Masina de pe stoc vs comanda de fabricatie

Creat de costin_dsm12, August 16, 2008, 11:37:43 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este metoda prin care v-ati cumpara noua masina?

Masina de pe stoc.
4 (20%)
Masina comandata.
16 (80%)

Numărul total de membrii care au votat: 1

Kman

Foartr bine sa vanda stoc...cine nu ihi lasa!!?
Dar macar sa ma lase si pe mine s aimi configurez masina cum vreau. Am de asteptat? Asta e!! Imi convine astept... nu imi convine imi iau masina stoc. Simplu nu??

Cloud no.75

@coyote: nimeni nu are nimic impotriva ca firma sa vanda stocuri. Dar, cand ai un client mai pretentios si mai doritor sa-si cheltuiasca banii pe ceva mai deosebit de ce sa nu-i permiti ? Eu mi-am asumat cele 4 luni de asteptare, n-am comentat la asta, doar ca ma deranjeaza limitarea ca posibilitate de configurare a masinii. Revin: masina de 20,500DDP si volan de plastic ? :cursing:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




dadu

Eu nu sunt unul din cei ce inghit sau iarta asa ceva, e o nesimtire cat se poate de crasa si o bataie de joc.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Cloud no.75

Inteleg ca la versiunile de jos sau ai volan de plastic, asa fac toti, dar la 20,500? Asta e, stiam de la inceput, de dinainte de a da comanda...Ramane doar sa fac rost de o husa de piele de la Simoni Racing
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

#34
Nu pot sa spun ca Trust duce o politica deficitara in ceea ce priveste marca Peugeot pe o piata chinuita si fara identitate, pe o piata care nici macar nu a trecut de "dintii de lapte". Dar pot sa spun ca nu este in pas cu dezvoltarea ei, mult tranbitata clasa de mijloc incepe sa apara si sa scoata capul la lumina, si incep sa apara si pretentii la confort si "bun gust"(fiecare dupa viziunea lui, cultura lui si cercul social in care activeaza).

Itr-adevar clientul din ziua de azi este caracterizat de multi ca fiind o "oaie" care merge dupa turma si ca atare se introduc pe piata produse ieftine cu o campanie publicitara agresiva. Multi oameni nu au experienta(sau un istoric) cu anumite produse ca sa poata sa faca o comparatie si de aici rezulta si comportamentul fara caracter a unor cumparatori. DAR, lasa-i pe cei care au o experienta si stiu ce vor sa poata opta pentru acel produs, lasandu-i se va maturiza si piata.

Va dau exemplul meu, care pot sa zic ca stiu ce vreu cat de cat.

In urma unor sedinte de familie am renuntat la o masina de familie, in cazul de fata 407, si am zis sa ne indreptam spre o masina mai mica care sa ne acopere nevoile si sa ne placa foarte mult si sa ne bucuram de ea. Prin urmare am ajuns la 207, 308 neincadrandu-se.

Am intors ofertele, cataloagele si internetul pe fata si pe dos pana cand am ajuns la masina dorita, numai ca in momentul cand eram 100% hotarati am aflat ca masina pe care ne-o dorim nu este disponibila in Romania.

Masina dorita: 207 1.6 HDI FAP 110 CP Premium Pack - Rouge Aden :clap:(15.262 Euro fara TVA) + optionale: airbag-uri laterale+cortina(325 E), geamuri electrice spate(208 E), pavilion vitrat(455 E), sistem navigatie color + magazie CD + odorizant habitaclu(1.690 E) = 17.940 Euro fara TVA

Varianta oferita de Trust Motors: 207 1.6 HDI FAP 110 CP Feline - Rouge Aden(16.446 Euro fara TVA) + optionale:  airbag-uri laterale+cortina(325 E), sistem navigatie color + magazie CD + odorizant habitaclu(1.690 E) = 18.461 Euro fara TVA

Ce are in plus Feline fata de Premium Pack:
- detector presiune pneuri, de care nu am nevoie;
- geamuri electrice spate, am optat pentru ele la PPk;
- oglinzi retrovizoare exterioare rabatabile electric, de care nu am nevoie;
- tapiterie textila "FELINE", tapiterie pe care nu mi-o doresc sub nici-o forma;
- faruri directionale, de care nu am nevoie;
- plafon transparent, am optat pentru ele la PPk.

521 de Euro este un pret foarte bun pentru pachetul detector presiune pneuri, oglinzi retrovizoare exterioare rabatabile electric, tapiterie textila "FELINE" si faruri directionale, dar nu am nevoie de ele si tapiteria... .

Nu inteleg de motorizarea de ce motorizarea de 1.6 HDI FAP 110 CP este oferita doar pe un singur nivel de echipare. :blink:
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

No offence dar de farurile directionale ai nevoie...
Dupa ce vei conduce o masina echipata cu asa ceva vei intelege ce vreau sa spun...Din pacate le poti avea doar la Feline...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Ai dreptate in privinta farurilor directionale, am condus un Corsa cu faruri directionale dar nu m-a dat pe spate intr-atat incat sa mi le doresc.

Nu vreau sa mut discutia inceputa in alta directie dar cred ca face parte din politica de vanzare si aspectul care s-a discutat succint aici.

Necunoasterea produsului sau premeditarea consilierului de vanzari ne poate duce la decizii pe care le putem regreta mai tarziu. Eu, unu, in momentul cand primesc o intrebare la care nu stiu sau nu sunt sigur pun placa de genul: "Va rog lasati-ma sa ma informez pentru a va da un raspuns 100% sigur" sau altfel de replici de genul asta.

Stiu cu siguranta ca unii dintre noi au luat decizii pe baza informatiilor sau a aprecierilor consilierilor de vanzari, dar este corect cum se procedeaza?
sau poti avea incredere in cel care iti vinde masina?
206 HDi, Nature will remember.

Kman

Atentie ca discutia aluneca spre o alta panta decat s-a dorit la lansarea acestui topic!!

Revenind la discutia initiala. Ma gandesc ca rezulatatul poll-ului este dat de componenta viitoarea sau nu de cea a trecutului, pentru ca statisticile spun ca masina de pe stoc e cea mai vanduta.

Cloud no.75

Asta cu poll-ul e discutabila. Iti mai amintesti dupa poll-ul de echipari 308 toata lunmea isi lua Feline si Premium Pack. Cate Feline si Premium pack s-au vandut pana la urma ? Tot Confort Pack e cea mai vanduta
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




asterisc

Nici nu s-a specificat care componenta ar trebui inclusa in poll. Eu mi-am luat masina stoc, dar in viitor, ca o a doua masina, mi-as lua garantat la comanda. Ce aleg in poll ?
Reality is for those who can't face Science Fiction

costin_dsm12

Greseala este a mea, pentru ca am introdus si factorul "consilierul de vanzari" in discutie. Va rog sa continuam doar pe problema de comanda sau stoc sa putem scoate un rezultat cat mai la subiect din acest poll.

Intr-adevar @Cloud are partial dreptate, pentru ca omul cand ajunge in fata concesiunii isi schimba comportamentul devenind "copilul care sta cu nasul lipit de geamul vitrinei, salivand la jucaria mult visata". Am trecut si eu prin acest sentiment si sincer nu m-am putut stapani. :blushing:
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

@costin: foarte bine punctat. In momentul in care esti in postura de a o cumpara, este foarte greu sa rezisti tentatiei de a avea masina in 1 saptamana (masina de Curtici), sau chiar a 2-a zi (in stocul concesiunii) si sa lansezi o comanda - in ideea ca masina iti vine peste 4 sau chiar 5 luni la modelele rare.

Mai exista si o varianta de mijloc. Sunt concesiuni mai "curajoase" care comanda in fiecare luna cate 1-2 masini mai speciale si cu echipari mai deosebite - gen Outdoor, CC, Coupe sau automate -407 si 308. Ideea e ca masinile astea sunt mai accesorizate tocmai datorita caracterului lor mai special. In cazul asta poti avea masina visata in 1-2 luni sa zicem - in functie de stadiul in care e: comanda/fabricatie/incarcare/Curtici/stoc concesiune.
Astfel, sa zicem ca gasesti 95% din dotarile dorite de tine pe astfel de masini si le poti avea in 1-2 luni. Eu zic ca merita trade-off-ul...ok, sunt de acord ca depinde de om si nevoia lui pt o anumita dotare, dar din experienta va zic ca aceste masini nu zac prin stocuri, intotdeauna se gasesc clienti pentru aceste 1-2 masini mai deosebite.

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Da, foarte greu de rezistat, dar este un compromis si din experienta am invatat ca un compromis nu e intotdeauna calea cea mai buna, mai ales fiind vorba de o masina pe care o vei conduce cel putin doi ani. Acest comportament al clientului este indus si de faptul ca nu are ce conduce sau de faptul ca nu este foarte bine informat in momentul cand face alegerea respectiva, si anume masina de pe stoc.

Daca acel client s-ar duce ferm pe pozitii si ar spune "vreau asta, asta si cu asta" atunci cu siguranta ar dispare acest comportament. Sunt putini oameni care stiu exact ce vor si nu dau in spate pana nu obtin ceea ce vor pentru banii care ii achita.

Pe mine ma oftica faptul ca cei din concesiuni nu vor sa modifice o comanda de pe previzionala pentru a multumi clientul. :cursing:
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

Asta e un alt subiect si nu cred ca e ok sa il disutam aici :police:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




asterisc

Si totusi, eu cu cine votez?  :oops:

Trebuie votat ce am optat, sau ce voi opta, intrucat difera: am optat pt o masina de pe stoc, sa intru in posesia ei imediat, dar urmatoarea va fi la comanda...

Deci?
Reality is for those who can't face Science Fiction