Inlocuit becuri display CB

Creat de a_mic, Martie 11, 2007, 04:34:45 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Display-ului de la CB nu-i mai functioneaza (probabil ?) un bec . Ce e de facut ?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

ventura

Desfacut displayul si inlocuit becul. Nu stiu exact la 206 cum e, la 406 iti pot explica. Becurile sunt W1,2W. Iti pun si o poza:


a_mic

@Ventura: Am vazut becul si-ti multumesc.
Problema mea, la momentul asta, este cum desfac display-ul....
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

a_mic

Chiar daca nu e frumos, voi folosi cateva citate din care urmeaza sa fac si eu ce-oi face si sa incerc demontarea:

pt. demontarea display-ului trebuie sa scoti masca aia de plastic care se afla deasupra display-ului (prin tragere, are niste cleme) si sa te folosesti de o surubelnita torx 20 ca sa desfaci cele doua suruburi care fixeaza display-ul (poti sa scoti becurile si fara sa demontezi display-ul, dar e mauuuuuult mai greu). "duliile" becurilor se scot prin rasucire si apoi tragere (destul de usor).




Daca tot am facut-o eu, hai sa descriu. E foarte simplu: detasati "cutia" cu display-ul computer-ului prin impingere catre geam. Nu bruscati, asa am facut eu si s-au intrerupt filamentele la toate becurile. Dupa ce a-ti detasat cutia si a-ti intors spatele ei catre voi o sa obsevati 3 socluri de bec de forma dreptunghiulara dispuse la 45 grade, rotiti pe cel care doriti sa il schimbati in sens invers acelor de ceasornic, o sa mearga destul de greu nu va speriati nu se intampla nimic apoi trageti catre voi. NU este necesara desfacerea mufei de pe ansamblu pentru aceasta operatie. Pe acelasi manunchi de cabluri va mai fi o mufa albastra, in cazul meu nu intra nicaieri, probabil ca pentru alte tipuri mai sofisticate este folosita. Becuri de schimb gasiti cam la orice magazin de piese auto mai mare, pot fi si alte culori sau cu soclu mai mic in lungime (trebuie sa aiba acelasi diametru)
Nu se strica nimic, fiti indrazneti.


Poate-mi spune si mie cineva ce e "capul torx".
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

red

pai e un cap de surubelnita de genul:

a_mic

aha ! Sarumana, shefu' ! Gasesc la carrefour sau cora ?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

red

...sau praktiker sau orice magazin care vinde scule si unelte

exista seturi (calitate "hobby" relativ buna) care contin o surubelnita, eventual si cu clichet, si aproape toate tipurile de capete la preturi acceptabile, cca 20/30 ron

a_mic

cumparat "torx" la modicul pret de 6 lei (!!!). Bine, probabil ca 6 lei dau, 6 lei fac ! :)
Privitor la becuri afisaj CB: citatele sunt bune cu urmatoarele amendamente:
1. scoaterea capacului de protectie se face relativ usor apasand pe placuta transvarsala prezenta la baza capacului si avand lungimea egala cu cea a capacului
2. scoaterea monturii becurilor intepenite se poate face cu un "scharfzang" - cleste cu botul foarte lung cu care apucati usor si rotiti in sens antiorar 90 de grade
3. becurile se scot din montura prin tragere longitudinala
4. un set de becuri de la Augsburg (2 bucati) costa 2.80 lei (a propos de Augsburg...le merge asa de bine ca au desfiintat magazinul de pe Titulescu)
5. introducerea monturii inapoi se face "PE CATARE", urmata de rotire la 90 de grade in sens orar.
Finalizarea strangerii prin rotire am facut-o cu scharfzang-ul
6. montarea capacului la loc se face doar cu o apasare usoara

Am schimbat toate cele 3 becuri care nu au mai functioinat succesiv intr-un interval de 3 zile. Ale naibii (scuze @alnaibii) cand se ard se ard cu toatele odata....

Rezultate:
a) am lumina la CB
b) am buricele deshtelor umflate :D
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

buhaivictor

ce fel de becuri sa fie la 307?am si eu in partea dreapta a displayului lumina mai slaba...banuiesc ca e ars un bec...stie cineva?

a_mic

Stiu ca e acelasi display, deci: W1.2W
O alta solutie ar fi sa-l dai jos si sa te uiti ce scrie pe el.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

ghineam

#10
Salutare ..primul meu post pe acest forum vine cu o mica problema care o am de vreo saptamana :(
Mi s-a ars la inceput un bec de la afisajul computerului de bord.Pe urma nu a mai mers nici unul.Am cumparat becuri noi de la eurial,le-am montat si degeaba.Aveti idee poate fi cumva vreo siguranta? Doar pentru acest iluminat al afisajului? restul iluminatului din tot bordul functioneaza ok

Mersi si bine v-am gasit :)

a_mic

Primul lucru: verificare montaj becuri. Desfaci din nou si misti de ele. Bine-ai venit!
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

ghineam

#12
Am facut-o deja :)  .. am facut si combinari de 3 luate cate 3 ..in caz ca o avea polaritate (ceea ce nu cred deoarece sunt becuri banale).
N
u stiu ce sa ii mai fac.Nu am timp si nici chef sa ajung la service ptr o asa prb...caut idei in continuare :)
10x