308 Premium 1.6hdi BVA

Creat de Cloud no.75, August 05, 2008, 12:59:50 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adioperator

Ce sa mai....   o masina SUPERBA, culoarea o prinde foarte bine impreuna cu ambianta interioara, chiar interesanta aceasta cutie de viteze.
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute, la cat mai multi kilometrii :)
Respect participanÅ£ilor la trafic care semnalizeazĂ„Æ’ prezenÅ£a radarului.


Cloud no.75

Am ajuns la 3,000km, din care doar 30% extraurban.

Alles Gut !

Consumul s-a stabilizat la 6,7
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Draga Norule(daca imi permiti sa ma adresez in acest mod), dar ne lasi asa cu ochii in soare? Sau ai inchis masina in garaj? :001_tongue:

Nu ne mai spui nimic de minunatul "mijloc de transport". :crying:
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Draga Costin -iti permit si reintorc gestul - nu prea mai am ce sa zic.
4,000km, totul perfect, consum 6,8%.
Extraurban doar 1000 din cei 4000km.

Pus si roti de iarna 195/65/15 (vara 205/55/16). Am sesizat o usoara usurinta in manevrarea volanului datorita talonului mai inalt si compozitiei mai moi.

Alte impresii nu mai am. Masina o foloseste preponderent sotia.

Daca vrei am impresii dupa 12,000km in 3 luni de zile cu Bravo 1.4t 120cai :001_tt2:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Cloud no.75

Up-date:
In weekend am fost la mare, prilej cu care am implinit 5,000Km rulati !

Nu mai iesisem din oras de 3000km si deja se cunostea. Dupa primii 20km de A2 in care am tinut-o la 3000ture (130km/h) in a 5-a (am pus-o pe manual ca sa nu schimbe in 6), deja simteam cum parca se relaxeaza motorul si incepe sa sune si sa traga  mai frumos.
Autostrada pustie, vreme buna, ce mai - excelent. 
Am facut si niste poze frumoase- le voi pune zilele astea.

Fata de Bravo....ei bine diferenta e uriasa
In primul rand - spatiu interior. In fata, unde ma intereseaza pe mine, e o diferenta uriasa. Stau mai jos, am mult mai mult spatiu pentru genunchi. La Bravo tin coloana volanului intre genunchi, la 308, spatiu lejer.
La Bravo unghiul mort cauzat de stalpul A este foarte mare comparativ cu 308. In plus, daca ma ridic in sezut, la Bravo dau cu capul in parasolar, la 308 am mult mai mult spatiu.

In al doilea rand - tinuta de drum. Nu exista comparatie. 308 da senzatia unui tanc ce merge pe sine, desi e foarte agil, da senzatie de masivitate in rulare. Bravo pare o jucarie in comparatie. Pe viraje unde in Bravo ruliul se simte foarte accentuat, 308 sta impecabil, nici vorba de ruliu. L franare brusca  - stabilitate mult mai mare din partea lui 308

In al treilea rand - materiale si finisare. 308 are intr-adevar materiale si finisari impecabile in comparatie cu Bravo. E o diferenta uriasa, senzatia mea e ca Bravo are finisari usor inferioare lui 307, desi e plin de gadgeturi moderne care sa mascheze neajunsul materialelor si plasticelor "tari ca piatra-iute ca sageata"

Concluzia etapei: 308 e o masina extrem de placuta, ma simt excelent de fiecare data in ea. Bravo - ca o prastie turbata. Punctul ei forte e motorul si atat. Daca pe 308 s-ar pune acest 1.4 T am avea o masina excelenta. (cu conditia sa nu faca Pug cutia - stim noi de ce)


Si acum sa trecem la vestile proaste:
Cum rulam eu pe A2, mai avea 20km pana in B, eram linistit si relaxat. Fix 130km/h ca sa nu am probleme cu legea. In fata mea vad deodata 2 urechi lungi. (max 20m distanta, in 1 secunda eram deja acolo) Am prezenta de spirit sa nu franez, ca sa nu coboare botul masinii.
Bufnitura. Nu am trecut cu rotile peste saracul soldan, a ricosat de la impact
Opresc in prima parcare: jale mare. Lovitura a fost in dreptul proiectorului stanga fata.

Bara fata crapata la locul impactului - plina de smocuri de blana
Deflector cauciuc rupt in dreptul impactului
Proiector fata smuls din bara - cleme rupte, trebuie inlocuit
Contra-aripa stanga fata sparta in partea inferioara
Scut motor plastic spart de catre contraaripa( la imbinarea intre contraaripa si scut)
Bandou protectie bara smuls de la imact

Incredibil ! Masinile astea cu multe stele la impactul cu pietonii se fac zob la orice impact !!! Bara s-a mulat pe victima si s-a smuls din clemele ce o tineau prinsa in aripa stanga fata !!! Bandoul tot de asta s-a smuls. Toata bara fata e ca o foita subtire de plastic.
Contra-aripa s-a spart in fata rotii stanga fata, exact in locul unde era prinsa de scut, numai bine s-a spart -franjurat si asta la prinderi si trebuie schimbat !

Estimatul de piese: aprox 800Euro fara manopera (bara 1600Ron, proiector 300Ron, contraaripa 350Ron, scut 300Ron)

Ma gandesc foarte serios sa dau in judecata ANDR. Autostrada este acel drum cu garduri laterale care sa previna patrunderea animalelor ! Din pacate masina e pe firma si nu stiu daca firma va dori sa deschida proces. Daca ar fi masina mea, direct la Televiziuni m-as duce.

1. Oare ce s-ar fi intamplat daca vroiam sa testez viteza maxima exact in momentul ala? Daca loveam cu 200km/h oare ce se intampla ?
2. Oare ce se intampla daca franam brusc si cobora botul masinii ? Cat de mari ar fi fost pagubele?
3. Oare ce se intampla daca lovitura era 10cm mai sus in capul lonjeronului fata ? (de la un caine sa zicem)
4. Oare ce se intampla daca la 130km/h mi se deschideau brusc airbagurile din cauza punctului 3 ?
5. Oare ce se intampla daca conducea sotia si afr fi tras de volan sa evite iepurele ? ESP nu cred ca mai era de ajuns ca sa tina masina.

Am avut mare prezenta de spirit, desi primul reflex era sa franez si sa ocolesc. E foarte greu sa nu pui piciorul pe frana.

Vineri a fost un accident groaznic din aceleasi cauza pe BV-Mures. O femeie incepatoare a vrut sa evite un caine mort pe drum, a derapat si a intrat sub un camion. A murit o familie intreaga.

Mare grija fratilor ! M-au trecut fiori gandindu-ma la toate acele dati cand ma grabeam ca un nebun si faceam A1 sau A2 cu 210km/h din cap in cap cu Passat-ul. La viteza aia iepurele isi tripleaza forta de impact....

Traim intr-o tara de rahat, cu infrastructura de rahat si asta ne consuma toate energiile si banii pe reparatii cretine !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




marius.v

Imi pare tare rau sa aud astfel de vesti.
Sora lui Azzuryka a patit la fel, la 90 km/ora, dar a lovit un caine mare.
Bara fata, farul drept, contraaripa dreapta, aripa dreapta, radiatoare inlocuite.
Proprietarul cainelui ar fi vrut si el daune.
Norocul lui ca era politia pe aproape si a vazut totul, ca altfel vedea el daune!!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Cloud no.75

Cred ca era un vitel de caine ca sa sparga radiatoarele...

Faza naspa - daca nu ai CASCO ai incurcat-o la faze din astea. Platesti din buzunar de behai !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Imi pare rau sa citesc ceea ce citesc... Ca o consolare, iti spun ca eu sunt la al VI-lea caine luat si la fiecare impact a trebuit sa trec pe la service.

Cel mai tragic l-am avut anul trecut intre Craciun si Revelion. In apropiere de Bacau am luat in plin(pe la 80-90 km/h) un ditamai caine care mi-a spart ambele radiatoare, spoiler, grila fata si capota putin indoita. Nu vreau sa-ti spun cum am ajuns la Iasi cu ea; total dauna 8400 RON.

Singurul lucru care m-a salvat a fost asigurarea CASCO.

Bafta la reparatii si sa gasesti piesele pe stoc.
206 HDi, Nature will remember.

Kman

Imi pare rau Norule!!
Bine ca nu ati patit ceva ca restul.....

Cloud no.75

Morala: N-ai Casco, n-ai parte :cursing:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




marius.v

Citat din: Cloud no.75 din Decembrie 08, 2008, 11:01:05 A.M.
Cred ca era un vitel de caine ca sa sparga radiatoarele...

Faza naspa - daca nu ai CASCO ai incurcat-o la faze din astea. Platesti din buzunar de behai !
Caine ciobanesc, 90 kg!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Cloud no.75

Mda, sper sa o putem repara pana in Sarbatori. Va tin la curent
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




AIR

Imi pare sincer rau de ce citesc.Fiarele se indreapta, dar sperietura ramane, chiar daca e doar un iepuroi sau un caine.
Am trecut si eu la viata mea peste un caine mic gen pechinez cu Mondeo 1 cred ca acolo a ramas, nu am putut opri pt ca eram in coloana.
Bafta a fost ca l-am luat pe partea stanga intre roti si l-am tavalit cu cutia de viteze.Cred ca daca nu era coloana ar fi avut sanse sa scape....dar nu stiu ce s-a intamplat, masina nu a avut nimic....insa si acum imi pare rau de bietul animal!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Radon

Citat din: Cloud no.75 din Decembrie 08, 2008, 10:29:09 A.M.Incredibil ! Masinile astea cu multe stele la impactul cu pietonii se fac zob la orice impact !!! Bara s-a mulat pe victima si s-a smuls din clemele ce o tineau prinsa in aripa stanga fata !!! Bandoul tot de asta s-a smuls. Toata bara fata e ca o foita subtire de plastic.
Contra-aripa s-a spart in fata rotii stanga fata, exact in locul unde era prinsa de scut, numai bine s-a spart -franjurat si asta la prinderi si trebuie schimbat !

Nasoala faza... nu stiu ce mai poti zice...
Insa sa stii ca in ceea ce priveste stelele alea la impactul cu pietonii tocmai asta e faza: sunt date tocmai pentru ca protejeaza PIETONII, nu pe cei din vehicul. De aia s-a "mulat" asa pe victima. Evident ca la viteza aia n-ar fi scapat nici un pieton, insa la vitezele nomale in localitate, sansele ca pietonul lovit sa scape cu viata sunt foarte mari.

Cloud no.75

@Radon: de acord cu tine, insa ramane destul de neplacut...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."