308 Premium 1.6hdi BVA

Creat de Cloud no.75, August 05, 2008, 12:59:50 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

Revin cu pozele de la mare, dinainte de "ëveniment". Capacele sunt datorita rotilor de iarna pe 15'
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Foarte frumoase pozele si "personajul" principal de asemenea. Capacele sunt de la 307??
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Merci. Luminile care sunt aprinse sunt cele diurne - nu faza scurta - si sunt aprinse non stop. Sunt singura parte buna a pachetului de lumini automate, care altfel sunt un bullshit

Capacele sunt de 307 - esti atent :001_tt2:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Cred ca cu tot cu jantele de tabala sunt de la 307.
Si cred ca sunt pe 15".

costin_dsm12

Citat din: Cloud no.75 din Decembrie 09, 2008, 11:16:00 A.M.
Capacele sunt de 307 - esti atent :001_tt2:

Pai le cam visez si noaptea  :001_tongue:.
Farurile automate sunt un bullshit cam la toate marcile pentru ca au un senzor de lumina de doi bani si soft-ul la fel. Mie, de altfel, imi plac; chiar ma distreaza  :biggrin:.
206 HDi, Nature will remember.

tnt

Mai fratilor.. ce aveti voi cu senzorul de lumina?? Eu sunt foarte multumit de modul lui de functionare. Ce nu va merge? Sau ce ati vrea sa faca mai mult de atat? Daca un senzor e bullshit, e ala de ploaie.. parerea mea.

Cloud no.75

@k-man: nu mai conteaza de unde sunt jantele, gumele si capacele, bine ca sunt.

@tnt: senzorul de lumina ma enerveaza la o singura chestie: aprinde luminile mult prea tarziu, ma refer la mers pe crepuscul, cand incepe sa se intunece, reactioneaza cand e prea putina lumina afara. De multe ori le aprind pe "manual".
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




tnt

@Cloud, sensibilitatea cred ca se poate seta cu PPS. La al meu 307 e ok. Ba chiar am observat ca daca e ceata, chiar in mijlocul zilei, "isi da seama" si le aprinde.

costin_dsm12

Eu zic sa terminam cu OT!! Stricam frumusete de jurnal...

Mai de graba deschidem un topic separat pentru zenzorii de lumina si ploaie sau dezvoltam discutia de aici ca tot sunt aceeasi senzori.
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Ok, verific setarile de senzor, merci.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Normal ca nu conteaza draga Norule!!
Doar ca prin asta urmaream sa imi certifici ca pe 308 merg jantele de 15 de pe 307 ca deh poate pe viitor.... si sa nu dau jantele cu gumele de iarna daca se potrivesc  :001_tongue:

Cloud no.75

Se potrivesc perfect jantele de la 307 pe 308, fara griji.
195/65/15 vine standard pe 308 la Confort, Confort Pack si Premium.
205/55/16 optional pentru Premium si standard la Premium Pack
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Cloud no.75

Dupa un frumos concediu pe la mare si prin Harghita, am ajuns la 7,000km.

Consumul total a scazut la 6,3%, in conditiile in care 5000km au fost facuti doar in Bucuresti.
Consumul pe anul asta (1,200km) este de 5,8%, 50% Bucuresti.

Ca si feeling masina provoaca aceleasi emotii pozitive, nu am nimic negativ de remarcat.

Referitor la cutie:
Modul Auto nu il mai folosesc. E prea setat pe consum si nu da posibilitatea hdi sa-si umfle muschii. Il tine doar intre 1600 si 2400rpm si schimba sus exact cand se manifesta toata vana hdi-ului.

Folosesc integral modul Manual si am urmatoarele observatii:
Folosesc padelele doar pentru drumuri cu mult aliniament si trafic lejer. Intarzierea de po fractiune de secunda de la apasarea padelei pana la raspunsul motorului nu e de natura sa impieteze placerii condusului lejer.

Pe trasee virajate sau unde sunt necesare depasiri din scurt folosesc doar schimbarea secventiala (se misca schimbatorul in sus pentru treapta superioara si in jos pentru retrogradare)
Reactia instantanee a motorului e excelenta si la fel ca la padele am control total asupra turatiilor. Motorul se simte excelent in modul Manual atat timp cat stii sa folosesti hdi intre 2000 si 4000rpm plaja favorita de turatii

Autonomia de peste 1200km cu un plin te face sa zambesti imediat ce ai alimentat...


In rest...numai de bine.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

Citat din: Cloud no.75 din Februarie 02, 2009, 03:57:18 P.M.
Autonomia de peste 1200km cu un plin te face sa zambesti imediat ce ai alimentat...

Hehehehehe...imi permit un zambet fin in coltul gurii, multistinse!
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Vlad01

1.6 HDi, chiar este o minunatie de motor. Si mie imi place elasticitatea si raspunsul prompt pe plaja 2000-4000rpm. Cat cu autonomia asta, poate daca circuli extraurban. La mine in Cluj mi-e consumul undeva la 8.3l/100km momentan  :001_smile:. Tot ce nu imi place e ca trage destul de prost inainte de 1800-2000RPM, dar nu putem fi cu toate nu  :biggrin:?