rapid (in bine pentru noi, clientii).
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi