Rodaj 207 benzina

Creat de pan, Iulie 03, 2008, 01:27:38 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pan

Mi-am luat de o saptamana un 207 de 95 CP, benzina si as dori cateva sfaturi in privinta rodajului. Cam care este turatia maxima pe care s-o dau motorului? Am facut un drum zilele trecute in afara Bucurestiului si m-a furat entuziasmul si am calcat-o nitel!  :biggrin:  Trebuie sa schimb vitezele pana in 3000 ture, sau pot depasi si aceasta limita, dar nu mai mult de 4000? Multam!

mjustin

Bun venit printre noi si sa o stapanesti sanatos  :clap:.
Recomandat ar fi ca prima mie de km sa o menajezi putin si sa nu depasesti 3000 rot/min. Asfalt neted si uscat :biggrin:.

pan

Multumesc! Multumesc! :001_rolleyes:

costin_dsm12

     Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme, nici cu masina, nici cu "participantii" la trafic si nici cu politia.
     Motoarele sunt "rodate" pe bancul de teste(nu stiu exact cat timp), dar nu in sarcina.
     Cum zicea si mjustin, nu depasi 3000 RPM si eu zic ca ar trebui sa stai cumintel vreo 2000-2500Km. Cu toate ca ai sa te cam sperii de consum la inceput el se va ajeza dupa perioada de "rodaj".

PS: Te rog sa ne dai mai multe detalii despre leutul tau si poate te ne poti delecta cu frumusetea lui in sectiunea Jurnal de Bord. :biggrin:

      Si bineinteles, bine ai venit printre noi :clap:.

206 HDi, Nature will remember.